U BIJELOM POLJU ODRŽAN JAVNI RAZGOVOR O RODITELJIMA I DJECI

U okviru kampanje UNICEF-a  i Vlade Crne Gore ,,Zaustavimo nasilje“, koja je juče održana u Bijelom Polju, u hotelu ,,Centar „organizovan je javni razgovor o roditeljima i djeci, a  u Tržnom centru ,, Forum“ otvorena izložba ,,Muzej porodičnih sjećanja“.

 „Čovječanstvo duguje djeci ono najbolje što ima, piše u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima djeteta. Ova rečenica predstavlja imperativ da moramo definisati sve najpovoljnije uslove koje možemo ponuditi najmlađima, te u skladu sa tim izgraditi održiv sistem prioriteta, koji će omogućiti da se taj cilj realizuje“, kazao je predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić.  

Šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks istakao je da je za cjeloživotnu dobrobit svakog djeteta potreban dubok i bogat odnos sa roditeljima i to posebno tokom prvih hiljadu dana života. „Ono što u najvećoj mjeri potkopava ovu važnu vezu jesu i najveći rizici, kao što su nasilje, zanemarivanje i disfunkcionalni stilovi roditeljstva. Ovim ne želimo da osuđujemo ljude koji imaju pogrešnu roditeljsku praksu, jer je u pitanju naslijeđeni mentalni model koji su oni usvojili u svom djetinjstvu, a onda ga prenijeli na svoju djecu i na narednu generaciju. Ovaj problem, kako pokazuju saznanja, prisutniji  je nego što smo mislili i do sada gotovo 40 odsto djece odrasta u uslovima u kojima ne postoji adekvatna povezanost između djeteta i roditelja. Ovakva iskustva, osim loših postignuća u školi, vode i ka opštim i dugoročno lošim rezultatima, kad govorimo o ishodima života, zapošljavanju, lošem zdravlju, problemima u ponašanju koja vode  ka većoj stopi kriminaliteta“, rekao je Perks.

Predstavnica NVO ,,Udruženje psihologa“ Enisa Beganović naglasila je da je nasilje širok pojam.

„Kada govorimo o nasilju mi govorimo o fizičkom, psihološkom, emocionalnom, vršnjačkom, seksualnom i mnogim drugim oblicima nasilja. U vaspitanju svoje djece roditelji najčešće koriste fizičko i psihološko kažnjavanje. To je taj tradicionalni pristup vaspitanja u kojem prepoznaju fizičke kazne ili nagrade kao ispravan način vaspitanja svoje djece, ali takve metode dovode do trenutnog efekta i njihovo korišćenje može ostaviti dalekosežne negativne posljedice na strukturu ličnosti djeteta“, ocijenila je Beganović.

Predstavnica NVO ,,Roditelji“ Lepa Žunjić predstavila je  novi servis podrške − SOS roditeljsku liniju.

Ovu kampanju podržavaju EU i Telenor fondacija.

Lj. V.

 

Back to Top