UNICEF: Uključiti više djece RE populacije u obrazovanje

Na Međunarodni dan Roma, UNICEF poziva nadležne institucije da preduzmu intenzivnije aktivnosti kako bi se povećao broj romske i egipćanske djece koja su upisana u predškolske ustanove, kao i da osiguraju mjere koje će doprinijeti njihovom zadržavanju u osnovnom obrazovanju i njihovoj uspješnoj tranziciji u srednju školu, saopšteno je iz te organizacije.

Kako je istaknuto, obrazovanje je temelj razvoja svakog djeteta. Ipak, romska i egipćanska djeca suočavaju se s brojnim izazovima koji otežavaju njihov pristup obrazovanju.

Navedeno je i da je prema posljednjim dostupnim podacima s Popisa stanovništva iz 2023. godine i portala Školska statistika Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za 2024. godinu, blizu 80 odsto romske i egipćanske djece u Crnoj Gori ne pohađa predškolske ustanove, jer su brojne prepreke koje ih i dalje sprečavaju u tome. Nedavne procjene (Popis iz 2023. i podaci portala Školska statistika) govore da je 91 odsto  djece koja se izjašnjavaju kao Romi i Egipćani upisano u osnovnu školu, dok je samo 27 odsto upisano u srednje obrazovanje. Međutim, ne postoje ažurirani podaci o tome koliko ove djece redovno pohađa školu ili uspješno završava školovanje.

Dodaje se da UNICEF-ova analiza „Višedimenzionalno siromaštvo djece u Crnoj Gori“ iz 2021. godine pokazuje da 65 odsto romske i egipćanske djece uskraćeno u domenima ishrane, ranog razvoja i stanovanja

U saopštenju je ukazano da udaljenost između domova ove djece i predškolskih ustanova, uz razne indirektne troškove, poput prevoza i potrebe za odjećom i obućom, roditeljima još više otežava upis djece. Osim toga, stigma u vezi sa siromaštvom i etničkom pripadnošću dodatno usložnjava pomenute izazove. Ograničena podrška savladavanju jezika i nedovoljno zastupljena dopunska nastava takođe su među razlozima za nisku stopu upisa i za napuštanje školovanja.

„UNICEF pozdravlja napore Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u pogledu organizovanja prevoza do osnovnih škola, kao i povećanje broja romskih medijatora u obrazovanju i poziva sektore zdravstva, socijalne i dječje zaštite da slijede ovaj primjer tako što će formalizovati ulogu medijatora i osigurati im stabilan radni status. Medijatori imaju presudnu ulogu u poboljšanju komunikacije između škola i porodica i pružaju ključnu podršku romskoj i egipćanskoj zajednici, naročito djeci i mladima, u pogledu pristupa obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i socijalnim uslugama“, ističu iz ove organizacije.

 

„Kako bi se povećao stepen pohađanja predškolskog obrazovanja među romskom i egipćanskom djecom, neophodno je obezbijediti prevoz i do predškolskih ustanova, povećati broj romskih medijatora u sektoru socijalne i dječje zaštite, pospješiti nastavu jezika i dopunsku nastavu, obezbijediti obuku za nastavnike i proširiti programe podrške roditeljima. Iskorjenjivanje siromaštva počinje pružanjem kvalitetnog i inkluzivnog obrazovanja za svako dijete i zato će UNICEF sarađivati s nacionalnim i lokalnim institucijama, kao i s romskom i egipćanskom zajednicom, kako bi se osiguralo da svako dijete u Crnoj Gori može da ostvari svoje pravo na obrazovanje“, kazao je Mikele Servadei, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.

Iz ove organizacije podsjećaju da uz podršku Evropske unije, UNICEF s Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija radi na Strategiji reforme obrazovanja 2025‒2035, koja poseban akcenat stavlja na inkluziju djece iz manjinskih grupa.

Osim toga, navode, u saradnji s resornim ministarstvima, UNICEF je podržao partnere –  predškolske ustanove, škole, domove zdravlja i nevladine organizacije – u sprovođenju programa roditeljstva „Brižne porodice“. Program je do danas uspješno završilo skoro 1.700 roditelja, od čega je samo 76 roditelja iz romske i egipćanske zajednice. Stoga su potrebni veći napori da se ovim roditeljima i starateljima olakša pristup tom programu. To podrazumijeva obezbjeđivanje prevoza do lokacija na kojima se program realizuje i pružanje usluga brige o djeci tokom sesija kako nijedan roditelj ne bi bio onemogućen da učestvuje zbog logističkih prepreka.

Iz UNICEF-a podsjećaju da je, kao potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, Crna Gora u obavezi da svakoj djevojčici i svakom dječaku obezbijedi ostvarivanje prava na život bez siromaštva, kao i prava na obrazovanje. Takođe, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Crna Gora treba da obezbijedi sprovođenje obaveza definisanih Poznanskom deklaracijom o integraciji Roma i Egipćana – tako da najmanje 90 odsto pripadnika ove manjine upisuje i završava osnovno obrazovanje, a najmanje 50 odsto upisuje i uspješno završava srednju školu.

„Dječji fond Ujedinjenih nacija, poznatiji kao UNICEF, osnovan je 1946. godine i međunarodni je vodeći izvor pouzdanih podataka i analiza za djecu, koje koristi kako bi se zalagao za djecu i mlade i politike koje poboljšavaju njihove živote širom planete. UNICEF sarađuje s vladama u više od 190 zemalja i teritorija širom svijeta kako bi podržao svako dijete da ostvari svoja prava i potencijale, od ranog djetinjstva do adolescencije. Rad UNICEF-a za djecu i mlade prepoznat je u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima djeteta“, stoji u saopštenju.    

Lj. V.

 

FOTO: UNICEF/Duško Miljanić

Back to Top