U NIKŠIĆKOM TEHNOPOLISU NOVA ŠANSA ZA PREDUZETNIČKE IDEJE

U Inovaciono-preduzetničkom centru „Tehnopolis“ u Nikšiću otvoren je prvi “coworking” prostor namijenjen startup-ovima, IT preduzećima, kao i pojedincima, studentima i digitalnim nomadima sa kreativnim preduzetničkim idejama. Prostor je opremljen zahvaljujući sredstvima EU, saopšteno je iz Ministarstva nauke.

“Kapaciteti Tehnopolisa, zahvaljujući jednom novom modelu rada, značajno se proširuju i nude nove mogućnosti umrežavanja, saradnje, edukacije i pokretanja zajedničkih poslovnih poduhvata u cilju stvaranja novih preduzeća, koja će imati šansu na globalnom tržištu. Tehnopolis u potpunosti otvara vrata za dinamičan, kreativan i moderan rad, prije svega mlađih generacija, kazala je ministarka nauke prof. dr Sanja Damjanović na svečanom otvaranju.

Iskustva iz drugih sličnih centara u regionu ukazuju nam na određene izazove, kao što su nepostojanje preduzetničke kulture, nedostatak komunikacije između akademskog sektora i preduzeća koja bi olakšala prenos ideja, od onih kji imaju znanje na najvišem nivou do onih koji umiju da ga komercijalizuju, kao i uklanjanje administrativnih barijera. Ministarka je kazala da se nada da će Tehnopolis, uz aktivnu podrsku Vlade, lokalne samouprave i biznis asocijacija, doprinijeti da se ovi izazovi uspješno riješe.

Predsjednik Opštine Nikšić Veselin Grbović kazao je da je “coworking” prostor namijenjen prije svega mladim ljudima, koji mogu koristiti sve raspoložive resurse i prostor Tehnopolisa kako bi razvili svoje ideje, jer budućnost vide upravo u preduzetništvu. Takođe, kako je naglasio on, saradnju mogu ostvariti sa sličnim prostorima koji su već otvoreni u Zadru, Tuzli i Mostaru.

Direktor “Tehnopolisa” Ratko Bataković istakao je da je ovakav prostor nešto novo na našem tržištu, a rađeno po uzoru na evropske poslovne sredine. “Tehnopolis” će, prema riječima prvog čovjeka, u narednom periodu realizovati niz kreativnih sadržaja, obuke za 3d štampu, programiranje, pisanje biznis planova, programe za start up zajednicu, kao i organizaciju Hakatona.

Osnivači start up-a „BeeAnd.Me“, Elma Hot i Alija Dervić održali su predavanje o problemima i izazovima sa kojima su se suočavali na putu da razviju svoj prvi start up, koji se bavi sistemom pametne košnice, baziranoj na senzorima, a koje su uspješno prebrodili. Njihove košnice već sada prave 30 odsto uštede u novcu i jedini su u svijetu koji imaju najveći broj digitalnih podataka o pčelama.

Drugo predavanje održao je g-din Janko Burgar, gost iz Slovenije, i jedan od osnivača brzorastuće tehnološke firme CosyLab iz Ljubljane koja je komercijalizovala znanje svojih osnivača i sada posluje na svjetskom tržištu, prodajući svoje proizvode i usluge između ostalih i CERN-u, saopšteno je iz Ministarstva nauke.

Back to Top