UNAPREĐENJE STUDIJSKIH PROGRAMA I ISTRAŽIVAČKOG POTENCIJALA UCG KROZ ERASMUS PROGRAME

Međunarodna projektna aktivnost Univerziteta Crne Gore (UCG) u 2018. godini bila veoma intenzivna, što potvrđuje podatak da učestvuje u šest projekata Erasmus+ programad od kojih je jedan koordinatorski dok su ostalih pet partnerski, kazala je za Info biro prorektorica prof. dr Nataša Kostić.

U poređenju sa 2017. godinom, kada je Univerzitetu  odobren samo jedan partnerski projekat, ovakav rezultat predstavjla veliki uspjeh, ocijenila je ona.

Univerzitet je koordinator regionalnog projekta MARDS - Reformisanje doktorskih studija u Crnoj Gori i Albaniji – paradigma dobre prakse. Glavni cilj ovog trogodišnjeg projekta je reforma doktorskih studija u skladu sa Salcburškim principima i uspostavljanje održive saradnje sa partnerima iz Evropske unije. Projekat će preispitati postojeće nacionalne politike i standarde za doktorske studije i njihovu kompatibilnost sa praksama zemalja EU, razviti novi model doktorskih studija prilagođen stečenim iskustvima, trenutnim i budućim potrebama, i predložiti održivi način finansiranja doktorskih studija. U regionu će po prvi put biti uspostavljene dvije zajedničke doktorske škole: "Prirodne nauke i tehnologije za održivi razvoj" u Crnoj Gori (Podgorica) i "Ekonomija i turizam za održivi razvoj" u Albaniji (Skadar), kao dobri primjeri prekograničnih doktorskih programa.

 

Učešće univerzitetskih jedinica u IPA projektima

 

Ostali Erasmus+ projekti, koji se od prošle godine realizuju na Univerzitetu Crne Gore, su projekat Građevinskog fakulteta “Unapređenje master studija u oblasti upravljanja vodnim resursima za ustanove visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu i korisnike, projekat Biotehničkog fakulteta Harmonizacija i inoviranje doktorskih studijskih programa u oblasti zaštite biljaka u održivoj poljoprivredi”. Zatim projekat Mašinskog fakulteta pod nazivom “Unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zemljama Zapadnog Balkana kroz inoviranje kurikuluma i razvoj dodiplomskih i master studija”, kao i projekat Filozofskog fakulteta  “Nastavite da se obrazujete”, čiji je cilj jačanje uloge nastavnika u sistemu kontinuiranog profesionalnog razvoja u Crnoj Gori. Rektorat UCG partner je u projektu “Unapređenje i vrednovanje kompetencija u uslužnim djelatnostima u promjenjivom okruženju učenja na univerzitetima na Zapadnom Balkanu” koji ima cilj stvaranje tzv. “Blended Learning” pristupa razvoju kompetencija koje se odnose na usluge u kontekstima  neformalnijeg učenja u institucijama visokog obrazovanja i konteksta učenja na radnom mjestu.

U 2018. godini započeta je realizacija devet projekata finansiranih u okviru IPA programa, čiji su rukovodioci profesori i naučnici UCG. Jedan projekat se realizuje na Pomorskom fakultetu, šest u Institutu za biologiju mora, a dva na Arhitektonskom fakultetu.

Prof. dr Danilo Nikolić rukovodilac je projekta “Partnerstvo u nadgledanju i proučavanju novih ruta i transnacionalnih pomorskih koridora”, čiji je cilj da prouči socio-ekonomski uticaj uspostavljanja novih transportnih linija između regije Pulja u Italiji i crnogorske i albanske obale i da formira međunarodnu istraživačku laboratoriju koja bi ispitivala nove oblike transporta i nove plovidbene linije putničkih i trgovačkih brodova za kružna putovanja između luka Taranto, Kotor, Bar i Drač.

Dr Mirko Đurović rukovodi projektom “Horizontalna komunikacija i kapitalizacija za inovacije na polju plavog rasta o oblasti Mediterana” u cilju povećanja transnacionalne aktivnosti inovativnih klastera za razvoj pametnog i održivog rasta u oblasti Mediterana. Naučnici Instituta za biologiju mora rukovode projektima: “Model za održivo upravljanje morskim i obalnim područjem, za prekogranična staništa, zaštitu biodiverziteta i ekosistema”,  “ Promovisanje transnacionalne mreže za mali obalni ribolov i akvakulturu u Jadransko-jonskoj makroregiji”, “Održivost vodenih pejzaža ponovnom upotrebom otpada iz mora”, “Usklađivanje i umrežavanje za procjenu zagađivača u Jonskom i Jadranskom moru” i “Jadranska mreža za morski ekosistem”.

Na Arhitektonskom fakultetu, pod rukovodstvom prof. dr Ratka Mitrovića, započela je realizacija dva projekta, od kojih jedan ima za cilj povećanje energetske efikasnosti u javnim zgradama, a drugi poboljšanje upravljanja kulturnim i prirodnim resursima postavljanjem nove 3D tehnologije za turističke destinacije.

U prošloj godini, u okviru poziva za prijavljivanje projekata koji je raspisalo Ministarstvo nauke, započeta je i realizacija projekta “Kvalitet istraživanja u društvenim i humanističkim naukama”, čiji je rukovodilac prof. dr Sanja Peković, direktorica Centra za studije i kontrolu kvaliteta UCG.

 

Poboljšanje uslova studiranja osoba sa invalititetom

 

“Na Univerzitetu je, tokom prošle godine, nastavljena i planirana realizacija aktivnosti u Erasmus+ projektima koji su ranije započeti, od kojih većina uključuje inoviranje i modernizaciju nastave i studijskih programa. Izdvojiću projekte revizije kurikuluma Pravnog fakulteta u cilju podsticanja međunarodne saradnje, zatim projekat integrisanja praktičnih preduzetničkih vještina u inženjerskim i informatičkim studijama, projekte unapređenja studijskih programa u oblasti javnog zdravstva i zdravstvenog menadžmenta, kao i projekat izgradnje kompetencija za kvalitetno upravljanje kulturnim nasljeđem u turizmu. Univerzitet je posvećen i realizaciji projekata unapređenja istraživačkih potencijala u visokom obrazovanju, kao i modernizovanju biblioteka kroz obuku osoblja i reformu bibliotečkih servisa. Univerzitet kontinuirano radi i na poboljšanju pristupačnosti uslova studiranja za osobe sa invaliditetom, a kroz jedan od strukturnih projekata pod nazivom Prelaz studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do zapošljavanja u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori nabavljena je oprema za osobe sa oštećenjem vida i sluha koja je ustupljena i svim korisnicima Centralne univerzitetske biblioteke. Kroz ovaj projekat na Univerzitetu je prvi put realizovana mobilnost studenata sa invaliditetom, koji su bili na radnoj praksi u zemljama regiona”, istakla je Kostićeva.   Članstvo u “Vision 2020 grupaciji” Univerzitetu omogućava korišćenje The Horizon Network mreže koja povezuje učesnike programa Horizont 2020 sa univerzitetima i kompanijama, a krajnji cilj je povećanje učešća i pristupa fondovima Evropske unije i programu Horizont 2020. Mreža obuhvata 295 članova iz 41 zemlje. Time je Univerzitet svim svojim fakultetskim jedinicama i naučnim istitutima obezbijedio uslove da na najbolji mogući način koriste prednosti umrežavanja i saradnje sa naučnim institucijama širom Evrope  u jednom od najznačajnijih naučnih programa Evropske unije.

Univerzitet Crne Gore će od ove godine ponovo biti dio projekta English Laguage Fellow američkog Ministarstva inostranih poslova, koji podstiče razvoj kvaliteta obrazovanja profesora engleskog jezika, kao i univerzitetske nastave na engleskom jeziku, uz pomoć odabranih eskperata sa značajnijm iskustvom u ovoj oblasti. Univerzitet je u ovom projektu prepoznat kao referentna institucija za obrazovanje i obuku profesora koji mogu da, izvođenjem nastave na engleskom jeziku, doprinesu njegovoj značajnijoj internacionalizaciji, povećanju dolazne mobilnosti i razvoju novih oblika saradnje sa inostranim partnerima.

U oblasti međunarodne saradnje u toku je i priprema projektne prijave u okviru Erasmus+ poziva za ovu godinu, čiji je cilj izrada Strategije internacionalizacije Univerziteta Crne Gore za period 2020-2025. i uspostavljanje stručnih službi koje se bave međunarodnom akademskom saradnjom, mobilnošću i projektnom aktivnošću. Ciljevi se odnose i na jačanje kapaciteta nastavnog i nenastavnog osoblja za puno učešće u Evropskom prostoru visokog obrazovanja, kao i organizovano pružanje jezičke podrške za pripremu i izvođenje nastave i drugih oblika akademskog rada na engleskom jeziku.

O. Đ.

Back to Top