U pljevaljskoj Gimnaziji „Tanasije Pejatović“ na zanimljiv i kreativan način realizovan je čas građanskog obrazovanja, u saradnji sa sa korisnicima Doma za stare i školskim volonterima. Čas je posvećen obilježavanju Međunarodnog dana tolerancije.
U uvodnom dijelu časa, članica volonterskog kluba Andrea Gačević upoznala je učenike I-3 odjeljenja sa pojmom tolerancije, oblicima i uzrocima netolerantnog ponašanja, značajem tolerancije za razvoj pojedinca i društva u cjelini, kao i sa prošlogodišnjim aktivnostima koje su realizovali volonteri Gimnazije sa korisnicima Doma za stare.
Nakon toga, putem video poziva učenicima su se obratili radno-okupacioni terapeut Dženana Muslić i korisnici Doma. Oni su pozdravili učenike i zahvalili na nastavku dobre saradnje. Korisnici Doma za stare su već devet mjeseci u strogoj izolaciji, zabranjene su im posjete, izlasci iz ustanove i sve mjere i procedure zaposlenih su uslovljene zajedničkom borbom protiv epidemije. S obzirom na cjelokupnu situaciju, korisnici su pokazali toleranciju jedni prema drugima, pa je ova tema jako važna. Poruka za učenike je bila da cijene ono što imaju, čuvaju se, drže distancu i nose masku.
Učenici cu, takođe putem putem video poziva, upitili motivacione poruke podrške svojim sugrađanima, uz želju za dobro zdravlje, ali i predloge buduće zajedničke saradnje u skladu sa mjerama NKT-a. Predložene aktivnosti koje bi se realizovale putem onlajn radionice sa korisnicima Doma su: upoznavanje učenika sa tajnama šaha, prvim koracima plesa, izrada ručnih radova, diskusije/debate o pročitanoj knjizi, likovne radionice itd.
Učenica Tatjana Milić, u ime učenika odjeljenja I-3, uradila je zajednički pano o tolernaciji kojim se šalju poruke široj javnosti o značaju tolerancijie i njenom doprinosu u izgradnji društva jednakih mogućnosti, društva u kojem se prihvataju, poštuju i uvažavaju različitosti.
Nesebičnu podršku pri realizaciji časa pružile su direktorica Gimnazije Ljiljana Bajčetić i profesorica filozofije Bisera Bulut. Direktorica je zahvalila učenicima na pokazanom senzibilitetu za starije sugradjane, kao i Domu za stare na saradnji i spremnosti da uključe gimnazijalce u svoje aktivnosti. Njena poruka bila je da su „i mladost i starost jedno ‒ život“.
Profesorica Adisa Malagić, koja je bila i organizatorka časa, ističe da je njegov cilj promovisanje međugeneracijskog dijaloga koji doprinosi razvoju toleracije i društvene kohezije.
„Međugeneracijski dijalog nas obogaćuje, čini boljim i tolerantnijim i doprinosi smanjenju negativnih stavova i diskriminatorskog ponašanja prema starijim sugrađanima (ejdžizam). Učenje i praktikovanje tolerancije i tolerantnog ponašanja pomaže mladim ljudima da postanu samosvjesni i odgovorni građani, otvoreni prema drugima i drugačijima, da jedni dugima budu prijatelji bez obzira na razlike, da poštuju ljudska prava i ljudsko dostojanstvo svakog čovjeka, a sve u cilju da jedni drugima pomognemo, olakšamo i uljepšamo život“, navodi ona.
Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) ustanovila je Međunarodni dan tolerancije 1995. godine, a obilježava se 16. novembra. Povodom obilježavanja Godine tolerancije Ujedinjenih nacija i 125. godišnjice rođenja Mahatme Gandija, 1995. godine, UNESCO je osnovao i nagradu za promociju tolerancije i nenasilja.
„Obilježavanje ovog datuma je prilika da se ukaže na značaj međusobnog poštovanja, uvažavanja i razumijevanja. Različitost nije mana, već bogastvo života određene zajednice i društva u cjelini“, podsjeća profesorica Malagić.
N. N.