Ova školska godina počela je u izmijenjenim okolnostima. Đaci su tokom prvog i drugog klasifikacionog perioda nastavu pratili od kuće, dok su konsultacije i pismene provjere bile organizovane u školi.
Tokom januara ove godine kreiran je plan za način održavanja nastave u drugom polugodištu, ali i plan načina održavanja maturskih i stručnih ispita. Naime, nakon prve sedmice onlajn nastave, škole su birale jedan od dva ponuđena modela u skladu sa svojim kadrovskim i prostornim kapacitetima. Odlučeno je da će maturanti polagati sva tri predmeta eksterno, u zavisnosti od nivoa koji izaberu, bez redukovanja gradiva.
Unija srednjoškolaca Crne Gore u periodu od 01. do 05. februara 2021. godine realizovala je onlajn istraživanje o stavovima srednjoškolaca/ki o nastavi u 2020/21. godini. U istraživanju je učestvovao/la 3.941 srednjoškolac/ka, što predstavlja gotovo 15% od ukupnog broj srednjoškolaca/ki u Crnoj Gori.
Među ispitanima, 53.4% pohađa stručne škole, 44.4% gimnazije, te 2.2% umjetničke škole.
Posebna pažnja posvećena je maturskom odnosno stručnom ispitu, pa od ukupnog broja ispitanih 30.4% čine maturanti/kinje.
„Među ispitanim maturantima/kinjama, svega 10% je kazalo da je zadovoljno predloženim načinom održavanja maturskog/stručnog ispita, 58.5% njih nije zadovoljno, dok je 31% maturanata/kinja djelimično zadovoljno planiranim modelom. Među ispitanicima maturantima/kinjama 43.9% je navelo da je od strane škole dobilo detaljno obavještenje o načinu polaganja matruskog/stručnog ispita, a 56.1% kaže suprotno. Da je potrebno izvršiti promjene maturskog/stručnog ispitas matra 88.3% ispitanika. Najviše se zalažu za redukovanje gradiva, njih 70.2%. Ne tako veliki broj maturanata/kinja već je počeo sa pripremama za ispit, i to 38.1%, dok se ostali nadaju promjenama i vjeruju da će uspjeti da se kvalitetno pripreme“, saopšteno je iz Unije srednjoškolaca.
Nastava u prvom polugodištu organizovana je onlajn. Tek je 27.6% ispitanih srednjoškolaca/ki bilo zadovoljno ovim modelom, njih 36.8% je bilo djelimično zadovoljno, dok su ostali (35.6%) bili nezadovoljni. Najviše im je, kako su naveli, proces učenja otežavalo preobimno gradivo, ali i nedostatak komunikacije sa profesorom „uživo“.
„Nešto više od polovine (51.1%) ispitanih učenika/ca je izjavilo da im je trebala pomoć pri usvajanju znanja u prvom polugodištu. Ovo predstavlja pomak u odnosu na prošlogodišnju anketu, kada je pomoć trebalo preko 60% ispitanika. Pomoć su im, kako navode, najviše pružali prijatelji (41.2%), dok su nekima pomagali i članovi porodice, te konsultacije sa profesorom. Jedan broj srednjoškolaca/ki je pribjegavao privatnim časovima, tako je oko 7% ispitika navelo da je radi lakšeg savladavanja gradiva pohađalo iste. Kako je svaka škola dobila autonomiju u donošenju odluka o modelu rada u odnosu na epidemiološku situaciju u opštini, kao i u skladu sa svojim kadrovskim i prostornim kapacitetima, ovo polugodište 55.8% učenika/ca ide redovno u školu. Njih 41.1% nastavu prati kombinovano (online i offline), dok ostali (3.1%) nastavu prate od kuće“, naglašavaju iz Unije.
Kako ističu, novim modelom nastave zadovoljno je 57.2% srednjoškolaca/ki, dok 42.8% nijesu zadovoljni. Dodjeljivanje autonomije školama podržava 70.7% učenika/ca, dok je 29.3% nezadovoljno ovom odlukom.
Unija srednjoškolaca je istraživanje proslijedila svim svojim delegatima/kinjama, koji su link istraživanja dalje dijelili srednjoškolcima/kama širom Crne Gore.
„Pomaci su vidljivi, ali je potrebno dodatno raditi na unapređenju uslova za održavanja nastave. Posebna pažnja se mora posvetiti maturantima koji su nezadovoljni trenutnom situacijom. Unija srednjoškolaca Crne Gore tražiće prijem kod ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić kako bi predala detaljne rezultate istraživanja, ali i dala prijedloge za načine održavanja maturskih/stručnih ispita. Podsjećamo da su prošle godine usvojena naša četiri zahtjeva, te da smo na taj način dali jasnu poruku da se u proces donošenja odluka koje se tiču srednjoškolaca treba uvažiti i njihov stav i da su krajnji rezultati dali doprinos ne samo maturantima, već i obrazovnom sistemu. Očekujemo da ćemo i ove godine moći da kostatujemo zadovoljstvo na obje strane sa konačnim načinom polaganja ispita i njihovim rezultatima“, zaključuju iz Unije srednjoškolaca.
N. N.