Nova analiza trenda fitnesa u svijetu kojom je obuhvaćeno 1.746.023 djece i adolescenata uzrasta od 10 do 18 godina pokazuje da je u većini država svijeta fitnes napredovao od 1969. do 1995. godine kada su rezultati bili na najvišem nivou za čitav praćeni period, nakon čega je uslijedio konstantni pad sve do 2017. godine.
Ovu studiju su, u okviru projekta European Fitness Monitoring System (EUFITMOS), radili doc. dr Bojan Mašanović, doc. dr Jovan Gardašević i prof. dr Stevo Popović sa Univerziteta Crne Gore, prof. dr Adilson Marques i mr Miguel Peralta sa Univerziteta iz Lisabona, te prof. dr Yolanda Demetriou i mr David Joseph Sturm sa Tehničkog Univerziteta iz Minhena.
Kao uzroke pada fitnesa autori navode povećanje tjelesne mase, procenta prekomjerno uhranjene i gojazne djece koji su zabilježeni poslednjih decenija, takođe promjenu načina života, te činjenicu da novi stil života karakteriše smanjen obim tjelesne aktivnosti i više vremena provedeno uz ekrane (kompjuter, televizor).
Docent Mašanović ukazuje da u svim državama svijeta situacija nije alarmantna, već da u zemljama koje odlukama vlade primjenjuju programe dodatnog tjelesnog vježbanja pad fitnesa ne postoji (Finska, Kanada i Portugal).
Prema njegovim riječima, na osnovu toga se može zaključiti da se programima dopunskog vježbanja mogu redukovati negativni uticaji pasivnog, sedećeg načina života koji su evidentni.
O. Đ.