Radionicama i prezentacijama za djecu, nastavnike i roditelje, u 32 osnovne i srednje škole iz svake opštine u Crnoj Gori, obilježen je Dan sigurnog interneta.
„Uz podršku Ministarstva prosvjete u crnogorskim školama se osmi put obilježava Dan sigurnog interneta. Cilj ove međunarodne akcije je promocija bezbjednog i odgovornog korišćenja interneta i savremenih tehnologija, sa posebnim fokusom na djecu i mlade širom svijeta”, rekla je načelnica Odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije u Ministarstve prosvjete Marina Matijević.
Ona je istakla da djeca mlađeg uzrasta treba da znaju da prepoznaju opasnosti na koje mogu naići na internetu, i naglasila da je cilj ovih aktivnosti da se đacima predstave pravila kojih se moraju pridržavati prilikom korišćenja informacionih tehnologija. Matijević je ukazala da prilikom korišćenja interneta djeca treba da vode računa kada ostavljaju lične podatke na društvenim mrežama, objavljuju fotografije, ali i da izbjegavaju komunikaciju sa nepoznatim osobama, na šta je posebno stavljen akcenat u okviru pomenutih aktivnosti.
Kako stoji u saopštenju Ministarstva prosvjete, radionice za učenike održane su u osnovnim školama: „Vukašin Radunović“ u Beranama, „Džafer Nikočević“ u Gusinju, „Savo Ilić“ u Kotoru, „Mahmut Adrović“ u Petnjici, „Marko Nuculović“ u Ulcinju, „Dušan Obradović“ na Žabljaku i “Štampar Makarije“ u Podgorici, kao i u Srednjoj stručnoj školi u Rožajama i Gimnaziji „Slobodan Škerović“. U trajanju od jednog školskog časa, đacima su predstavljene pogodnosti koje dobijaju korišćenjem informacionih tehnologija, ali je naglasak stavljen na njihovu bezbjednost tokom otkrivanja digitalnog svijeta.
Radionice za nastavnike organizovane su u OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“ u Budvi, Srednjoj stručnoj školi u Bijelom Polju, Gimnaziji „Tanasije Pejatović“ u Pljevljima, OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, OŠ „Milorad Musa Burzan“, OŠ „Oktoih“ i OŠ „Pavle Rovinski“ u Podgorici. Tom prilikom predstavljen je Portal za nastavnike koji je kreiran da unaprijedi korišćenje ICT-a i približi informatički svijet i njegove mogućnosti nastavnicima i drugim subjektima u obrazovanju, što bi podiglo nivo informatičkog znanja. Nastavnicima je prezentirana posebna stranica na Portalu koja je posvećena bezbjednosti djece na internetu, a na kojoj mogu pronaći preporuke, smjernice, istraživanja, tutorijale, kao i linkove za prijavu nelegalnog sadržaja ili sajber incidenta.
U osnovnim školama „Bajo Jojić“ u Andrijevici, „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, „Dašo Pavičić“ u Herceg Novom, „Braća Ribar“ u Nikšiću, „Petar Dedović“ u Plavu, „Branko Brinić“ u Tivtu, „Vladimir Nazor“ i „Vlado Milić“ u Podgorici učenici su zajedno sa nastavnicima prošli kroz aplikaciju NET prijatelji. Aplikacija sadrži edukativnu igricu koja vodi djecu kroz realne životne scenarije i uči ih da prepoznaju, spriječe, zaustave i prijave nasilje na internetu. Razvijena je za djecu uzrasta od devet do 11 godina. Pored realnih životnih situacija u kojima se djeca mogu naći kada su online, aplikacija sadrži opciju i da se prijavi nasilje na internetu.
Učenici osnovnih škola „Meksiko“ u Baru, „Njegoš“ u Danilovgradu, „Risto Manojlović“ u Kolašinu, „Radomir Rakočević“ u Mojkovcu, „Vuk Karadžić“ u Beranama, „Donja Ržanica“, te obrazovnih centara u Plužinama i Šavniku, učestvovali su u kvizu “Pokaži šta znaš o sigurnom internetu”. U kvizu su obrađene najznačajnije teme iz oblasti bezbjednosti djece na internetu. Na šaljiv i njima prihvatljiv način obrađene su situacije, nedoumice, rizici na koje oni nailaze prilikom njegovog korišćenja.
Osim navedenih aktivnosti, u nekim školama održane su i debate sa učenicima i radionice za roditelje, radilo se na kreiranju zajedničkog digitalnog sadržaja na temu bezbjednosti djece na internetu, održane su filmske projekcije, kao i niz drugih aktivnosti posvećenih ovoj temi.
Lj. V.