Prvo polugodište školske 2020/2021 godine privodi se kraju. Obilježile su ga, pored ostalog, kasniji početak, onlajn nastava za jedan dio učenika, skraćenje časova, sistem „semafora“, epidimiološke mjere... U želji da bliže dočaramo kako sve u to izgleda u praksi, posjetili smo OŠ „Vlado Milić“ u Podgorici.
„Do ovog trenutka funkcionisali smo dobro. I djeca i nastavnici prilagodili su se zahtjevima i preporukama i poštovali mjere bez suvišnih pitanja i dilema. Prijatno su, kao i što je čest slučaj, iznenadili učenici. Skloni smo tome da se prema njima, s jedne strane odnosimo zaštitnički, a s druge da sumnjamo u njihovu sposobnost da razumiju situaciju. Oni to uvijek demantuju u praksi. Svim đacima koji imaju nastavu u školi − od I do VI razreda potpuno je jasno zbog čega treba da nose maske, i zašto je potrebna ovakva organizacija. Mislim da su oni najviše doprinijeli da do ovog trenutka sve bude kako smo zamislili. I zaposleni su izvanredni saradnici. Za njih je ovo dodatni napor jer imaju dvostruke smjene, dva puta rade isto sa svojim grupama. To je, iako su skraćeni časovi, veći broj sati nego ranije. Sve to zahtijeva dodatni i fizički i mentalni napor, ali ništa nepotrebno ni suvišno se nije desilo što bi otežalo komunikaciju u školi“, ocjenjuje direktorica Biljana Ćulafić, i dodaje da su zadovoljni što među đacima koji su pohađali nastavu u školi nije bilo puno oboljelih od korone.
NAJVEĆI IZAZOV ORGANIZACIJA PREDVIĐENIH KONSULTACIJA
Prema njenim riječima, najveći izazovi bili su organizacija predviđenih konsultacija i realizacija pismenih i kontrolnih zadataka za učenike III ciklusa, zato što imaju na raspolaganju samo četiri slobodne učionice, a u trećem ciklusu imaju 13 odjeljenja.
„Svi oni imaju pismene i kontrolne zadatke iz više predmeta, a mora se voditi računa o opterećenosti učenika na dnevnom nivou. Takođe su i planovi koncipirani da se manje više u isto vrijeme planiraju sve te provjere znanja. Zahvaljujući fleksibilnosti predmetnih nastavnika i njihovoj dobroj saradnji sa upravom škole u organizaciji tog dijela, uspjeli smo to da i to odradimo na način da djeca bude što manje opterećena“, kaže direktorica.
Ona ističe i izuzetnu posvećenost tehničkog osoblja (radnici na održavanju čistoće i domari) koji veoma dobro razumiju potrebe i sarađuju i sve besprekorno funkcioniše i u tom dijelu.
I roditelji su takođe prihvatili situaciju i potpuno poštuju dogovoreno na inicijalnim sastancima u septembru – ne prave gužvu ispred, ne ulaze u školu, ako imaju potrebu da se vide sa nekim od nastavnika kontaktiraju razrednog starješinu koji ima zakaže razgovor.
Ćulafić kaže da je u školi bilo i bolesnih nastavnika od korone, te da je bilo problema da se obezbijede zamjene. To je posebno teško kod onlajn nastave. I to su prevazišli na način što su nastavnici radili jedni za druge, preuzimali časove i odjeljenja. Zato je sve proteklo s manje problema nego što su očekivali.
„Kad svi razumijemo situaciju, odgovorni smo, poštujemo dogovor i učestvujemo u procesu podjednako, onda ni benefiti ne izostaju. Može se sve dobro isplanirati, ali kada počne primjena to ne može da funkcioniše ako svi nismo posvećeni. Naravno da sve nije savršeno. Pokazivale su se i slabosti i ono što je bilo moguće otkloniti otklonili smo. Uspijevamo i uspjećemo da ovo do kraja da izvedemo na najbolji način s obzirom na okolnosti“, ocjenjuje direktorica.
USPJEH SKORO ISTI KAO PROŠLE GODINE
Ćulafić ukazuje da je posebno iznenađenje bilo to što su uporedne analize uspjeha učenika na kraju prvog klasifikacionog perioda ove i istog perioda prethodne školske godine pokazale veoma male razlike. A radi se o istim odjeljenjima i đacima.
„To je potvrđuje da učenik koji vrijedan, motivisan da postigne rezultate može to uraditi u bilo kojim okolnostima. Znači, okolnosti ne mogu biti izgovor za neuspjeh. Sve je pitanje rada i posvećenosti. Povratna informacija od nastavnika koji rade onlajn je da dvije trećine učenika vrlo lijepo sarađuje, uvijek im radi internet, na vrijeme se priključuju času. Oni pokazuju stil koji je isti kao u redovnim okolnostima, tj. način koji daje rezultate“, naglašava direktorica.
DOPUNSKA I DODATNA NASTAVA
U školi su se dogovorili da ova situacija ne bude izgovor da djeci ne ponude i druge sadržaje, pa su organizovane dopunska i dodatna nastava, i to i u školi i onlajn.
„Onima koji zaostaju nudi se dodatna pomoć, a onima koji su uspješni dodatni sadržaji kako bi se zadovoljila njihova radoznalost. Ovih dana organizovali smo školsko takmičenje i na državno ćemo poslati tri učenika. Imamo kontinuitet u realizaciji dopunske nastave i sekcija, jer nastavnici prate te učenike već nekoliko godina, tako da tu nema iznenađenja. Tome doprinosi i dobra komunikacija između nastavnika razredne i predmetne nastave posljednjih godina. Naime, na početku školske godine prethodni razredni starješina učenika VI razreda izvještava novog razrednog starješinu o svim đacima, a taj izvještaj stoji u dnevniku i na raspolaganju je svakom nastavniku. Takođe, sekcije zajedno vode nastavnici razredne i predmetne nastave“, kaže Biljana Ćulafić.
U školi su aktivni: hor recitatorska, dramska, literarna, likovna, ekološka i sportske sekcije. U toku su pripreme za obilježevanje Dana oslobođenja Podgorice, 19. decembra. Tim povodom u holu škole biće organizovana izložba literarnih i likovnih radova, a isti će biti objavljeni na Facebook stranici škole. Takođe se snimaju recitatacije o Podgorici koje učiteljice pripremaju sa učenicima i to će biti na istoj stranici.
Pripremaju se i za Novu godinu. Pored ukrašavanja, na nivou odjeljenje snimaju se male priredbe koje će biti proslijeđene rukovodiocima sekcija, a oni će izabrati najbolje i napraviti kolaž i objaviti na Facebook stranici škole. Članice dramske sekcije kod učiteljice Vesne Daković imaju autorski tekst na temu korone i pripremaju ga, što će takođe biti snimljeno.
Ćulafić kaže da je ekološka sekcija veoma uspješna. Ove godine su u junu dobili zelenu zastavu i dio su Evropske asocijacije zelenih škola. Vode je entuzijasti koji žele da svoja saznanja o značaju suživota čovjeka i prirode prenesu mladima, ali i da kroz svoje aktivnosti doprinesu estetskom unapređivanju prostora u zgradi i dvorištu škole. Već su vidljivi rezultati. U radu im pomaže i tehničko osoblje koje poznaje baštovanstvo i savjetuje mlade, a i same rade oko biljaka. Dosta su uključeni i roditelju koji poklanjaju cvijeće.
Škola realizuje više projekata: Eko škole, Moje vrijednosti i vrline i Ključne kompetencije.
RODITELJI DOBRO SARAĐUJU
I učiteljica Milena Braković je pohvalila djecu da su odgovornu kada je u pitanju nošenje maski i držanje distance.
„Škola je bezbjedna sredina jer radimo u grupama sa najviše 15 đaka. Osim bezbjednosti prednost takve organizacije je što se na času možemo više posvetiti djeci. Nedostatak je to što su časovi skraćeni. Zato učenici imaju dosta obaveza i kod kuće. Veliki posao ostavljen je i roditeljima koji se moraju aktivno uključiti u ovaj proces. Ipak, nastava funkcioniše dobro. Dosta materijala unaprijed pripremamo kako bi se postiglo sve što je planirano. Naporno je, jer imam u odjeljenje dijete sa posebnim potrebama i za njega je neophodan poseban materijal. Ipak sve se stiže. Saradnja sa roditeljima je odlična. I oni su odgovorni“, kaže ona
I nastavnica engleskog jezika Ana Milić je zadovoljna je kako, s obzirom na situaciju, teče nastava.
„Imam 36 časova, pola držim u školi, pola onlajn sa istim grupama. Nastavu na daljinu dobro funkcioniše zahvaljujući roditeljima koji su veoma zainteresovani i odgovorni“, smatra ona.
I NASTAVA PO IROP-U USPJEŠNA
Pedagoško-psihološka služba uvijek je tu da pomogne učenicima i nastavnicima. Pedagoškinja Olivera Micevski ocjenjuje da su se nastavnici veoma dobro snašli. Prije svega zato što bili spremni da prihvate ovaj način rada, kao i zato što su obučeni i pripremljeni. U školi su prije početka školske godine sagledali koliko je internet dostupan đacima, ali i oprema. Napravili listu onih koji nemaju i za jedan dio obezbijedili računare.
Nastava prema njenom mišljenju dobro funkcioiše i kad su u pitanju djeca sa smetnjama mu razvoju.
„Za dio njih koji nemaju tehničke mogućnosti nastavnici pripremaju materijal, zatim ga naša služba prilagođava potrebama te djece. Preuzimaju ga roditelji i vraćaju nama, a mi nastavnicima. Dio njih koristi teams aplikaciju. Za njih se takođe organizuju kontrolni i pismeni zadaci. Za one koji su školi sve funkcioniše kao ranije, čak im se može posvetiti više pažnje, jer su grupe manje. Pedagoško-psihološka služba je dosta uključena u rad ovim djecom, pored ostalog, kada se pripremaju planovi i programi za njih, sarađuje sa roditeljima i u nekim posebnim situacijama“, ističe Micevski.
Psihološkinja Sanja Kalezić ukazuje da se djeca za sada dobro nose sa ovom situacijom. „Možda im je lakše nego nastavnicima, jer mi stariji teže prihvatamo promjene, određena pravila. Đaci ih pak dosta dobro prihvataju. Veoma su odgovorni. Rijetko se može vidjeti da neko od njih spusti masku ili prokomentiriše da mu smeta. Naravno da će sve ovo ostaviti posljedice na njihovu socijalizaciju. To se najviše primjećuje kod prvaka, jer oni su tek u procesu sklapanje prijateljstva“, veli ona.
NEDOSTATAK PROSTORA
Inače, ova škola ima tri područna odjeljenja − u Farmacima Grbavcima i Berima. Pohađa je ukupno 996 od čega u matičnoj školi 859, a područnim odjeljenjima 137. Đaci su raspoređeni u 44 odjeljenja.
Kako kaže direktorica Ćulafić, u matičnoj školi neodstaje prostor. To je veoma izraženo već nekoliko godina.
„Škola ima 16 učionica od čega su dvije specijalizovane za prvake, pa za sve ostale ostaje 14. Neke su kabineti za fiziku, hemiju i likovnu kulturu. Međutim ne mogu da imaju samo tu ulogu, već ih koriste i drugi nastavnici, pa se gubi smisao kabinetske nastave. Upućivali smo preko Školskog odbora i direktno prema Ministarstvu prosvjete više inicijativa da se razmotri mogućnost proširivanja školske zgrade za četiri do šest učionica“, ističe ona, i dodaje da je problem posebno došao do izražaja ove godine kada su avgustu pripremali raspored časova i gdje je sva moguća kombinatorika pokazala da sva odjeljenja u matičnoj školi ne mogu da stanu. Zato je bilo planirano da učenici IV razreda nastavu održavaju u Područnom odjeljenju u Farmacima. Od toga se odustalo, jer zbog postojećih okolnosti učenici trećeg ciklusa uče na daljinu.
„Kad se vratimo redovnom radu neće svi učenici moći da budu u matičnoj školi. Za sad je to ostavljeno po strani. Međutim taj isti problem nas očekuje iduće godine“, zaključuje Biljana Ćulafić.
Lj. V.