Vršilac funkcije rektora Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović, prorektorka za nauku i istraživanje prof. dr Irena Orović i prorektorka za internacionalizaciju prof. dr Sanja Peković posjetili su Arhitektonski fakultet UCG u Podgorici i podržali inicijativu za osnivanje Instituta za urbanizam i arhitekturu na ovom fakultetu.
Dekanka Arhitektonskog fakulteta prof. dr Svetlana Perović konstatovala je da, s obzirom na to da Fakultet nema autonoman formalno-pravni status već funkcioniše u statusu organizacione jedinice Univerziteta, naročito je važna interakcija i podrška Univerziteta u procesu realizacije razvojnih intencija.
„Arhitektonski fakultet će sljedeće godine obilježiti dvije decenije postojanja studijskog programa i da pored neodgovarajućih infrastrukturnih okolnosti, ograničenih prostornih i kadrovskih kapaciteta, cijeni da je prilika da ujedinjeni i uskoro osnaženi sa novim kadrovskom strukturom, možemo razvijati i unapređivati edukacioni i istraživački ambijent kroz koordinisani kolektivni aktivizam“, kazala je ona.
Ukazujući na aktuelne razvojne projekte Fakulteta, Perović je konstatovala da je u prirodi svakog fakulteta odnosno univerziteta, kao institucije najvišeg ranga, da se artikulišu društveni i kulturni razvoj države, te da se kroz urbanizam i arhitekturu direktno interpretira nivo razvoja kulturne zajednice, što nas obavezuje na oslobađanje od individualnih pretenzija u korist kolektivnih, u svakom segmentu djelovanja. U tom pravcu, izložila je inicijativu za osnivanje instituta za urbanizam i arhitekturu, uz potrebu i potencijalni model za dobijanje sredstava za proširenje prostornih kapaciteta, što je rektor Božović u potpunosti podržao.
Prodekanka za međunarodnu saradnju prof. dr Slavica Stamatović-Vučković upoznala je prisutne sa aktuelnim međunarodnim aktivnostima Fakulteta uz naglasak na dvije aktuelne CEEPUS mreže u kojima će Fakultet participirati u sledećoj studijskoj godini.
Prof.dr Rifat Alihodžić dodatno je ukazao, na osnovu višedecenijskog iskustva u projektantskoj praksi, na važnost integracije teorije i prakse ističući da je Arhitektonski fakultet logično mjesto gdje bi se ta integracija na najbolji način oblikovala i da bi Institut upravo mogao biti važna karika u razvoju Arhitektonskog fakulteta.
O raspoloženju Arhitektonskog fakulteta da učestvuje u različitim aktivnostima u procesu unapređenja akuelnog stanja u prostoru govorio je prodekan za nauku doc. dr Vladimir Bojković. On je rekao da je neophodno uložiti značajne napore kako bi se svijest prema prostornim vrijednostima osnažila, a naročito je istakao neadekvatan odnos prema graditeljskom nasljeđu i arhitekturi 20. vijeka.
Student povjerenik Vladimir Fatić upoznao je prisutne o inicijativama i vannastavnim aktivnostima studenata, uz saglasnost sa svim što je na sastanku izloženo i inicijativama koje su predložene.
V.d. rektora Božović iskazao je puno interesovanje za podršku u realizaciji svih produktivnih ideja i akcija koje mogu doprinijeti unapređenju Fakulteta i Univerziteta. On je pokazao i razumijevanje za nedostatak prostora bez kojeg bez koje se ova visokoškolska ustanova otežano može razvijati, uz zainteresovanost da zajedničko djelovanje u pravcu iznalaženja modela za kratkoročnije rešavanje prioritetnih razvojnih inicijativa.
Prorektorke Orović i Peković u potpunosti su se saglasile sa svim predlozima i inicijativama uz dodatne sugestije o mogućim pravcima za dobijanje odgovora na neka od važnih prioritetnih pitanja sa kojima se suočava Arhitektonski fakultet.
Izvor. ucg.ac.me