UCG: OBILJEŽENE DVIJE DECENIJE STUDIJSKOG PROGRAMA ARHITEKTURA

Dodjelom diploma svršenim studentima i Plaketa zahvalnosti zaslužnim pojedincima i partnerskim institucijama, danas su u Rektoratu Univerziteta Crne Gore svečano obilježene dvije decenije studijskog programa Arhitektura (2002-2022).

„Dvije decenije je rasta i razvoja našeg stabla, sa rezultatom od preko 1.000 upisanih studenata  i više od 600 diplomiranih, kao i stalno visoko interesovanje za upis na ovaj studijski program. Čini se opravdanim odvažni čin pokretanja škole arhitekture u Crnoj Gori i trajno pamćenje ovog istorijskog trenutka“, kazala je dekanka Arhitektonskog fakulteta  prof. dr Svetlana Perović.

 

FORMIRANJE ALUMNI ZAJEDNICE

 

Ona je istakla da studenti ovog fakulteta nerijetko osvajaju priznanja na nacionalnim i međunarodnim manifestacijama arhitekture i urbanizma, ravnopavno sa fakultetima sa višestruko brojnijim resursima. Dodala je da u procesu formiranja alumni zajednice, odnosno zajednice nekadašnjih studenata, koja demonstrira snagu ove visokoškolske ustanove i ostvarene domete.

„Naši alumnisti su lice akademske institucije, ima ih na značajnim upravljačkim pozicijama širom svijeta, obrazovnim ustanovama, projektnim biroima, kompanijama, ima ih danas i ovdje, među nama, predsjednici strukovnih organizacija, gradske arhitekte itd“, istakla je dekanka Perović. 

Ona je navela da je današnji dan posvećen onim profesorima koji su ugradili snažnu energiju u razvoj studija arhitekture. Na prvom mjestu, pomenula je profesora Aleksandra Kekovića, koji je zasadio „stablo u istoriji crnogorske kulture i visokog školstva“, 2002. godine, osnivanjem studijskog programa na Građevinskom fakultetu UCG, kako je sam rekao „najznačajnijim svojim projektom u arhitekturi“.   

Za znanje i dominantan pečat u razvoju studija arhitekture, Plaketu zahvalnosti Perović je uručila profesorima koji su završili svojn radni angažman na njemu, i to prof. dr Svetislavu Popoviću, prof. dr Dušanu Vuksanoviću, prof. dr Rifatu Alihodžiću, prof. dr Ratku Mitroviću i mr Dušanu Lazarevskom.  Priznanje za doprinos razvoju Arhitektonskog fakulteta uručeno je i prof. dr Draganu Komatini, Filipu Aleksiću i mr Boru Lučiću.   

O radu i rastu kroz vrijeme svjedočiće, kako je najavila dekanka Perović, i monografija Arhitektonskog fakulteta koja je u pripremi.

 

DOGRADNJA OBJEKTA

 

Ona je izrazila nadu da će u ovoj godini Arhitektonski fakultet ozvaničiti početak radova na daljoj izgradnji objekta – zgrade Fakulteta. Podsjetila je da je uz podršku uprave Univerziteta Crne Gore i zalaganje mr Bora Lučića pokrenut postupak tenderske procedure u Upravi javnih radova u vrijednosti 3.5 miliona eura, za rekonstrukciju i dogradnju objekta ukupne površine 5.000 metara kvadratnih.   

Podsjetivši da već više više od 15 godina egzistiraju u nedovršenom objektu od 800 metara kvadratnih, kazala je da očekuje da će uz podršku aktuelnog direktora Uprave za kapitalne projekte Esmina Bećovića efikasno djelovati u ostvarenju krajnjeg cilja.

Dekanka je uručila zahvalnice za dugogodišnju saradnju i podršku Vladi Crne Gore, Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Inženjerskoj komori Crne Gore, Strukovnoj komori arhitekata, Glavnom gradu Podgorica, i prorektoru za internacionalnu saradnju prof. dr Francescu Defilippisu, sa Politehnike u Bariju.

Ona je zahvalila i IPC Tehnopolisu iz Nikšića, fakultetima, rukovodstvu UCG, ali i svim partnerskim institucijama u zemlji i inostranstvu sa kojima Arhitektonski fakultet sarađuje.

Prodekanica za međunarodnu saradnju Fakulteta prof. dr Slavica Stamatović- Vučković predstavila je međunarodnu saradnju kroz različite aktivnosti, usko povezanu sa naučnoistraživačkim radom, razvojnim projektima, saradnjom sa međunarodnim institucijama i fakultetima, o čemu je posebnu riječ imao i prodekan za nauku dr Vladimir Bojković.  

Svečanost je upriličena na Svjetski dan arhitekture, kada se skreće pažnja na važnost uloge arhitekte u društvu ektorata, a prisustvovali su brojni gosti, pored ostalih rektor UCG prof. dr Vladimir Božović i predsjednica Upravnog odbora UCG prof. dr Rajka Glušica.

U Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“ održana je i promocija posthumno objavljenje knjige magistrantkinje Arhitektonskog fakulteta Dijane Radević „Urbana separacija u savremenom urbanizmu – primjer Kejptauna“.  

Knjiga je nastala kao rezultat njenog magistarskog rada, odbranjenog 2019. godine, a izdata posthumno, 2022. u izdanju Zadužbine Andrejević iz Beograda, uz podršku Glavnog grada Podgorica, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore, Inženjerske akademije Crne Gore i Inženjerske komore Crne Gore.

Lj. V.

 

Izvor: ucg.ac.me

Back to Top