Univerzitet Crne Gore: KONFERENCIJA O DOKTORSKIM STUDIJAMA SA TRENINGOM ZA DOKTORANDE POČETKOM NOVEMBRA

Konferencija o doktorskim studijama u okviru MARDS projekata, na kojoj će izlaganja imati i vodeći eskperti za reformu visokog obrazovanja i doktorskih studija,  održaće se na Univerzitetu Crne Gore (UCG) 3. i 4. novembra u zgradi tehničkih fakulteta, najavljeno je u Rektoratu.

Na konferenciji će govoriti dr Lucas Zinner, direktor Centra za doktorske studije Univerziteta u Beču, prof. dr Melita Kovačević, sa Univerziteta u Zagrebu i prof. dr Aleksandra Bituskova, sa Univerziteta u Banskoj Bistrici,  prof. dr Biljana Šćepanović, ministarka za nauku i tehnološki razvoj u Vladi Crne Gore, profesori Matjaž Debevc i Andrej Škraba sa Univerziteta u Mariboru, kao i ostali renomirani stručnjaci u oblasti doktorskog obrazovanja i visokoškolskih politika.

Akronim MARDS stoji za projekat Reforma doktorskih studija u Crnoj Gori i Albaniji, primjer dobre prakse, čiji je rezultat prvi međunarodni program doktorskih studija na engleskom jeziku, na UCG, pod imenom Održivi razvoj.

Prema riječima prof. dr Radovana Stojanovića, koordinatora projekta MARDS i rukovodioca ovih doktorskih studija, Konferencija o doktorskim studijama sa treningom za doktorande okuplja dokazane stručnjake u ovoj oblasti koji će prenijeti potrebna znanja, vještine i smjernice za dalje napredovanje doktoranada.

„Dijelimo zadovoljstvo što ovih dana upisujemo i drugu generaciju doktoranada na programu Održivi razvoj, koji je nastao kao realizacija EU ideje o savremenim doktorskim studijama na našem univerzitetu i u Crnoj Gori. Interesovanje za ovaj program je i ove godine veoma veliko, a imamo prijava čak sa Dalekog Istoka. Da je program prepoznat i cijenjen u zemlji i inostranstvu govori i podatak da je prošle godine privukao skoro petinu upisanih studenata na doktorskim programima našeg univerziteta, gdje postoji 16 programa doktorskog nivoa. Većina upisanih studenata je savladalo definisani nastavni plan i program sa više od 75% uspjeha i odbranila svoje prve naučne radove u okviru prvog Doktorskog simpozijuma Crne Gore, koji je takođe uveden kao novina“, kazao je profesor Stojanović.

On je istakao i da je, kao rukovodilac MARDS programa, ponosan na činjenicu da su u nekim projektnim aktivnostima učestvovali i doktorandi drugih programa, kao što je to bio slučaj sa prvim Doktorskim simpozijumom, gdje su pored MARDS studenata učestovali i studenti drugih doktorskih programa u Crnoj Gori i pet zemalja regiona.

„Na ovom međunarodnom programu, koji se realizuje na UCG, oko 36% upisanih studenata prve generacije završilo je prethodni nivo obrazovanja na nekom od stranih univerziteta. Neki od njih su se vratili u Crnu Goru radi nastavka studija i stručnog usavršavanja“, kazao je profesor Stojanović.

Na internacionalni duh ovih studija,  dodaje on, ukazuje i podatak da je 83% studenata prve generacije programa Održivi razvoj boravilo na stručnom usavršavanju u inostranstvu, uglavnom na Univerzitetu u Mariboru, u Sloveniji, te da je oko 50% profesora i supervizora bilo  sa stranih univerziteta. Naučna dijaspora Crne Gore i Zapadnog Balkana prepoznala je ovaj program kao mogućnost reintegracije, zaključuje profesor Stojanović.

Projekat MARDS je finansiran u okviru programa Erasmus+ za izgradnju kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja. 

O. Đ.

Back to Top