Pandemija izazvana virusom COVID 19 veoma se odražava na obrazovanje djece.
U toj situaciji posebno su pogođeni najosjetljiviji, a to su djeca sa smetnjama u razvoju. Kako su se oni do sada prilagođavali novom načinu nastave i, posebno, kako će u novoj školskoj godini funkcionisati njihovo obrazovanje, razgovarali smo sa Tamarom Milić, savjetnicom za inkluzivno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete.
Posljednji klasifikacioni period prošle školske godine realizovan je na daljinu. Kako se to odrazilo na djecu sa smetnjama u razvoju?
− U situaciji pandemije izazvane virusom COVID – 19 odmah nakon zatvaranja vrtića i škola u martu je pripremljen materijal koji đeci s posebnim obrazovnim potrebama pomaže da razumiju dešavanja i objašnjava ih u skladu sa njihovim potrebama i karakteristikama.
Bili smo svjesni dodatne ośetljivosti đece sa smetnjama u razvoju, tačnije da situacije poput ove s virusom ona mogu da prepoznaju, doživljavaju, razumiju i izražavaju na različite, nerijetko sebi svojstvene, drugima neobične i specifične načine.
Uslijedio je instruktivni materijal za nastavnike sa uputstvima o načinima prilagođavanja za svaku pojedinu razvojnu smetnju kod đeteta u osnovnom obrazovanju, kao i materijal koji sugeriše modele i strategije za realizaciju učenja kod kuće za srednješkolce s posebnim obrazovnim potrebama.
Pripremljen je i sadržaj koji se odnosi na stimulaciju sveukupnog razvoja, s fokusom na rani dječiji razvoj. Tu su ideje za rad s đecom s kombinovanim smetnjama, kao i za podsticanje fizičko zdravlja – vježbanje kod kuće. Posebno je koncipirano nekoliko sadržaja za podršku đeci s autizmom – za učenje, stimulaciju, regulisanje ponašanja, emocija – doma.
Da li je u tim uslovima bilo moguće realizovati individualno-razvojni program IROP?
− Za učenike s posebnim obrazovnim potrebama nastavnici su prilagođavali i pripremali individualizovani nastavni materijal u skladu sa individualnim razvojno-obrazovnim programom koji je prethodno urađen.
Da bi olakšali posao nastavnicima, na ranije kreiranom školskom portalu, stranici za inkluzivno obrazovanje nalaze se aktuelna, konkretna uputstva, ideje koje mogu olakšati prilagođavanje u ovim okolnostima, kao i materijal postavljen u prethodnom periodu http://www.skolskiportal.edu.me/Pages/Inkluzivnoobrazovanje.aspx
Svi materijali se usklađuju sa razvojnim karakteristikama i potrebama đeteta. Sadržaj je jasan, nedvosmislen, jednostavan za razumevanje.
U ovome nam pomažu kolege iz Zavoda za školstvo, saradnici iz škola, psiholozi, defektolozi, logopedi, pedagozi, nastavnici, kao i saradnici resursnih centara. Ističemo da su stručni saradnici škola snažna karika i kopča sa nastavnicima. Oni daju stručne savjete, instrukcije, daju finalni oblik individualizovanom materijalu za učenike s posebnim obrazovnim potrebama iz svojih škola.
Napominjemo da materijal služi kao model ili ideja na osnovu kojih nastavnici za dijete sa kojim rade po osnovu IROP-a, dalje uređuju individualziovani materijal i dostavljaju ga porodici i đetetu.
Nova školska godina počinje mjesec dana kasnije. Da li će i kakve posljedice to imati po ovu djecu?
− Povratak u školu i dalji nastavni proces treba prilagoditi đeci s posebnim obrazovnim potrebama, tj. uskladiti ih njihovim potrebama i karakteristikama.
Smatramo da najprije treba procijeniti aktuelno funkcionisanje đeteta, tj. da li je došlo do napretka, ili do regresije da bi se planirao dalji rad. U tu svrhu je pripremljen instrument za procjenu aktuelnog razvojnog i akademskog statusa đece s posebnim obrazovnim potrebama koji je već podijeljen ustanovama i postavljen na školskom portalu. Na osnovu toga treba planirati planirati i realizovati rad s njima učiniti ga sastavnim dijelom IROP-a. Sve što se preporučuje treba uključiti u individualni razvojno-obrazovni program.
Nakon toga, nastavnici treba da prilagode i obavezno pripreme individualizovani radni, nastavni materijal u skladu sa razvojnim potrebama đeteta. Tom prilikom treba da koriste pomagala, aplikacije, audio, vizuelna, taktilna sredstva koja će olakšati đetetu dalji razvoj i učenje. Materijal treba da uvijek bude dostupan roditeljima u formi i na način koji odgovara đetetu.
− Za rad, kao i do sada, na školskom portalu, stranici za inkluzivno obrazovanje dostupan je materijal koji može olakšati indivudalizaciju u odnosu na razvojne i obrazovne potrebe đeteta.
Prema preporukama Ministarstva prosvjete, nastava za učenike starijih razreda biće organizovana onlajn. Kako u to uklopiti djecu sa smetnjama u razvoju?
− Zavod za školstvo pripremio je Preporuke za realizaciju nastave na daljinu u Crnoj Gori, koji se u jednom dijelu odnosi na učenike s posebnim obrazovnim potrebama i nudi, vrlo konkretan, precizan, jasan orijentir i u odnosu na smetnju koju dijete ima
Na koji će način nastavnici biti pripremljeni za rad s ovim učenicima?
− Kao i do sada ključna podrška nastavnicima su stručni saradnici škola, resursni centri, Zavod za školstvo, a brojni materijal je dostupan na školskom portalu koji je najednostaviniji način komunikacije, naročito u ovom okolnostima.
Lj. V.