Profesori OŠ „Anto Đedović“ u Baru Ljiljana Milović i Radovan Orlandić osmislili su i realizovli sa učenicima VII razreda u tri faze projekat „Evropska unija“, koji je urađen kao korelacija više tema.
U prvoj fazi urađena je anketa o Evropskoj uniji, obrađeni su i predstavljeni podaci. Grupa učenika je u ulozi novinara radila anketu, a druga grupa je bila u ulozi snimatelja.
U okviru druge faze pripremljen je materijal za realizaciju kreativnog časa (učenici, podijeljeni u grupe, izrađivali su materijal − panoe, slike, kostime, flajere, zastavice članica, bedževe, prezentacioni materijal...).
U trećoj fazi realizovan je kreativni čas „Evropska unija“. On je zamišljen tako da jedan učenik − moderator simbolično predstavlja Evropsku uniju i kao lajt motiv provlači se kroz cijelu radionicu i najavljuje teme.
Prva grupa radila je temu ,,Kako je nastala EU (istorijat)“. Oni su kao uvod glumili Roberta Šumana, začetnika EU, govorili o Danu Evrope i načinu obilježavanja.
Druga grupa objašnjavala je simbole EU (zastava, himna, institucije, valuta, moto....).
Treća grupa otkrivala je kroz muziku evropske vrijednosti (pjesma na italijanskom jeziku „Insieme“ –Toto Cutugno).
Učenici četvrte grupe predstavili su rezultate ankete koju su sproveli na temu ,,Koliko građani znaju o EU (kroz video snimak ankete).
Svaki đak pete grupe predstavio je po jednu članicu EU, izgovarajući naziv te države i predstavljajući njenu zastavu.
U završnom dijelu časa učenica u plesačkom kostimu sa obilježjima Crne Gore igra valcer uz „Odu radosti“ .
Na ovaj način ostvaruje se više ishodia Učenici se upoznaju sa osnovnim pojmovima Evropske unije kroz kreativno obrađivanje pet tema i razumiju značaj njenih principa; Podstiče se kreativnost i saradnja među učenicima, kao i demokratsko ponašanje; Učenici usvajaju osnovne pojmove i sadržaje; Primjenjuju naučeno sa demokratskih radionica; Razumiju značaj i vrijednosti EU kroz grupni rad.
Kroz projekat je ostvarena korelacija između Građanskog vaspitanja i Literarne i novinarske radionice.
Tokom početnog rada na projektu nastavnici su bili koordinatori − vršili selekciju grupa i dodjeljivali teme, davali instrukcije za rad u grupama, podsticali rad u timu, selektovali pripremljeni materijal, davali sugestije, usmjeravali učenike... Tokom glavne faze učenici su preuzeli vodeću ulogu. Oni su prezentovali, interpretirali, glumili, pjevali, igrali, prenosili poruke i zaključke, učestvovali u dijalogu i diskusiji. Kroz glumu, pjesmu, igru, prezentacije i novinarske priloge uspjeli su da kreiraju ambijent u kojem se jedna ozbiljna i složena tema kao što je Evropska unija obrađuje na zanimljiv, kreativan i način prilagođen uzrastu njihovom uzrastu i interesovanjima. Takvom doživljaju i utisku odgovarao je u potpunosti i prostor u kome je Projekat realizovan, a koji je bio obogaćen radovima i kreacijama učenika, a sve za ciljem da učesnicima upotpuni doživljaj teme.
Pripremila: Lj. V.