U PODGORICI OTVORENI DANI NAUKE

U Podgorici je svečano otvoren deveti po redu festival „Dani nauke”, čiji je moto  „Tehnologuj se“. Manifestacija će trajati do 5. oktobra, a posjetioci će imati prilike da uživaju u postavkama u deset gradova širom Crne Gore.

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović na otvaranju je istakla da je razvoj tehnologija danas dostigao nevjerovatne domete. “Međutim, znanje kroz vjekovni razvoj nauke, tek otvara vrata brojnim primjenama i razvoju novih tehnoloških instrumenata u cilju rješavanja društvenih i ekonomskih izazova, posebno kroz digitalizaciju”, kazala je ministarka.

Ona se u svom obraćanju osvrnula na značaj nauke i inovacija, kao i na mlade ljude čija su energija i kreativnost ključni u pokretanju novog talasa privrede u Crnoj Gori. „Kroz niz konkursa nastojimo da ojačamo inovativne poduhvate preduzeća i univerziteta, a pokrećemo i program za ubrzavanje kvalitetnih startap projekata. Takođe, atraktivne stipendije za doktorska istrazivanja daju prostor mladim ljudima da istaknu svoju važnu ulogu u razvoju našeg drustva", rekla je ona.

Damjanovićeva je istakla da deveto izdanje Otvorenih dana nauke ima dodatnu važnu misiju, a to je da ukaže da je uloga svih građana u procesima razvoja i korišćenja tehnologija od presudnog značaja.

„Građani treba da ukažu na smjer razvoja tehnologija, jer od inovacija i tehnologija danas posebno se očekuje da daju kvalitetna i odrziva rješenja za velike probleme naše planete, kao što su klimatske promjene, česte bolesti, bezbjedna hrana za sve, otpad... Ovo su teme koje se tiču svakog građanina“, zaključila je ona.

Prisutnima se obratila i predsatvnica Instituta za biomedicinska istraživanja u Darmštatu Ivon Lajfels koja je kazala da se ove godine obilježava 150 godina od uspostvaljanja Periodnog sistema elemenata, a da je na njihovom Institutu pronađeno šest novih elemenata. Ona je ukazala na činjenicu, da akcelerator „Fair”, koji je u izgradnji u GSI Institutu, trenutno predstavlja najveću naučnoistraživačku infrastrukturu u procesu gradnje u Evropi.

Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Robert Veber naveo je da je ta zemlja  posvećena istraživanju i nauci. Govoreći o naučnoistraživačkim institucijama Njemačke, rekao je da postoje brojni programi i projekti saradnje na evropskom nivou, a kao primjer naveo je Evropsku laboratoriju za molekularnu biologiju, koja spaja naučne zajednice čak 27 zemalja.

Osim 3D mapinga koji je prikazan, prisutnima se obratio i “čovjek iz budućnosti”, koji je poručio da je planeta sačuvana, da ima dovoljno energije za svakog stanovnika i da je pronađen lijek za mnoge bolesti. Prema njegovim riječima na dobrom smo putu.

Nakon ceremonije otvaranja, posjetioci su mogli da uživaju u izložbi “Bio kosmos, tehnologija i umjetnost”, “Veče sa zvijezdama”, kao i “Virtuelna stvarnost”.

Back to Top