Univerzitet Crne Gore je tokom prethodne tri godine ostvario značajan napredak na polju jačanja konkurentnosti, povećanja međunarodne vidljivosti i uporedivosti u okviru Evropskog prostora visokog obrazovanja i Evropskog istraživačkog prostora, što su i strateški pravci daljeg napretka prepoznati Strategijom razvoja Univerziteta Crne Gore, za period 2019-2024. godine.
Udareni su temelji daljem razvoju naučnoistraživačke misli kroz otvaranje Naučno-tehnološkog parka, u strateškom partnerstvu sa Vladom Crne Gore i Ministarstvom nauke, otvaranje Balkanskog instituta za nauku i inovacije u saradnji sa Univerzitetom Azurne Obale iz Francuske, kao i Instituta – Centra izvrsnosti za istraživanja i inovacije, kao 22. organizacione jedinice na Univerzitetu Crne Gore.
Početkom ove godine, Evropska komisija je dodijelila Univerzitetu Crne Gore Logo Izvrsnosti ljudskih resursa u istraživanju (HR EXCELLENCE IN RESEARCH, HRS4R), čime je Univerzitet identifikovan i međunarodno prepoznat kao promoter stimulativnog i privlačnog radnog okruženja za istraživače.
Univerzitet Crne Gore je i punopravni član naučne kolaboracije RD50 Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN, od 18. novembra 2019. godine.
Naučna citiranost na Google Scholar-u bilježi kontinuirani rast, te je tokom 2019. godine ostvareno preko 100.000 citata, što je za skoro 50 odsto više u odnosu na 2018. godinu i pet puta više u odnosu na 2017. godinu, kad je započeta kampanja povećanja međunarodne vidljivosti.
Univerzitet se po prvi put našao na renomiranom Times Higher Education rangiranju, gdje je svrstan u ulaznu kategoriju od 1.300 najboljih svjetskih univerziteta, prema opštim kriterijumima, dok je u oblasti tehničko-tehnoloških nauka ostvario najbolji rezultat u kategoriji 601-800 najboljih univerziteta. Evidentan je i značajan progres na Webometrics-u, u kategoriji vidljivosti na web-u, za preko 1.000 mjesta, u posljednje dvije godine, što UCG dovodi do 2.042. mjesta, od ukupno 28.000 rangiranih univerziteta, prema posljednjem januarskom izvještaju.
Konkretni potezi, kao što su ugovaranje i uspješna realizacija međunarodnih i naučnoistraživačkih projekata, doprinijeli su jačanju finansijske stabilnosti, kao i afirmisanju Univerziteta Crne Gore. Samo u 2019. godini, Univerzitet je ostvario više od 3,5 miliona eura sopstvenih prihoda po osnovu projektnih aktivnosti u 2019. godini.
Pored pojačane međunarodne projektne aktivnosti, u kojima su jedinice Univerziteta uključene kao koordinatori ili partnerska institucija, Univerzitet je i potpisnik deklaracije o osnivanju Foruma rektora univerziteta Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana i bio je domaćin ovog Foruma u 2019. godini.
Međunarodna saradnja proširena je potpisivanjem novih bilateralnih ugovora, kao i više od 30 novih međuinstitucionalnih ugovora sa partnerskim univerzitetima u okviru Erasmus+ programa mobilnosti, koji studentima, nastavnom i nenastavnom osoblju omogućavaju kreditnu, istraživačku i stručnu mobilnost, na preko 200 partnerskih univerziteta.
Kroz Razvojni fond, u cilju poboljšanja kvaliteta studiranja, uloženo je preko 1,5 miliona eura sredstava u razvoj Univerziteta i njenih organizacionih jedinica, uključujući ulaganje u investiciono održavanje postojećih infrastrukturnih objekata, nabavku nastavne i naučne opreme, adaptaciju učionica i kabineta, nabavku naučnih baza, itd.
U segmentu širenja kulture akademskog intergriteta na Univerzitetu su sprovedene brojne aktivnosti kroz radionice, seminare, obuke i izradu promo materijala, a implementirane su i procedure za prevenciju plagijata korišćenjem iThenticate softvera. Univerzitet Crne Gore je dobio sertifikat u oblasti akademskog integriteta, koji dodjeljuje renomirani Međunarodni institut za istraživanje i djelovanje protiv akademske prevare i plagijarizma koji djeluje u sklopu Univerziteta u Ženevi u Švajcarskoj.
Proces digitalizacije Univerziteta Crne Gore, kao podrška nastavnom procesu i studentskim aktivnostima, sa novim servisima u Centralnom informacionom sistemu, kontinuirano se unapređuje. Uvedena je i besplatna internet Eduroam akademska mreža na svim organizacionim jedinicama i podignuta brzina mreže između organizacionih jedinica i Centra informacionog sistema na 1Gb/s. Univerzitet Crne Gore omogućio je studentima, nastavnom i naučnom osoblju servis kompanije Clarivate Analytics koji im otvara vrata za najbolji istraživački alat i dostupnost naučno utemeljene literature svijeta ‒ Web of Science. Uspostavljena je i PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital Resources and Assets), sistem za dugoročno pohranjivanje, indeksiranje i korišćenje digitalnih objekata na Univerzitetu Crne Gore.
Kroz izmjene Kolektivnog ugovora, povećane su zarade svim zaposlenima u iznosu od 9%+3%, u naredne dvije godine. U cilju jačanja konkurentnosti i internacionalizacije Univerziteta Crne Gore, po prvi put je osnovan poseban budžetski fond za podršku naučnoistraživačkim, inovativnim i projektnim aktivnostima na Univerzitetu Crne Gore.
Po prvi put je normiran i rad zaposlenih u naučnim institutima, usmjerenim ka jačoj naučnoistraživačkoj i inovativnoj djelatnosti prepoznat značaj odvijanja nastave na engleskom jeziku sa ciljem povećanja dolazne mobilnosti, stranih studenata na Univerzitetu Crne Gore, kroz novi korektivni koeficijent za ovaj oblik držanja nastave. U toku je i rješavanje stambenih potreba zaposlenih.
Da je Univerzitet Crne Gore na dobrom putu potvrdili su i nezavisni evropski eksperti. Tim koji potpisuje Follow up evalucioni izvještaj Evropske asocijacije Univerziteta u zaključku iz 2018. godine navodi da „čestita Univerzitetu na načinu na koji je napredovao“ i trudu da odgovori na preporuke iz 2014. godine, te da „pozdravlja stalne napore Univerziteta da služi crnogorskom društvu i da maksimizira mogućnosti za svoje osoblje i studente“.
Izvor: UCG