Teen talk konferencija o stručnom obrazovanju: RAZBITI PREDRASUDE O STRUČNIM ŠKOLAMA

Srednje stručne škole imaju veoma važnu ulogu u razvoju privrede i smanjenju nezaposlenosti, jer nude konkretna znanja koja poslodavci traže. Zbog toga je veoma bitno da se razbiju predrasude o tim školama koje su prepreka da se više svršenih osnovaca opredjeljuje za njih, saglasni svi učesnici Teen talk konferencije „Stručne škole i dualno obrazovanje, gdje smo sada?“, koju su organizovali Biznis akademija „Vijesti“ i Ministarstvo prosvjete, uz podršku Sekretarijata za rad, mlade i socijalno staranje Glavnog grada.

U njenom radu učestvovao je veliki broj predstavnika stručnih škola − direktori, profesori, đaci, ali i poslodavci.

Ukazujući da se u posljednje dvije godine govorilo puno o stručnim školama i dualnom obrazovanju, ministar prosvjete dr Damir Šehović rekao je da su najveća prepreka na tom putu predrasude. 

“Ministarstvo prosvjete iniciralo je i vodilo jednu, rekao bih pametnu javnu diskusiju, na temu potencijala srednjih stručnih škola i učenika koji te škole završe. Za dvije godine postigli smo impresivan porast interesovanja za stručna zanimanja, nakon punih desetak godina započeli sa kvalitetnom primjenom dualnog oblika obrazovanja, zainteresovali kvalitetne poslodavce za mlade koji se usmjeravaju na stručne škole. Ipak, kad pokušam da sumiram šta je ono što nam je bio najveći neprijatelj u jačanju povjerenja u stručno obrazovanje, onda bez dileme uvijek dolazim do jednog zaključka: predrasude”, kazao je on, dodajući da živimo u maloj zemlji u kojoj građani veoma drže do načina na koji svoje aktivnosti predstavljaju. To u principu, objasnio je, nije loše osim kada to postane jedini oslonac na bazi kojeg donosimo životnu odluku. “Naime, iz nekadašnje nesigurnosti tranzicione države crpili smo uvjerenje da su stručne škole nižeg ranga, jer gimnazije objezbjeđuju široko obrazovanje i većinu učenika predisponiraju za fakulutet, a potom za ono što bismo nazvali sigurnim državnim poslom. Vi ste ti koji treba da mijenjate trenutni paradoks koji se sastoji u tome da bi danas dvije trećine radno sposobnog stanovništva radije radilo u javnom sektoru za mjesečnu platu od 450 eura nego u privatnom sektoru za mjesečna primanja od 750 eura”, istakao je ministar.

On je takođe objasnio da niti je tačno da se nakon srednjih stručnih škola ne može na fakultet, niti se one odnose isključivo na zanate, niti iz njih izlaze učenici koji nemaju širu sliku o svijetu koji ih okružuje.

 

NUDE KONKRETNA ZNANJA

“Nekada je možda naše okruženje bilo nestimulativno za mlade preduzetnike iz srednjih stručnih škola. Danas živimo u drugačijem vremenu u kojem je promjena jedina konstanta. Ali živimo i u drugačijoj Crnoj Gori koja će iz dana u dan biti oslonjenija na novi model rasta koji se mora zasnivati na inovacijama, a u kojoj će sve više do izražaja dolaziti privatna inicijativa, porodične firme, mali i srednji biznis, a svega toga nema bez srednjih stručnih škola koje inače daju najveće mogućnosti za zaposlenje i pokretanje sopstvenog biznisa. Srednje stručne škole opremaju vas pored opšteg obrazovanja primarno znanjima koja su konkretna i koja većina poslodavaca na tržištu traži”, naglasio je Šehović.

On je podsjetio da je u dualno obrazovanje uključeno oko 250 poslodavaca, preko 570 učenika. Ovaj sistem obrazovanja sprovodi se u kontrolisanim uslovima gdje djecu obučavaju kvalitetni profesionalci privatnog sektora, a škola i poslodavci imaju u svakom momentu komunikaciju. Posebno je značajno što su učenici koji su prošle godine završili treći razred u dualnom obrazovanju ostali da rade kod istih poslodavaca kod kojih su obavljali praktičnu nastavu.

“Vi ste djeca budućnosti i svoj život morate kreirati na sopstvenim stavovima. Vi nijeste tu da drugi predrasudama odlučuju za vas, već da vi znanjem odlučujete za sebe i time krčite svoje puteve. Mi ćemo te puteve krčiti sa vama”, poručio je ministar Šehović.

“Izbori koje pravimo su najvažniji da bi bili srećni, a da bi pravili prave izvore treba da budemo dobro i pravovremeno informisani”, kazala je izvršna direktorica “Vijesti” Marijana Kadić-Bojanić, ukazujući da je ovaj skup  organizovan  s ciljem da se mladi na pravi način informišu o stručnom obrazovanju.

Predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubović istakao je da povećanje zaposlenosti mladih kroz dualni sistem obrazovanja, koji se zasniva na povezanosti obrazovanja i svijeta biznisa, cilj svih zemalja i zaključak je Evropske komisije u cilju suzbijanja nezaposlenosti mladih, uz naglasak da dualni sistem obrazovanja mora biti centralni stub evropskog stručnog obrazovanja i da je potrebna njegova dalja promocija i razvoj.

“Podsticanje učenika da se upisuju na obrazovne programe koje je tržište rada prepoznalo kao deficitarne, u školskoj 2017/2018. godini podijeljeno je 119 stipendija, od čega je sredstva za 15 stipendija obezbijedila Privredna komora. U ovoj školskoj godini Ministarstvo prosvjete planira da dodijeli 300 stipendija za deficitarne kvalifikacije, pri čemu će sredstva za 30 stipendija obezbijediti Privredna komora”, naglasio je Golubović. 

 

PREPOZNATI SPOSOBNOSTI I INTERESOVANJA SVOJE DJECE

I predsjednica Unije poslodavaca Svetlana Vuksanović ukazala je na značaj dualnog obrazovanja. Ona je pozvala roditelje da sa svojom djecom obiđu srednje stručne škole i raspitaju se o programima koje nude. 

„Zamoliću ih da se pri odluci o izboru škole ne vode svojim ličnim željama i ne padaju u zamke mogućih predrasuda ili trendova, već da otvoreno razgovaraju, saslušaju i prepoznaju sposobnosti i interesovanja svoje djece. Sa druge strane, učenike ću podsjetiti da se prijateljstvo iz osnovne škole može sačuvati i tokom srednje, zato nema potrebe žrtvovati lične želje i upisati školu koju upisuje najbolji drug ili drugarica, posebno ako u njoj ne prepoznaju perspektivu za posao i mogućnost za napredovanje, sticanje i usavršavanje i razvoj kompetencija neophodnih tržištu rada. Ono daje dopirnos povezivanju privrede i obrazovnog sistema”, rekla je Vuksanovićeva. 

U razbijanju predrasuda dosta može pomoći i činjenica da su mnogi uspješni ljudi završili srednje stručne škole. To su potvrdili ministarka ekonomije Dragica Sekulić  i profesor kulinarstva u Srednjoj školi “Sergije Stanić” Milan Bukarica. Ministarka Sekulić je završila Srednju elektrotehničku školu što joj, kako kaže, nije smetalo da završi Elektrotehnički fakultet. Naprotiv, to joj je omogućilo snalaženje u određenim situacijama i, zahvaljujući praktičnoj nastavi i stručnim znanjima, olakšalo studije. “Dosta nas iz generacije je diplomiralo je na ETF-u. Takođe, to što smo završili Srednju elektro školu nije nas ograničavalo da upišemo bilo koji drugi faklutet. Ima iz moje egneracije uspješnih ekonomista, advokata, a dosta njih ostvareno je i bez fakulteta. Oni rade u M:telu, energetskim preduzećima”, rekla je Sekulić i naglasila  da je veoma bitno to što srednja stručna škola daje zanimanje, bilo da želite da nastavite školovanje ili se tu zaustavite. Ona je mladima poručila da su rad, disciplina i stalno učenje najbolji put do uspjeha.

 

PONOSAN SAM ŠTO SAM KUVAR

 

“Ponosan sam što sam kuvar. Zahvaljujući svojoj struci ja sam uspješan čovjek”, istakao je profesor Bukarica, ukazujući da dolazi iz tipično dualnog sistema, misleći na nekadašnju školu učenika u privredi. “Taj način obrazovanja nas uči, ne samo struci, već i da budemo odgovorni”, smatra on.

U fokusu prvog panela bilo je pitanje Stručne škole kao pravi izbor – imamo li predrasuda?

V.d. direktor Srednje stručne škole “Sergije Stanić” u Podgorici Darko Vukčević kazao je da se u toj školi realizuje osam programa. “Nemamo problema sa upisom učenika. Čak se traži mjesto više. Mislim da je tome doprinijela dobra saradnja sa poslovnim partnerima. Škola ima saradnju sa eminentnim hotelima, trgovčkim lancima. Kad je u pitanju praktično obrazovanje uvijek se konsultujemo sa privredom”, objasnio je on. Iskustva učenika iz prestižnih hotela su veoma dobra.

Vukčević je ocijenio da je dualno obrazovanje uticalo da se stručno obrazovanje podigne na viši nivo i još više zainteresovalo učenike da upisuju ovu školu.

Direktorica hotela “Splendid” Mirjana  Mrkalj istakla je da ova kompanija vapi za kvalitetnom, kreativnom radnom snagom.

“Kada učenik dođe kod nas dobija priliku da praktično realizuje ono što uči u školi,  da korak po korak izgrađuje profesionalizam, da se dokazuje. Šef smjene u glavnoj kuhinji završio je školu “Sergije Stanić” i ima samo 22 godine”, rekla je ona i pozvala mlade ljude da se ne ustručavaju da upisuju srednje stručne škole jer im to može obezbijediti sigurnu budućnost, a dualno obrazovanje će dosta toga promijeniti na ovom planu.

 

ZAPOSLENJE I BEZ STUDIRANJA

 

Govoreći o prednostima stručnog obrazovanja, Nađa Vujošević, učenica Srednje medicinske škole, ukazala je da njen smjer − farmaceutski tehničar omogućava zaposlenje i bez studiranja. Pored toga, ima dosta predmeta koji su vezani za struku koji omogućavaju sticanje dovoljno znanja i za studiranje i za rad. Pored teorijske, ima dosta i praktične nastave − apoteka, klinički centar..., gdje se takođe stiče dosta znanja. Ona je poručila mladima da se prilikom izbora srednje škole ne opredjeljuju na osnovu izbora prijatelja, već svojih interesovanja i perspektivnosti zanimanja.

I Sanja Obradović-Nedović, samostalna savjetnica u Zavodu za zapošljavanje, smatra da predrasude postoje. Mladi su često neinformisani. Zbog toga se Zavod za zapošljavanje trudi da ih pravovremeno informiše. U tom cilju obilaze škole i izdaju informator.

Interesantan je bio i drugi panel: Dualno obrazovanje – kako do posla?

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković ukazao je na važnost dualnog obrazovanja koje je kod nas prilagođeno našim uslovima i njegova primjena već daje rezultate.

Prvi put je poslije 20 godina upisano odjeljenje kuvara u srednjoj školi Budvi, u Mašinskoj školi prvi put su upisani stolari, a u Građevinskoj zidari.

“Uz stimulans koji obezbjeđuje Ministarstvo prosvjete nastojimo da upisnu politiku vodimo u skladu sa potrebama tržišta rada”, naglasio je Rajković.  

 

IZVANREDNA SARADNJA SA POSLODAVCIMA

 

Organizator praktičnog obrazovanja u Srednjoj stručnoj školi “Spasoje Rasopopović” Vesko Mihailović ukazao je na izvanrednu saradnju sa poslodavcima, te da je zahvaljujući dualnom obrazovanju povećano interesovanje učenika za upis u ovu školu u odnosu na prošlo godinu. “Problema nema. Đaci su i te  kako zadovoljni, nekad borave kod poslodavca i više od vremena predviđenog programom”, naglašava on.

Direktor Srednje škole  “Ivan Uskoković” Žarko Borovinić rekao je da škola stalno nastoji da ukaže roditeljima na značaj stručnog obrazovanja, te da moraju da prate dijete i otkriju njegove vještine i sklonosti i na osnovu toga izaberu srednju školu. “Najvažnije je da volite svoj posao. Ako ga volite, trudićete se da se usavršavate, zato izaberite zanimanje koje vas ispunjava”, poručio je učencima direktor kompanije “Elko tim” Slobodan Mikavica.

 “Dešavalo mi se da me zovnu prijatelji i kažu zaposli mi sina, nije problem, ali meni nakon toga treba profesionalac i radnik, koji je posvećen poslu, tu prijateljstva više nema”, kazao je Mikavica.

Direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih Veljko Tomić takođe je naglasio da su predrasude ključna stvar kad su u pitanju srednje stručne škole, te da istraživanja pokazuju da lučonoše biraju gimnazije. On je ukazao da se svi moramo truditi da se razbiju te predrasude i poručio da se ne treba se stidjeti zanatskih zanimanja, jer nije uspjeh da dijete završi fakultet i zatim 10 godina čeka posao.

Lj. Vukoslavović

Back to Top