Univerzitet Crne Gore: KOLOKVIJUMI ONLAJN, ISPITI NA FAKULTETIMA

Na fakultetima Univerziteta Crne Gore (UCG) predispitne provjere znanja odvijaju se onlajn dok će završni ispiti biti organizovani u učionicama i amfiteatrima kad se za to stvore uslovi, s obzirom na aktuelnu situaciju pandemije uzrokovane virusom COVID-19, a u skladu sa odlukom Senata UCG.

Dekanka Građevinskog fakulteta prof. dr Marina Rakočević objasnila je da su u toj univerzitetskoj jedinici predviđena dva tipa predispitnih provjera znanja: kolokvijumi i kontinuirano praćenje rada studenata tokom semestra, kroz izradu semestarskih, seminarskih i grafičkih radova.

„Od samog početka onlajn nastave, uz intenzivirani rad i studenata i nastavnog osoblja, te stalnu elektronsku komunikaciju, uspješno je organizovana izrada i odbrana semestarskih, seminarskih i grafičkih radova, koja je prethodno bila započeta u prvim sedmicama semestra, u uslovima klasične nastave“, navodi Rakočević.

Ona ističe da, imajući u vidu brojno stanje studenata i karakter kolokvijuma Građevinskog fakulteta, sa pretežno pismenom izradom računsko-grafičkih zadataka u kombinaciji sa usmenom provjerom znanja, za većinu predmeta nije moguće organizovati kvalitetne, mjerodavne i validne provjere znanja ovog tipa, osim na klasičan način – u učionici, kad za to bude uslova.

Onlajn polaganje kolokvijuma, dodaje ona, uglavnom je organizovano na predmetima na kojima kolokvijumi nose do 50% od ukupnog broja bodova, pri čemu se polaganje organizuje u manjim grupama.

„Sveobuhvatniji kolokvijumi, kao i kolokvijumi na predmetima sa velikim brojem studenata, ili pak oni za koje kurikulumi predviđaju kombinaciju pismenog i usmenog polaganja, a za koje onlajn polaganje nije racionalno, ni za studente ni za nastavnike, biće organizovani na klasičan način, u pravoj učionici, kad se za to steknu uslovi, neposredno prije završnih ispita. Pri tome, u saradnji sa predstavnicima studenata biće pažljivo pripremljen raspored svih provjera znanja kako bi se obezbijedili što je moguće bolji uslovi za studente“, najavila je dekanka Rakočević.

 

Kreativno osmišljene predispitne provjere znanja privode se kraju na Fakultetu dramskih umjetnosti

 

Dekanka Fakulteta dramskih umjetnosti Sanja Garić kazala je da se, u skladu sa odlukom Senata Univerziteta Crne Gore, onlajn predispitne provjere znanja na ovom fakuletu uspješno privode kraju na najvećem broju predmeta kojima priroda nastavnih sadržaja to omogućava. 

“Za preostali, manji broj predmeta, na kojima  nije bilo moguće provjeru znanja u potpunosti prilagoditi uslovima učenja na daljinu, kolokvijumi će biti realizovani naknadno, po prestanku Mjera za sprečavanje širenja novog korona virusa, u prostorijama Fakulteta”, najavljuje dekanka Garić.

Ona ističe da su, zahvaljujući dodatnim naporima profesora i saradnika, kolokvijumi organizovani čak i na nekim praktičnim predmetima za koje im se činilo da to neće biti izvodljivo.  

“Iznalaženje kvalitetnih rješenja u ovoj situaciji, kada prije svega vodimo računa o očuvanju bezbjednosti naših studenata, a želimo da očuvamo i visoke kriterijume po pitanju traženog nivoa znanja i vještina, nije bio jednostavan proces, a još kompleksnija je bila njihova realizacija, koja je iziskivala veći obim zalaganja naših studenata, kako po pitanju organizacije, tako i samog izvođenja scenskih zadataka. Veliki broj snimaka – uspješno realizovanih zadataka, koji nam svakodnevno pristiže, potvrđuje, po ko zna koji put, koliko su studenti Fakulteta dramskih umjetnosti  vrijedni, odgovorni i posvećeni studijama”, kazala je Garić.

Ona navodi da su se i profesori i studenti vrlo brzo prilagodili uslovima održavanja nastave na daljinu, ali da sa nestrpljenjem iščekuju  povratak na uobičajeni način rada.

 

Filološki fakultet završio većinu kolokvijuma

 

„Organizacija predispitnih aktivnosti je naredni izazov sa kojim se suočavamo prije povratka u slušaonice”, ukazala je dekanka Filološkog fakulteta prof. dr Tatjana Jovović.

Prema njenim riječima, aktuelna situacija je omasovila korišćenje digitalnih tehnologija, pa su, uz profesore koji godinama unazad koriste savremene platforme za učenje, i svi ostali našli najbolji način za transfer znanja i komunikacije, poštujući zahtjeve discipline i sopstvene preference.

„Zbog svoje prirode i projekata koje je imao, Filološki fakultet je jedan od crnogorskih pionira u korišćenju mogućnosti učenja na daljinu. Kako se približava vrijeme ispita, naročit akcenat stavljen je na interakciju u realnom vremenu, pa su intenzivirana predavanja, vježbe i konsultacije preko video konferencija“, pojasnila je dekanka Jovović.

Dio profesora je, dodala je, već obavio kolokvijume preko preporučenih platformi za online učenje (Moodle, Zoom itd.) Na isti način studenti su u realnom vremenu, koristeći program Power Point prezentovali preuzete teme i izlagali seminarske radove, ostvarujući određeni broj bodova iz sume koja je predviđena za vrednovanje ukupnog uspjeha.

„Pojedini profesori su se odlučili da kolokvijume ostave za period kada bude omogućen povratak na fakultet, u skladu sa željom svojih studenata. Kako je za humanističku prirodu Filološkog fakulteta važno ne samo što se izlaže, već i vještina sa kojom se nešto interpretira, svakako da je neposredni kontakt profesora i studenta nezamjenjiv“, smatra dekanka Jovović.

Najvažnije je, ističe ona, da je nastavni proces u virtuelnoj učionici organizovan pravovremeno, efikasno i intenzivno, pa je obezbijeđen kontinuitet nastave i održan njen kvalitet.

 

Na Pomorskom fakultetu Kotor nastavu i predispitne provjere prate i studenti sa broda

 

Na Pomorskom fakultetu Kotor Univerziteta Crne Gore nastavnici će samostalno izabrati najbolje metode za  provjeru znanja u skladu sa prirodom i specifičnošću predmeta koji predaju, rekao je dekan ovog fakulteta prof. dr Špiro Ivošević.

„Objektivno sagledavajući okolnosti u kojima smo se zatekli, izvođenje nastave iz stručnih predmeta koji zahtijevaju primjenu simulatora, te laboratorijske i praktične vježbe nije moguće realizovati putem onlajn aplikacija. Iz ovog razloga, pojedini  nastavnici i saradnici opredijelili su se da ovaj dio nastavnih aktivnosti organizuje nakon povratka u studentske klupe. Takođe, naše kolege sa partnerskih institucija iz okruženja već nakon prvomajskih praznika su počele  realizaciju praktičnih vježbi u manjim grupama, što očekujem da će biti slučaj i kod nas u narednom periodu, naravno uz maksimalno poštovanje svih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti”, kazao je dekan Ivošević.  

Na osnovu sedmičnih izvještaja nastavnog osoblja, dekan Ivošević navodi da procenat ostvarenih predispitnih provjera znanja iznosi od 60% do 75 %, zavisno od studijskog programa. U skladu sa  Akademskim kalendarom UCG i nastavnim planovima pojedinih predmeta, očekuje se da će preko 80% predispitnih provjera znanja biti realizovano u predviđenom roku.

Pomorski fakultet Kotor ima značajan broj stranih studenata iz regiona i šire. Takođe, od deset studenata koji su na program ERASMUS + , njih devet su i dalje u Crnoj Gori i u aktivnoj su komunikaciji sa nastavnicima i saradnicima u pogledu realizacije obaveza.

“Posebna prednost u ovim okolnostima jeste činjenica da je Pomorski fakultet Kotor proteklih četiri godine pretplaćen na preko 500 videotel materijala koje naši studenti mogu pratiti od kuće i realizovati probne testove, što svakako obezbjeđuje kontinuitet nastavnog procesa”, kazao je dekan Ivošević. 

„Prema sadašnjem stanju, nastava se na četiri studijska programa izvodi na nivou od 80% do 95%. Moram takođe da kažem da vodimo računa i o tome da svi studenti nemaju ravnopravne tehničke mogućnosti za praćenje nastave kod kuće, pa je upravo to razlog što im se omogućava praćenje materijala i kontakt sa profesorima i saradnicima na više načina“, kazao je dekan Ivošević.

 

Na Fakultetu političkih nauka student će uspješno odgovoriti na provjere znanja

 

Na Fakultetu političkih nauka završni ispiti će se održati nakon otvaranja Univerziteta, imajući u vidu statutarnu obavezu da se moraju održati u prostorijama Fakulteta, naglasio je dekan prof. dr Milan Marković.

„Budući da se na FPN izučavaju prevashodno društvene nauke, svi smjerovi studija našeg fakulteta mogu biti prilagođeni elektronskoj provjeri znanja bez većih komplikacija”, naveo je Marković.

Procenat predispitne provjere znanja u odnosu na ispit koji će biti realizovan, kada prestanu mjere će se, kako pojašnja dekan Marković, razlikovati u zavisnosti od smjera i predmeta, u skladu sa nastavnim planom i programom FPN-a.

„Imajući u vidu sveukupne rezultate onlajn nastave, studenti će moći bez problema i veoma dobro da odgovore i predispitnim provjerama znanja i provjeri znanja na završnom ispitu, sa potencijalno odličnim rezultatima“, zaključio je dekan Marković.

 

Biotehnički fakultet organizovao probne testove

 

Dekanka Biotehničkog fakulteta prof. dr Božidarka Marković istakla je da su se neki profesori opredijelili za usmene provjere znanja putem Zoom platforme, aplikacija Skype, Viber ili WhatsApp, što je dominantno za predmete sa manjim brojem studenata. Neki su sproveli pisane provjere preko Moodle platforme ili u kombinaciji sa platformom Zoom, dok su za manji broj predmeta, nastavnici, u dogovoru sa studentima, odlučili da predispitne provjere organizuju zajedno sa završnim ispitom”, kazala je Marković.

Na većini predmeta, dodaje ona, organizovani su probni onlajn testovi kako bi se studenti bolje upoznali sa načinima odgovaranja.

„Određeni broj studenata, zbog loše internet konekcije, nije u mogućnosti da pristupi predispitnim provjerama znanja. Za te studente, provjere zanja (predispitnih i završnog ispita) će se organizovati istovremeno, kada se za to steknu uslovi, odnosno po prestanku važenja privremenih mjera”, kazala je dekanka Marković.

Na svim studijskim programima Biotehničkog fakulteta, dodaje ona, dio nastave se organizuje preko laboratorijskih i terenskih vježbi, što je sada neizvodljivo.

„Kako bi se ovaj dio nastavnog sadržaja približio studentima, nastavno osoblje materijale sa terena ili laboratorije dostavlja u obliku fotografija i video snimaka pripremljenih sada za ovu priliku ili preuzetih.  Studenti dodatno dobijaju domaće i seminarske koje moraju odraditi da bi mogli pristupiti završnim provjerama znanja”, pojašnjava Markovićeva.

Ona pojašnjava da u skladu sa ECTS katalozima na većini predmeta na studijskim programima Biotehničkog fakulteta, predispitne obaveze (prisustvo i aktivnost studenata, testovi i kolokvijumi) čine 50% ukupnog rezultata studenata, dok je ostatak završni ispit. Na nekim predmetima predispitne provjere znanja nose čak 60 ili 70 % ukupnog broja poena. Markovićeva kaže da je u ovim slučajevima nastavno osoblje modifikovalo oblike provjere znanja i procentualno učešće predispitnih provjera, kako bi se na završnom ispitu mogao provjeriti i potvrditi kvalitet znanja stečen putem onlajn nastave.

Studenti priviknuti na onlajn nastavu, ali predavanja uživo najproduktivnija

 

Predsjednik Studentskog parlamenta UCG Danilo Jelovac ocijenio je da tokom trajanja onlajn nastave, na adresu ovog tijela, koje predstavlja studente cijelog Univerziteta, nije bilo primjedbi na rad onlajn nastave.

On smatra da su se studenti, još od uvođenja privremenih mjera za sprečavanje širenja virusa COVID 19 i obustave nastave na tradicionalan način, u učionicama i amfiteatrima, vrlo brzo privikli na onlajn nastavu. Uz to, komunikaciju sa upravom su podržavali i studenti povjerenici, članovi Studentskog parlamenta, koji su pomagali da se razriješe eventualne poteškoće u elektronskoj komunikaciji.

Na osnovu utisaka studenata, on kaže da su zadovoljni sa onim što im je omogućeno u ovom trenutku, te da su u velikom procentu prisustvovali predavanjima.

„Ali, ističe Jelovac, moramo biti svjesni da je uživo odnos profesor - student ipak najbolji i naproduktivniji.

O. Đ.

 

Back to Top