
U Biljardi je na spektakularan način otvoren umjetničko-modni projekat „Eros, krv i svetost”, čiji su autori Dimitrije Popović i Anatsazija Miranović.
Tom prilikom obratio se ministar kulture Aleksandar Bogdanović.
„Dimitrije Popović značajnim je dijelom svog opusa pokazao posebnu zainteresovanost za sve one intervencije ženskog principa u kojima su upravo krv i eros remetili često isuviše naglašenu transcedentnost velikih priča, čineći da se pojam svetosti razlije u sam život. Upravo su to bile neke od najbitnijih subverzija koje su inspirisale ljudsku misao i umjetnost u njihovom otporu dogmi i patrijarhatu, vršći preraspodjelu moći u korist drugosti. Insistiranjem na erosu i tjelesnosti, Dimitrije Popović pokazuje da nije samo u dosluhu sa tom tradicijom, već i sa onom fukoovskom interaktivnošću koja vlada između tijela i teksta, zahvaljujući čemu smo dobili jedan od najuzbudljivijih opusa u razuđenom toku novovjekovne likovne umjetnosti, kojim je strukturirana svojevrsna semiotika tjelesnog. I uistinu, tijelo se uvijek ukazivalo kao remetilački faktor svakoj onoj moći koja je težila monolitnosti, a žensko tijelo je u takvim težnjama podlijegalo najvećem stepenu cenzure. Popović je birao starozavjetne i novozavjetne narative u kojima se prepoznaje ženski subverzivni potencijal, a oni su mu omogućili da revidira nametnute antagonizme između erosa i svetosti, pokazujući da su ti antagonizmi suprotstavljeni ne samo ljudskoj prirodi, već i samom hrišćanskom svjetonazoru“, istakao je on.
Bogdanović je dodao i da je „Anastazija Miranović ovu Dimitrijevu pobunu protiv dogmatskih zadatosti, oličenu u odbrani ženskog kao remetilačkog, transponovala u kreacije koje svojom amblematičnošću unose neophodnu dozu provokacije u proklamovanu suzdržanost ženske pojavnosti, na čemu su insistirali kako patrijarhat i puritanstvo, tako i svi konzervativni ideološki koncepti. Zato se ovi odjevni predmeti takođe mogu doživjeti kao svojevrsni tekst kojim se dopisuje mukotrpna priča ženskog iskoraka iz svedenog prostora privatnosti, koji su joj omeđile jednako istorija i tradicija“.
Prije otvaranja, poeziju Dimitrija Popovića govorio je glumac Slobodan Marunović.
Projekat spaja slikarstvo, modni dizajn, književnost, muziku, fotografiju, video projekcije, a obuhvata istoimenu izložbu slika ciklusa Dimitrija Popovića i njegovu filosofsko-estetsku knjigu posvećenu biblijskim ženama Juditi, Salomi i Mariji Magdaleni, sa kolekcijom inspirisanom tim djelima istoričarke umjetnosti i modne kreatorke dr Anastazije Miranović.
Organizator je Narodni muzej Crne Gore i Turistička organizacija Prijestonice Cetinje. Kustoskinje su Isidora Kovačević i Tatjana Jović. Izložba će biti u postavci u Biljardi do 25. marta 2019.