
Nizom zanimljivih aktivnosti, u više srednjih i osnovnih škola u Crnoj Gori obilježen je Dan digitalnog učenja.
U SMŠ “Bećo Bašić” u Plavu u obilježavanju ovog datuma učestvovalo je 15 učenika: Arijan Musić, Selima Musić, Semra Markišić, Adel Markišić, Amna Markišić, Amil Đešević, Nejla Jasavić, Dženana Bašić, Marko Bolević, Sara Markišić, Alija Canović, Elma Krcić, Adelisa Huseinivić, Almina Šahmanović i Samed Mehmedović sa koordinatorkom profesoricom Senadom Đešević.
Tom prilikom đacima je ukazano na značaj ovog načina učenja.
Učenici su, zatim, putem power point prezentacije predstavili 10 top alatki za digitalno učenje, objašnjavajući svaku ponaosob. Socrative system omogućava učenicima da putem kviza daju odgovore, a seratch kombinaciju muzike, grafike i fotografije. Putem prezia osavremenjavaju prezentacije (zumiranje, pomicanje sa jedne na drugu stranu...). Za njihovo dalje školovanje na fakultetima će im SelfCAD pružiti besplatne 3D CAD pakete. Google Classroom predstavlja mogućnost za postavljanje pitanja i dobijanje odgovora od svonih nastavnika. Putem Quizleta, Khan Akademya, Seeasawa, Clas Doja i Spark Videa, učenici su naveli da njihovim korišćenjem mogu besplatno da uče lekcije, kolektivno da prate učenje i komuniciraju od strane učenika, nastavnika i roditelja. Zatim su naveli da se mogu uraditi kratki video zapisi, u kojima se predstavljaju i objašnjavaju razne aktivnosti.
Aktivnosti povodom ovog dana, u Gimnaziji “30. septembar” u Rožajama organizovale su profesorice: Sabaheta Ramović, Seida Dacić-Mujević, Igbala Murić i Adela Halilović.
Profesorica Ramović prikazala je kratak film i diskusiju o povezanosti digitalizacije i geografije. Profesorica Dacić je digitalnim mozgalicama zainteresovala svoje đake i izazvala želju kod njih za ponovnim viđenjem istog. Čas hemije bio je uzbudljiv. Učenici su radili eksperimente preko tableta i smart table, uslijedilo je objašnjavanje šta se događa u svakom od eksperimenata. Na času maternjeg jezika profesorica Halilović je putem aplikacije “Srpski jezik” prikazala lekciju iz pravopisa Pravilna upotreba glasa j, a onda su učenici pomoću svojih telefona odradili kraći test znanja, a drugi dio časa frontalno su odigrali nekoliko nivoa igrice Word Snack.
U okviru obilježavanja ovog dana, učenici IV razreda OŠ “Olga Golović” u Nikšiću, primjenjivali su sa učiteljicom Slavicom Vuković-Ognjenović su na časovima ovu vrstu učenja. Nakon pročitanog teksta, đaci su gledali crtani film rađen po istom tekstu, a takođe su gradivo iz matematike sistematizovali kroz kviz znanja.
I informatička sekcija (VIII i IX razred) OŠ “Luka Simonović” u Nikšiću, koju vodi profesorica informatike i tehnike Nada Orbović, priključila se međunarodnoj kampanji obilježavanja Svjetskog dana digitalnog učenja. Tim povodom, članovi ove sekcije podijelili su učenicima nižih razreda urađene flajere na temu “Dan digitalnog učenja“, sa ciljem da im se približi i što više objasni prednost digitalnih tehnologija i obrazovnog računarskog softvera, jer je evidentno da djeca vole da koriste digitalnu tehnologiju i računarski softver i da bi to trebalo iskoristiti i uputiti ih na pravi način.
Ovaj dan obilježen je i u odjeljenju II-1 OŠ „Braća Labudović“ u Nikšiću. Učiteljica Stanislavka Tomašević razgovarala je sa učenicima o prednostima upotrebe digitalne tehnologije u procesu učenja a zaključak je da se kroz igru pomoću digitalnih tehnologija može učiti.
Zatim su u nastavi primjenjivali ovu vrstu učenja. Ponovili su sabiranje i oduzimanje do 20 pomoću igrica na learning apps.org (jedan od primjera), radili bajku „Crvenkapa“. Igrali su i igru slagalice, memorije, gledali film, slikovnicu i na kraju rješavali kviz.
Treći čas su u okviru projekta “Moje vrijednosti, vrline i vještine” gledali filmove na ovu temu, a i posjetili su i sajt projekta.
Pripremila: Lj. V.



