Agencija za elektronske medije i udruženje Roditelji organizuju naredne sedmice dvije edukativne radionice za djecu osnovnoškolskog uzrasta na temu medijske pismenosti. Radionice će biti realizovane u hibridnom formatu, što znači da će dio učesnika pratiti događaj onlajn, putem zoom aplikacije, a dio u prostorijama Igračkoteke i Razvojnog centra u Podgorici.
U ponedeljak, 11. jula, u 18 sati, biće održana prva radionica za djecu od šest do devet godina, a dan kasnije, u utorak,12. jula, u 18 sati, za starije osnovce − od 10 do 15 godina.
Kako ističu organizatori, odrastanje i socijalizacija djece i mladih danas su potpuno nezamislivi bez medija. Mediji ne samo da su postali njihova svakodnevnica, već utiču i na emocije i oblikuju njihovo razmišljanje. Veći dio slobodnog vremena djeca i mladi provode na društvenim mrežama, a s obzirom na to da su osjetljiva vrsta medijske publike veoma je važno osigurati sigurno okruženje.
Učesnici ovih edukativnih aktivnosti imaće priliku da od profesora crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti Miroslava Minića, koji će voditi radionice, čuju korisne informacije i zanimljivosti i steknu konkretne vještine dekonstruisanja medijskih sadržaja.
Radionice se održavaju u prostoru Igračkoteke i Razvojnog centra u Ulici Bracana Bracanovića. 74/a u Podgorici. Zbog ograničenog broja mjesta, obavezno je prijavljivanje na e-mail igrackoteka@t-com.me, broj telefona 020 22 10 00 ili u inbox Facebook stranice Igračkoteka i Razvojni centar.
U okviru istog projekta, u saradnji sa Agencijom za elektronske medije, udruženje Roditelji će, 12. jula, organizovati i onlajn predavanje za roditelje na temu „Zašto je danas izuzetno važno da smo i mi i naša djeca medijski pismeni“.
Svi zainteresovani moći će da prate predavanje u utorak, sa početkom u 18 sati na Facebook stranici portala Roditelji.me. Tom prilikom, profesorica crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti i članica Nacionalne koalicije za medijsku pismenost Svetlana Jovetić-Koprivica razgovaraće sa roditeljima o medijskim sadržajima, kojima su podjednako izloženi kao i djeca.
Oni će biti u prilici da čuju mnoge korisne savjete o načinu na koji vrijedi pristupiti medijima, kao i o principima obazrivosti prilikom razumijevanja i kreiranja sadržaja na društvenim mrežama.
Zainteresovani roditelji mogu postavljati i pitanja prije, ali i u toku onlajn predavanja na Facebook stranici portala Roditelji.
„Temom medijske pismenosti, kroz predavanja i radionice za roditelje i djecu, udruženje Roditelji će se, kroz saradnju sa Agencijom za elektronske medije, intenzivno baviti i narednih šest mjeseci“, istakli su iz ovog udruženja.
Lj. V.