STVARANJE JEDNAKIH USLOVA ZA ZAPOŠLJAVANJE STUDENATA SA INVALIDITETOM

“Slobodan i odgovarajući pristup obrazovanju je osnovno ljudsko pravo i obaveza koja mora biti omogućena na svim nivoima obrazovanja”, poručila je prorektorica Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Nataša Kostić na završnoj radionici u okviru Erasmus + projekta “Prelaz studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do zapošljavanja u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori (Trans2Work)”.

“UCG kontinuirano radi na poboljšanju pristupačnosti uslova studiranja za osobe sa invaliditetom. Učestvujemo u nizu projekata za izgradnju kapaciteta u okviru Erasmus+ programa, u okviru aktivnosti usmjerenih ka internacionalizaciji Univerziteta”, kazala je prorektorica Kostić. 

Ona je predstavila trogodišnji projekat u kojem su, uz ostalo, studenti sa invaliditetom prvi put učestvovali u programu mobilnosti kroz praksu u nekoj partnerskoj zemalji. Pet studenata iz Crne Gore je bilo na dvomjesečnoj praksi u Sarajevu i Novom Sadu.

Konzorcijum ovog projekta  čini 18 institucija iz partnerskih zemalja (Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina) i pet institucija iz programskih zemalja (Grčka, Slovenija, Njemačka i Poljska). U Crnoj Gori su na projektu bili uključeni i Udruženje mladih sa hendikepom, Zavod za zapošljavanje Crne Gore i Univerzitet Donja Gorica. 

Prof. Kostić je posebno istakla saradnju sa Udruženjem mladih sa hendikepom, čiji je cilj stvaranje jednakih uslova za prelazak studenata sa invaliditetom  na otvoreno tržište rada. Tome će doprinijeti i web portal - dizajniran u okviru projekta za traženje odgovarajućeg posla.

„S jedne strane se prijavljuju svršeni studenti sa invaliditetom, a sa druge strane poslodavci koji će ponuditi pozicije koje su otvorene i dostupne za osobu ili studenta sa invaliditetom“, objasnila je prorektorica Kostić.

Prorektorica  je podsjetila da je u okviru projekta nabavljena oprema za osobe sa oštećenjem vida i sluha i ustupljena svim korisnicima Centralne univerzitetske biblioteke - CUB. Biblioteka je izradila i strateški dokument koji se odnosi na politiku pristupa bibliotekama lica sa invaliditetom, kao jedan od partnera u Erasmus+ projektu “Servisi podrške bibliotečkoj mreži: modernizacija biblioteka u zemljama Zapadnog Balkana kroz razvoj osoblja i reformu bibliotečkih usluga – LNSS”.

Koordinatorka projektnog tima, doc. dr Tatijana Dlabač, detaljno je predstavila rezultate projekta koji se realizuje od oktobra 2015. godine.

„Zajedničkim radom Univerziteta, Zavoda i Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore na ovom projektu pokazali smo  ozbiljnost u pristupanju Evropskoj uniji“, kazao je pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje Crne Gore David Perčobić, kao predstavnik partnerske institucije na projektu.

On je kazao da se kroz ovaj i slične projekte teži pripremi studenata sa invaliditetom za lakše uključivanje u tržište rada, a samim tim se teži i poboljšanju poštovanja i uživanja njihovih ljudskih prava. 

Programska menadžerka Udruženja mladih sa hendikepom  Anđela Radovanović je rekla da su postignuti značajni rezultati, ali da je i dalje potrebno raditi na poboljšanju uslova za ravnopravno učešće studenata sa invaliditetom u nastavi.

„Danas na UCG studira 61 student sa invaliditetom od ukuno 94 koliko ih je na visokoškolskim institucijama“, navela je Radovanovićeva i zahvalila posebno regionalnim partnerima koji su omogućili praksu studentima.

O iskustvima studenata u radnoj praksi koja se realizovala u okviru ovog projekta govorili su članica projektong tima UCG mr Maja Škurić, sa Pomorskog fakulteta Kotor i predstavnici poslodavaca iz Novog Sada „Centar Živeti Uspravno“ i Sarajeva „Profil Management Consulting“.

Priredila O. Đ.  

Back to Top