STUDENTI ZAVRŠNE GODINE METALURŠKO-TEHNOLOŠKOG FAKULTETA PO PRVI PUT NA STRUČNOJ PRAKSI

Metalurško-tehnološki fakultet (MTF) Univerziteta Crne Gore po prvi put se, na početku 2020. godine, susrijeće sa implementacijom eksterne stručne prakse  studenata kroz njihov jednodnevni angažman u industrijskim pogonima, svake radne nedjelje, od predstojećeg semestra.

Dekanica MTF-a prof. dr Mira Vukčević navodi da su stalni zahtjevi studenata za uvođenje stručne prakse bili motivacija za pokretanje inicijative saradnje sa kompanijama.

„Fakultet je sa 13 kompanija i javnih preduzeća potpisao ugovore o studentskoj praksi koja treba da počne od nastupajućeg semestra. Razrađena je, i studentima dostupna, sva dokumentacija kojom će se pratiti progres studenata tokom prakse“, kazala je Vukčević.

Tokom info dana, studentima završnih godina i svim interesnim stranama pojašnjen je način izvođenja, rukovođenje, nadzor u firmama i način vrednovanja prakse. Studenti su, kako navodi dekanica Vukčević, imali mogućnost izbora kompanije ili preduzeća u kojima će imati praksu, a objašnjen im je i način prijave, odobravanja i raspoređivanja na praksu.

„Moramo napomenuti da je sa kompanijama potpisan ugovor koji tačno propisuje sva prava i obaveze sve tri strane potpisnice, tj. Fakulteta, kompanije i samog studenta. Sve kompanije potpisnice ugovora su vrlo rado prihvatile ovaj poziv za saradnju i omogućile, u skladu sa svojim mogućnostima, boravak od tri do pet studenata u svojim pogonima ili laboratorijama tokom čitavog semestra“, objasnila je dekanica.

Prema njenim riječima, ovakav vid nastave može značajno da poboljša spremnost svršenih visokoškolaca za tržište rada, što je zajednički stav nastavnog ososblja i studenata MTF-a. 

Fakultet će, u cilju poboljšanja uslova studiranja, u narednom periodu intenzivirati aktivnosti, počev od projekata mobilnosti, preko naučnoistraživačkih projekata, do infrastrukturnih ulaganja.

„Fakultet administrira nekoliko programa bilateralne saradnje, bilježi i više učestvovanja u COST akcijama, kao i potencijalno uključivanje u nove, nekoliko odobrenih EUREKA projekata, projekta tzv. velike važnosti u bilaterlanoj saradnji sa Italijom, kao i jedan krupan projekat u okviru European Institute for innovation and Terchnology (EIT). U pripremi su još dvije aplikacije za EIT, kao i jedna aplikacija za Horizont 2020“, navodi Vukčević.

Ona naglašava i da se Fakultet može pohvaliti obnovom istraživačke infrastrukture i potpuno kompletiranim uređajima najnovije generacije za Atomsku apsorpcionu spektrofotometriju i infracrvenu spektroskopiju, čime će se značajno povećati  istraživačke mogućnosti u susret implementaciji novog modela master i doktorskih studija.

„Očekuju se i donacije kompanija koje tradicionalno podržavaju fakulteti kroz  kompletno renoviranje dva velika amfiteatra koje koriste studijski programi MTF-a“, kazala je Vukčević.

Kraj prošle i početak ove godine obilježile su sanacije krovova na laboratorijskom depandansu i amfiteatrima, a očekuje se i nastavak sređivanja učioničkog i  laboratorijskog prostora. 

Back to Top