Osnovne škole u Crnoj Gori organizovale su povodom Međunarodnog dana bezbjednijeg interneta različite aktivnosti.
Nastavnica informatike sa tehnikom u OŠ „Milorad Musa Burzan“ u Podgorici Andrijana Pavićević održala je za učenike VI, VII i VIII razreda radionicu na temu „Bezbjedno surfovanje internetom“.
Učenici VIII i IX razreda takođe su pripremili prezentacije „Surfovanje internetom iz dječje perspektive“ i „Prevencija vršnjačkog nasilja“, a prikazani su i animirani filmovi koji nose snažnu poruku mjera bezbjednosti na internetu.
Učenici su informisani da je u školi formiran Tim za prevenciju i postupanje u slučajevima vršnjačkog nasilja kojem se mogu obratiti ako bude potrebno.
Radionicama su prisustvovali i direktorica Milica Vuković, psihološkinja Ivana Vidaković, koordinatorka Tima za prevenciju i postupanje u slučajevima vršnjačkog nasilja, nastavnica muzičke kulture Nina Miličić i nastavnik fizičkog vaspitanja Bojan Baranin, član Tima za prevenciju i postupanje u slučajevima vršnjačkog nasilja.
Profesorica tehnike i informatike u OŠ „Luka Simonoviće u Nikšiću Nada Orbović održala je radionice na temu „Dobre i loše strane interneta – prevencija i zaštita“. Djeca su rješavala kviz „Pokaži šta znaš o sigurnom internetu“, a prikazana je predstava „Surfuj pametno“ u izvođenju glumica Teatra mladih.
Učenici VII i IX razreda OŠ „Milija Nikčević“, takođe u Nikšiću, imali su priliku da na časovima italijanskog jezika iskažu svoje stavove i saznaju više o opasnostima na internetu. Nakon prezentacije i videa diskutovali su o potencijalnim rizicima i metodama zaštite, a usvojili su i novi vokabular. Takođe, razgovarali su o važnosti pametne upotrebe digitalnih uređaja i njegovanja zdravih navika na internetu.
Organizatorka aktivnosti je nastavnica Aleksandra Perović.
Na času Medijske pismenosti đaci su, nakon prezentacije o tipovima medijske manupulacije, samostalno procjenjivali negativne primjere iz medijske prakse. Nakon toga radili su onlajn kviz o sigurnosti na internetu, putem kojeg su, uz pomoć nastavnice Marije Zeković, otkrili opasnosti kojima mogu biti izloženi usljed neopreznosti u sajber prostoru.
Koordinator za edukaciju u Mensi CG, inače sudski vještak informaciono-tehničke i telekomunikacione struke Marko Lakić održao je predavanje povodom Dana bezbjednijeg interneta u OŠ „Njegoš“ u Spužu.
Djeca su upoznata sa opasnostima sa kojima se mogu susresti preko interneta kao i o tome kome se mogu u takvim situacijama obratiti za pomoć.
Razgovarano je o zaštiti ličnih podataka, digitalnom nasilju, kao i o tome koliko je potrebno za zdravlje, uspjeh u školi i bolje odnose sa drugim ljudima, drugarima i porodicom, te da se svakoga dana na par sati treba udaljiti od pametnih uređaja.
Dan bezbjednog interneta obilježila je na časovima informatike sa tehnikom nastavnica Zorka Đondović.
Članovi Zajednice učenika i Đačkog parlamenta u OŠ „Aleksa Bećo Đilas“ u Mojkovcu, kao i ostali zainteresovani učenici učestvovali su u radionici „Bezbjedno korišćenje interneta i društvenih mreža“ koju je pripremio Bojan Jušković, edukator za bezbjednost djece na internetu i društvenim mrežama.
Kroz primjere iz prakse iz regiona, učenici su mogli upoznati negativne posljedice usljed neodgovarajućeg korišćenja društvenih mreža (dijeljenje fotografija, komunikacija sa nepoznatim osobama).
Lj. V.