Talenti: NEVENA MUŠIKIĆ JEDAN OD PRVIH BIOMEDICINSKIH INŽENJERA U CRNOJ GORI

Nevena Mušikić je školovanje započela u Crnoj Gori čiji joj je obrazovni sistem pružio odličnu bazu za dalju edukaciju. Završila je osnovnu školu i nikšićku Gimnaziju sa diplomom „Luča“. S obzirom na to da ono čime želi da se bavi -Biomedicinsko inženjerstvo - ne postoji u Crnoj Gori, nastavila je školovanje u Novom Sadu gdje je taj smjer tek počeo da se razvija.

Šesti i sedmi semestar studija je, preko Erasmus+  programa  mobilnosti, pohađala u Italiji, na Politehničkom fakultetu u Torinu. U okviru MECA evropskog projekta, sa troje starijih kolega i dva profesora, radila je na studiji mikrosenzora za analizu gasova, sa idejom primjene za analizu kvaliteta vazduha.

Bila  je  član  studentskog robotičarskog tima PMG robotics, koji je na evropskom  takmičenju  iz robotike  (EUROBOT 2019)  u  Francuskoj osvojio prvo mjesto.  Tokom studiranja u inostranstvu, trudila se da znanjem i izvanrednim uspjesima na polju nauke bude najbolji ambasador svoje zemlje i školstva u Crnoj Gori. Pored toga, bila je član Erasmus  studentske mreže u Novom Sadu, jedne od najvećih interdisciplinarnih studentskih asocijacija u Evropi. U okviru iste, izabrana je kao Social Erasmus Coordinator za Novi Sad. Na ovoj poziciji bavila se osmišljavanjem i realizacijom događaja humanitarnog karaktera koji su najviše došli do izražaja u okviru dana socijalne inkluzije.

Dobitnik je nagrade za postignut uspjeh u toku studija za 2017. i 2018. godinu, koju Fakultet tehničkih nauka i Univerzitet u Novom Sadu dodjeljuju studentima sa ostvarenom prosječnom ocjenom od 9,50 do 9,99 tokom studija.

Diplomirala je u roku sa prosječnom ocjenom 9.98, a tema njenog diplomskog rada bila je „Poređenje metoda za utvrđivanje korelacije između nizova neuralne aktivnosti” koji je odbranila sa ocjenom 10,  kao prvi Biomedicinski inženjer u generaciji 2019.

Primljena je na Master studije na Politehničkom univerzitetu u Milanu, na program  Biomedical Engineering  –  Cell  and Tissue Engineering. Osim toga, primljena je  i na Master-istraživačke studije na Institutu za biomaterijale i biomedicinsko inženjerstvo, Univerziteta u Torontu, na program Neural,Sensory Systems &  Rehabilitation.

Odlučila je  da svoje studije nastavi u Torontu, Kanadi, gdje će njen mentor na istraživanju biti prof. dr Miloš Popović, osnivač i direktor nekih od vodećih svjetskih instituta u oblasti neurorehabilitacije.

„Upis na ovaj Univerzitet je veoma zahtjevan i taj proces je trajao nekoliko mjeseci. Moj master nije tipičan, već istraživački, na kom ću se baviti stvarnim istraživanjima na mozgu. Taj master se nastavlja u doktorat. Veliki broj ljudi iz čitavog svijeta prijavljuje se za ovaj Univerzitet, ali rijetko ko može da dobije mjesto jer su kriterijumi selekcije veoma visoki. Potreban je izuzetan prosjek (A+), odlično poznavanje engleskog jezika, kao i vannastavne aktivnosti, i konačno - da budete odabrani od strane supervisora. Drago mi  je da sam kao jedini predstavnik Crne Gore, a i regiona, dobila priliku da nastavim svoje školovanje na ovom prestižnom Univerzitetu, među najboljim studentima svijeta“ - kaže Nevena.

Na pitanje šta je ključ uspjeha, Nevena otkriva:

 „Prije svega morate biti jako motivisani i raditi sa ljubavlju. Osim podrške, koja je jako važna, istakla bih mnogo ulaganja, posvećenosti, istrajnosti i konstantnog rada na sebi“.

Ona dodaje da je za uspjeh potrebno da se stalno dodatno edukujete  i postavljate sebi visoke ciljeve. To je upravo njen  posao kao budućeg naučnika, pa planira da donese u Crnu Goru neke nove svjetske trendove u oblasti neuroinženjerstva.

Nada se da će nakon završenih postiplomskih studija, svojim radom, vještinama i kompetencijama uspjeti da doprinese unapređenju crnogorskog  obrazovnog sistema i nauke.

Ljiljana Milović

Back to Top