Dječji savez Nikšića realizovao je uz podršku Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo, a pod pokroviteljstvom Fondacije Njegoš projekat „Nenasilna komunikacija, tolerancija i uvažavanje različitosti“.
Osnovni cilj projekta je pedagoški rad s djecom uzrasta od VII do IX razreda u u okviru kojeg se pažnja usmjerava na modele nenasilnog ponašanja i učenja uloga kroz organizovani oblik angažovanja i socijalizacije djece u tom najosjetljivijem periodu života.
Projekat je uspješno realizovan i obuhvatio je oko 400 djece iz četrnaest osnovnih škola. Interaktivne radionice održane su u osnovnim školama: „Milija Nikčević”, „Jagoš Kontić”, „Olga Golović”, „Braća Ribar”, „Luka Simonović”, „Ratko Žarić”, „Mileva Lajović Lalatović”, „Janko Mićunović”, „Braća Labudović”, „Radoje Čizmović”, „Dušan Đukanović”, ,,Dušan Bojović”, „Ivan Vušović”, „Dobrislav Đedo Perunović”.
Radionice, od kojih je prva organizovana u OŠ „Ratko Žarić”, vodili su treneri sa sertifikatima za ove i slične teme.
Kako kaže sekretarka Dječjeg saveza Ratka Radunović, program radionice obuhvatio je aktivnosti: upoznavanje i komunikaciju. „Kroz verbalno raspravljanje i uključivanje u razgovor na ovu temu, djecu smo navodili na najčešće uzroke njihovog sukoba i načine njihovog rješavanja. Njima su, pored ostali, postavljana sljedeća pitanja: Šta je komunikacija? Kakve riječi i rečenice koristite u komunikaciji? Da li ste se nekad posvađali s nekim? Šta je bio uzrok? Šta je konflikt? Šta sve može biti uzrok konflikta? Šta podrazumijevaju pod nasilnom, a šta pod nenasilnom komunikacijom? Šta je tolerancija? Razgovarali smo o „okidačima” − neposrednim uzrocima konflikta. Koje riječi i rečenice koriste u svađi, koje su to riječi koje su za njih okidači, kako govor tijela djeluje na njih kao okidač“, ističe ona.
Bl. Koprivica