U okviru predmeta Urbanističko planiranje studenti četvrte godine Arhitektonskog fakulteta bave se temom „Prostorno planski i urbanistički aspekt revitalizacije obale Ade Bojane”, sa posebnim osvrtom na zaštitu biodiverziteta, očuvanje i revitalizaciju plaže na Adi Bojani, zaštitu obala i plaža od erozije, kao i preduzetim mjerama i rješenjima za sanaciju izazvanih šteta.
„Istorijski podaci o poplavama na Zapadnom Balkanu upućuju na češću pojavu poplavnih događaja koji se pripisuju neujednačenoj raspodjeli padavina i obilnih kiša, naročito u posljednjoj deceniji. Sve više područja, a time i veći broj stanovnika, pogođeno je poplavama koje imaju snažan uticaj na nacionalne ekonomije. Budući klimatski scenariji predviđaju dalje povećanje vjerovatnoće poplava.
Lokacija Ade Bojane, zbog svih svojih prostornih vrijednosti, svog rariteta ali i stalne promenjivosti izazvane različitim prirodnim ali i ljudskim faktorima, predstavlja poseban izazov ali i potencijal za razvoj održivog turizma uz očuvanje svih prostornih vrijednosti, a samim tim i značajan potencijal za ekonomski razvoj”, kažu na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici.
Uz podršku saradnica u nastavi studenti u okviru vježbi detaljno analiziraju zadatu lokaciju uz teorijska istraživanja klimatskih promjena i njihovih uticaja na poplave, pitanja hidrologije i očuvanja biodiverziteta ostrva Ade Bojane. Posebna pažnja posvećuje se i arhitektonskoj analizi sojenica izgrađenih na samoj obali Bojane i autentičnom izrazu turističkog naselja i prvog urbanističkog koncepta valorizacije Velike Plaže i Ade Bojane. Istraživanje se radi i kroz pregled i analizu planske dokumentacije opštine Ulcinj, od prvog Generalnog plana Ulcinja iz 1968. godine (Plan fizičkog razvoja regije Južni Jadran) do Prostornog plana područja posebne namjene za morsko dobro iz 2007. godine i Prostornog plana posebne namjene za obalno područje Crne Gore iz 2018. godine, kako bi u nastavku semestra bila predložena održiva urbanistička rješenja.
O. Đ.