Novi saziv Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) u narednom dvogodišnjem mandatu zalagaće se za uvođenje prijemnog ispita na svim državnim fakultetima zbog, kako ističu, poboljšanja kvaliteta upisanih studenata.
Predstavnici krovne studentske organizacije na čijem će čelu naredne dvije godine biti student Saša Roćen ukazuju da „kvalitet upisanih studenata ima tendenciju pada i da se iz godine u godinu upisuju manje kvalitetni kandidati. To treba prekinuti i podići kvalitet upisanih brucoša, jer studiranje na nekom od 19 fakulteta UCG-a kao najbrojnijoj, najstarijoj i najbolje rangiranoj ustanovi visokog obrazovanja u Crnoj Gori, mora da bude privilegija. Rješenje za taj problem po našem mišljenju je uvođenje prijemnog ispita na svim fakultetima kako bi se upisivali samo najkvalitetniji maturanti i oni koji imaju potrebno predznanje za studiranje na željenom fakultetu. Studiranje na UCG je besplatno na prva dva nivoa studija – u takvoj situaciji želja svih treba da bude kvalitet upisanih studenata i na tome ćemo instistirati u narednom periodu kroz uvođenje prijemnih ispita“, ističu predstavnici SP.
Što se tiče kvaliteta nastave, smatraju je najznačajnijim segmentom visokog obrazovanja u Crnoj Gori. Međutim, postoji velika opterećenost profesora, pa se dešava da na jednog predavača ima i po više stotina studenata.
„Stava smo da predavanja i vježbe u takvim situacijama ne mogu biti na zadovoljavajućem nivou. Nedostaje i saradnika u nastavi koji su možda i ključni za prirpremu ispitne materije. Neophodno je ažuriranje literature kako bi odgovarala novim dostignućima, saznanjima ali i pravnim okvirom iz oblasti koje se istražuju na fakultetskim jedinicama. Predlažemo angažovanje dodatnog akademskog osoblja, bolju ponudu literature, praćenje savremenih metoda u sticanju novih znanja i vještina“.
SPUCG, takođe, prepoznaje kao veliki problem činjenicu da se nedovoljno prati primjena zakonom obavezne stručne prakse koja je definisana u procentu 25% kao obavezni dio studijskog programa. Ta praksa mora da bude suštinska, a ne samo formalna. Praktična nastava ne može da se svodi samo na razgovor sa ljudima iz struke, niti može da bude adekvatno primijenjena u zakonski definisanom procentu na nekim fakultetima, jer je to tehnički nemoguće.
„Dosljedna primjena stručne prakse, njena realizacija u suštinskom, a ne formalnom smislu, povećanje kvaliteta studija u novom reformisanom modelu i veća mobilnost studenata - ciljevi su reformisanog modela studija, što ćemo dosljedno pratiti u narednom dvogodišnjem mandatu“, naglasili su iz te organizacije.
Oni dodaju i da Bečelor diploma treba da dobije na značaju i da bude vrednovana na tržištu rada, a ne kao što je to sada slučaj gdje je minimalan procenat onih kojih rade sa tom diplomom i minimalan procenat institucija i poslodavaca koji imaju sistematizovana radna mejsta za lica sa tom diplomom. Zato su sada i studenti dvogodišnjih master studija primorani da ih upišu da bi imali poslovnu perspektivu.
Infarstuktura
Napravljena su u proteklom periodu značajna ulaganja u infrastrukturu u svim univerzitetskim gradovima, ali su i dalje brojni izazovi u tom pogledu među kojima su ključni renoviranje zgrade tehničkih fakulteta, zatim sala i učionica, obezbjeđivanje računarske opreme i uvođenje wi fi veze na Filozofskom i Filološkom fakultetu u Nikšiću, kao i adaptacija studentskih domova u Kotoru i Cetinju.
„Kao SPUCG uvijek ćemo djelovati u cilju zaštite interesa naših studenata i vrednovanja njihovog znanja i diploma. Na tome ćemo insistirati u narednom periodu, iz razloga što se svake godine u Crnu Goru 'uveze' više od dvije hiljade diploma stečenih na ustanovama van naše države. Sa takvom praksom se mora prekinuti hitno, jer govorimo o diplomama koje su stečene ne samo na državnim univerzitetima van Crne Gore, već i na privatnim ustanovama visokog obrazovanja koje su u najmanju ruku sumnjivog kvaliteta, da ne govorimo o onima koje nijesu ni akreditovane. Mislimo da kvalitetni studenti i fakulteti moraju imati prednost pri zapošljavanju“, navode iz ove organizacije.
Oni zatim ocjenjuju da je SPUCG postao prepoznatljiva i resprektabilna organizacija i saradnja sa institucijama je na većem nivou nego što je to bilo ranije, ali i da mora da bude mnogo bolja i efikasnija sa određenim resorima, medijima i lokalnim samoupravama u kojima su smještene fakultetske jednice.
Ključni projekti u narednom u dvogodišnjem periodu
U Studentskom parlamentu planiraju organizovanje tradicionalne manifestacije Sajam sezonskog zapošljavanja u turizmu „Summer Job”, koja se uspješno realizuje već 13 godina. Okuplja 60-ak poslodavaca iz raznih grana turizma i privrede, a kroz ovaj projekat se svake godine zaposli više od 500 studenata i maturanata na sezonskim poslovima, brojni su i oni koji su po završetku sezonskog posla, zasnovali stalni radni odnos sa tim poslodavcem.
Studenti planiraju organizovanje okruglih stolova i tribina na teme od prioritetnog značaja za njih, zatim, Dan otvorenih vrata Univerziteta Crne Gore, kao i obilježavanje značajnih datuma za studentsku populaciju. Zatim organizovanje sportskih i kulturnih dešavanja na nivou Univerziteta, u saradnji sa Studentskim sportskim savezom Crne Gore i Univerzitetskim sportsko-kulturnim centrom. Promocija i razvoj sporta na svim fakultetima, obogaćivanje ponude vannastavnih aktivnosti studenata kroz organizaciju kulturnih dešavanja, kao što su predstave, izložbe, književne večeri i sl. biće u fokusu SPUCG u narednom dvogodišnjem periodu. Kroz učešće studenata u sportskim dešavanjima i umjetničke forme studenata tri fakulteta sa sjedištem na Cetinju, radiće se na unaprijeđenju sportskog i kulturnog života studenata.
O. Đ.