U ROŽAJSKOJ GIMNAZIJI OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA

Tradicionalno, aktivnostima literarne i recitatorske sekcije Gimnazije ,,30. septembar“ u Rožajama i Medrese „Mehmed Fatih“ obilježen je Međunarodni dan maternjeg jezika.

Ove godine, sadržaj je osmišljen kroz poetski čas i realizovan je u prostorijama Gradske biblioteke u Rožajama. Učenici obje škole kazivali su stihove zavičajnih pisaca Radosave Beloica, Mirsade Bibić Šabotić, Zaima Azemovića, Envera Muratovića i Safeta Hadrovića Vrbičkog, zatim, kazivali su se stihovi i tekstovi Ćamila Siarića, Skendera Kulenovića, kao i autorska djela samih učenika.  

Organizator ove manifestacije bila je profesorica Mirsada Šabotić. Mentor učenicama iz Medrese bila je profesorica Amela Dacić Kardović, a podršku učenicama dale su profesorice Mirsada Burdžović i Denisa Murić. Gimnaziju su predstavili Almira Agović, Rinesa Ganić, Enisa Muratović, Zahir Šabotić Anes Škrijelj, Almina Murić, Amina Kuč, Hana Ganić, Meliha Murić i Kerim  Feleć, a Medresu Rejhana Hot, Seida Pepić, Anisa Murić, Hurija Osmanović i Berina Agović.

 

Rožajski govor

Međunarodni dan maternjeg jezika bio je povod da se gimnazijalci prisjete i stare rožajske riječi kroz djelo istaknutog pisca Zaima Azemovića, te kroz istraživački rad sugrađanina Ibrahima Hadžića, a da ni mladi nijesu zaboravili svoju starinu prisutni su mogli da vide u skeču koji su pripremili učenici Anita Kalač, Bakir Husić i Ahsena Nokić, po scenariju profesorice crnogorskog jezika Adele Kuč Halilović.

Učenice Elma Balota i Sanida Alomerović čitale su anegdote iz knjige Zaima Azemovića „Pamet je u narodu”. Minela Vukelj je kroz prezentaciju „Rožajski zaboravljeni/nezaboravljeni“ govor podsjetila prisutne šta smo zaboravili, čega se stidimo da upotrijebimo u govoru, a šta to još uvijek rado upotrebljavamo. Voditelj programa bila je učenica Ema Murić, a tehnički urednik Zerina Kardović.

Obiljezavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika dio je regionalnog projekta  „Iskra znanja“.

UNESCO je ovaj dan 21. februar proglasio danom maternjeg jezika 1999. godine. Generalna skupština Ujedinjenih nacija priznala je rezolucijom ovaj praznik i odredila 2008. godinu za međunarodnu godinu jezika. Ovaj praznik nastao je nakon međunarodnog priznanja Praznika za maternji jezik, koji se slavio u Bangladešu (bivši Istočni Pakistan) od 1952. godine kada je policija i vojska Istočnog Pakistana ubila nekoliko bangladeških studenata.

Međunarodni dan maternjeg jezika redovno proslavljaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovisale jezičku i kulturnu raznolikost, te multilingvizam.

N. N.

Back to Top