TIM OŠ „NARODNI HEROJ SAVO ILIĆ“ NAJBOLJI NA TAKMIČENJU IZ KODIRANJA NA MIKRO:BIT UREĐAJIMA

Tim OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ iz Kotora pobijedio je na petom jubilarnom takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima. Njihov projekat bio je „Mikro:bit asistent u nastavi“, a kreirali su ga učenici Nikolina Dževerdanović i Nikola Kovač, pod mentorstvom nastavnice Dijane Milošević. Drugo mjesto osvojio je projekat „Zalivanje cvijeća putem mikro:bita“, OŠ „Đerđ Kastrioti Skenderbeg“ iz Bara. Drugi tim iz OŠ  „Narodni heroj Savo Ilić“ osvojio je treće mjesto projektom „Prijateljska ruka“.

Nadmetanje je održano onlajn, a organizovali su ga Britanski savjet u Podgorici i Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Stručni žiri (Sanja Bešović, Tarik Zaimović i Nevena Čabrilo) odabrao 10 najboljih radova od svih poslanih u digitalnom formatu, nakon čega je održana finalna video konferencija.

Direktorka Britanskog savjeta u Crnoj Gori Vanja Madžgalj rekla je da kodiranje nije samo digitalna vještina, već ono razvija i niz drugih važnih vještina, kao što su analiza problema, osmišljavanje rješavanja problema, timski rad i primjenu znanja iz drugih oblasti.

„Rad na kodiranju mikro:bitom obogaćuje i razvija neke od najvažnijih vještina koje su potrebne modernoj ekonomiji“, istakla je ona.

Takmičenju je prisustvovala i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks. Ona je prilikom dodjele nagrada rekla da nas je COVID  pandemija prisilila da koristimo tehnologiju više i na pametnije načine.

„Digitalne vještine će biti veoma važne svima nama u budućnosti. Britanska Vlada je preko programa „Škole za 21. vijek“ Britanskog savjeta obezbijedila opremu za podučavanje digitalnim vještinama, ali što je još važnije i za podsticanje učenika da budu inovativni, da razviju kritičko mišljenje i prije svega da učenje učine zabavnijim. Ove vještine su važne za bilo koje polje rada koje odaberete u budućnosti“, naglasila je Medoks.

Pobjednički projekat „Mikro:bit asistent u nastavi“ ima za cilj da pomogne  učenicima i nastavnicima u svakodnevnoj praktičnoj nastavi. 

Kako su kazali Nikola Kovač i Nikolina Dževerdanović, njihov mali sistem povezanih micro:bitova treba da omogući bolju organizaciju časa i riješi neke probleme koji se javljaju tokom nastave. Pored ostalih, problem početka časa kod klasičnih predavanja, strah učenika, problemi prilikom odgovaranja, brz tempo predavanja nastavnika. Takođe će omogućiti đacima da postave pitanje ili daju neki komentar, zatraže pomoć od svojih drugova, te da na kraju pokažu da li su zadovoljni časom.

Lj. V.

 

Izvor: britishcouncil.me

Back to Top