STUDENTI ARHITEKTURE U AKTUELNIM OKOLNOSTIMA PANDEMIJE USPJEŠNO ZAPOČELI ISTRAŽIVANJA NA TERENU

Studenti treće godine Arhitektonskog fakulteta će se u tekućem zimskom semestru baviti temom vertikalnog urbanizma kroz razvoj rezilijentnih (naročito na coronavirus) i inter-trans aktivnih multifunkcionalnih urbanih centara, kao odgovora na složene zahtjeve gradova budućnosti, koji mogu ponuditi nove oblike života u zajednici uz uštedu zemljišta kao vrijednog resursa.

Studenti su obišli lokaciju na kojoj će istraživati u sklopu semestralnog zadatka sa saradnicama u nastavi MSc Sanjom Savić, MSc Nevenom Mašanović i mr Slađanom Lazarević, uz poštovanje svih zdravstvenih mjera, a zatim o temi i mikro lokaciji razmjenili utiske i razgovarali sa predmetnim nastavnikom prof. dr Svetlanom K. Perović.

Lokacije napuštenih industrija predstavljaju poseban potencijal u urbanoj regeneraciji gradova, u ekonomskom, ekološkom i vizuelnom smislu. Sama pozicija u urbanoj strukturi predstavlja strategijski značajne tačke u gradu, dobro povezane sa glavnim gradskim tokovima. Stoga je studentima predložena mikro lokacija bivše fabrike „Radoje Dakić“, čije će konstruktivne sklopove i  karakteristične elemente urbanog prostora unutar ovog kompleksa industrijskog nasleđa studenti prepoznati, a zatim sa njima i eksperimentisati.

„Sama pozicija u urbanoj strukturi predstavlja strategijski značajne tačke u gradu, dobro povezane sa glavnim gradskim tokovima. Ovakve lokacije posjeduju razvijenu i kvalitetnu postojeću infrastukturnu mrežu i najčešće dobru konstrukciju objekata (industrijskih hala) koje se lako mogu transformisati u nove simbole grada, imajući u vidu višefunkcionalnu zajedničku prostornu integraciju. U eri globalne informacije, digitalne komunikacije i interakcije, potrebno je formirati nove rezilijentne urbane prostore, koji će zadovoljiti zahtjeve savremenog korisnika, sačuvati duh mjesta, pametno iskoristiti postojeće resurse izgrađenog arhitektonskog (industrijskog) nasleđa štiteći životnu sredinu, a na šta nas podsjećaju i globalni trendovi održivog razvoja”, saopštili su sa tog fakulteta.

Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore je preduzeo sve potrebne mjere kako bi se nastava odvijala nesmetano u doba pandemije, te su i predavanja i vježbe u prvoj sedmici ove studijske godine organizovane u punom kapacitetu, prema definisanom rasporedu, kombinovano, u prostorijama fakulteta i preko zoom i moodle platformi za razmjenu nastavnog materijala. 

O. Đ.

Back to Top