Univerzitet Crne Gore: LAKŠE DO USAVRŠAVANJA U INOSTRANSTVU

Univerzitet Crne Gore inovirao je Pravila o međunarodnoj mobilnosti studenata i usvojio Pravila o međunarodnoj mobilnosti osoblja UCG, čime je olakšan sam postupak i procedura realizacije mobilnosti. Kao rezultat ovih novina povećan je broj studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja koji učestvuju u Erasmus+ programu mobilnosti, ali potrebno je da se nastave aktivnosti u pravcu povećanja dolazne mobilnosti, kazala je prorektorka za međunarodnu saradnju prof. dr Nataša Kostić na predstavljanju ovog projekta u Rektoratu.

„Erasmus+ projektom pod nazivom ‘Jačanje internacionalizacije na crnogorskim ustanovama visokog obrazovanja kroz efikasno strateško planiranje’(IESP), kojim koordinira UCG, predviđeno je povećanje broja dolaznih mobilnosti kako ponudom ljetnjih škola na engleskom jeziku, tako i pripremom za uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku na svim univerzitetskim jedinicama“, dodala je ona.

Prorektorica Kostić je navela da je Strategijom razvoja UCG 2019-2024. predviđeno intenziviranje saradnje sa renominarnim visokoobrazovnim institucijama kroz povećanje broja univerziteta sa kojima Univerzitet sarađuje u okviru programa međunarodne kreditne mobilnosti, kao i uspostavljanje šire podrške odlaznoj i dolaznoj mobilnosti. Takođe, kaže ona, cilj je jačanje institucionalnih kapaciteta na Univerzitetu u procesu prijave međunarodnih projekata i programa u okviru međunarodne saradnje.

Menadžerka Kancelarije za međunarodnu saradnju UCG Ana Dragutinović govorila je o svim aspektima realizacije Erasmus+ projekata za kreditnu mobilnost od 2015. godine, od kada se oni i sprovode na Univerzitetu.

Prodekani za međunarodnu saradnju razgovarali su o načinu na koji organizacione jedinice promovišu programe mobilnosti, trenutnim  procedurama i praksama, barijerama za povećanje broja studenata i nastavnog osoblja koje učestvuje u programima mobilnosti. Razgovarano je i o načinima na koje se ove prepreke mogu prevazići, kao i kako da se stvore uslovi za što uspješnije korišćenje fondova Evropske unije za projekte kreditne mobilnosti za zemlje Zapadnog Balkana.

Studenti su prenijeli iskustva koja se tiču procesa apliciranja za određeni program mobilnosti, ali i ona o boravku na stranom univezitetu i po povratku sa razmjene, odnosno iskustva sa procesom priznavanja predmeta položenih na stranom univerzitetu.

Izvještaj Nacionalne Erasmus+ kancelarije daće preporuke za dalje unapređenje uslova i procedura za implementaciju projekata kreditne mobilnosti u okviru Erasmus+ programa, poručeno je sa sastanka.

O. Đ.

Back to Top