Okrugli sto, koji je organizovan u saradnji sa Filozofskim fakultetom Univerziteta Crne Gore (UCG) i Unesko katedrom za demokratsko obrazovanje i obrazovanje za ljudska prava, približio je pitanja važnosti kvalitetnog obrazovanja koje bi bilo dostupno svim učenicima. Događaju je prisustvovalo oko 40 učesnika, profesora univerziteta, studenata i predstavnika škola. Prezentacije i diskusije bavile su se različitim temama inkluzivnog obrazovanja.
U diskusijama je istaknuta uloga obrazovanja u ostvarivanju socijalne pravde i rušenju predrasuda i stereotipa. Bilo je takođe riječi o razvoju inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori od 2000. godine. Posebnu pažnju privuklo je izlaganje o preprekama inkluziji studenata iz romske i egipćanske zajednice i kako obrazovanje može biti najefikasnije sredstvo za njihovo prevazilaženje.
Debata koja je potom uslijedila, pružila je mogućnost učesnicima da aktivno iskažu svoje mišljenje o inkluziji u obrazovanju, o preprekama, njenom ostvarivanju i razmjene ideje o unapređenju obrazovnog sistema, kako bi bio inkluzivniji.
Projekti u obrazovanju omogućili su šire aktivnosti podizanja svijesti o ovim pitanjima, posebno nakon odluke Ministarstva prosvjete da ustanovi zvanični „Dan inkluzije“, s ciljem promovisanja koncepta inkluzivnog obrazovanja kao principa reforme, koji će se slaviti u crnogorskim školama 11. oktobra.
O. Đ.