Analiza UNICEF-a i Evropske fondacije za obuku (ETF) iz 2021. godine pokazala je da 56 odsto adolescenata Crne Gore smatra da ih obrazovanje ne priprema za zapošljavanje.
U tome im može pomoći program „Prilike“ čiji je cilj da omogući adolescentima, koji imaju 17 do 19 godina i trenutno pohađaju III i IV razred srednje škole, da učestvuju na praktičnoj obuci, kako bi saznali više o potencijalnim mogućnostima za razvojem karijere i pripremili se za tržište rada.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander sastao se sa mladima i poslodavcima koji su učestvovali u tom programu, saopšteno je iz ove organizacije.
On je nakon sastanka poručio da sve djevojčice i svi dječaci treba da imaju priliku da uče i rade kako bi postali produktivni građani.
„Ovaj program pomaže mladima da bolje razumiju kako različiti poslovi izgledaju u stvarnom životu. Takav uvid je koristan adolescentima za donošenje odluka o svojoj budućoj karijeri i samostalnim životima. Želim da pozovem privatni sektor i obrazovni sistem da intenzivnije i efikasnije sarađuju kako bi bolje podržali kvalitetan prelazak iz škole na tržište rada u Crnoj Gori“, istakao je Santander.
Ovaj program podržala je britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks.
„Pružanje ovog iskustva mladim ljudima može izgraditi njihove društvene odnose i njihovo samopouzdanje, kao i profesionalne mreže kontakata. Posebno mi je drago što sam vidjela da program fokusira podršku na osnaživanje mladih žena, što je važan prioritet za britansku ambasadu“, kazala je ona.
I učesnici ovog programa se nadaju da će, zahvaljajući njemu, steći korisna iskustva. „Očekujem da ću naučiti nove vještine, upoznati ljude s velikim radnim iskustvom i proširiti mrežu kontakata. Moji vršnjaci koji su već učestvovali u ‘Prilikama’ motivisali su me da se pridružim“, navela je sedamnaestogodišnja Ivona Đokmarković, jedna je od adolescentkinja koja je odlučila da učestvuje u programu „Prilike“.
I Luka Brajević, maturant srednje škole, prijavio se za ovaj program „Prilike“ da bi suzio izbor za buduću profesiju.
„Nadam se da će mi ovo iskustvo učenja na radnom mjestu ukazati na neke osobine profesije koje će me podstaknuti da donesem odluku brže i odlučnije. Maturant sam, pa mi je od vitalnog značaja da odlučim što je prije moguće“, rekao je on.
Kako ističu iz UNICEF-a, čak 98 odsto mladih koji su se prijavili za ovaj program ukazali su da nikada nijesu učestvovali u sličnom programu koji im nudi priliku za karijerno vođenje i iskustvo učenja na poslu.
Prema podacima Evropske komisije iz 2021. godine, više od jednog od četvoro (27 odsto) mladih u Crnoj Gori uzrasta od 15 do 29 godina nije u obrazovanju, obuci ili zaposleno
UNICEF-ov program „Prilike“ sprovode ADP-ZID, NVU Digitalizuj.me i Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, uz finansijsku podršku Fondacije TUI Care.
Lj. V.