Značaj internacionalizacije za budući razvoj Univerziteta Crne Gore (UCG) prepoznat je kroz Strategiju internacionalizacije za period 2020-2025, čije usvajanje je planirano do kraja godine, kazala je za sajt UCG prorektorica za internacionalizaciju Univerziteta prof. dr Sanja Peković.
„Internacionalizacija obuhvata širok spektar aktivnosti koje imaju cilj obezbjeđenje dinamičnog interkulturalnog ambijenta za studiranje i istraživačke aktivnosti na UCG, kroz usvajanje najboljih međunarodnih praksi u visokom obrazovanju, blisku saradnju sa partnerima iz Evrope i svijeta, kao i podršku realizaciji programa mobilnosti i međunarodnih projekata i praćenje globalnih trendova u visokom obrazovanju. Jedno od osnovnih područja djelovanja odnosi se na razvijanje različitih modela saradnje sa stranim univerzitetima, prvenstveno kroz programe studentske mobilnosti, usavršavanja akademskog i administrativnog osoblja i međunarodne projekte. U tom kontekstu, vjerujem da će naš osnovni zadatak u narednom periodu biti usmjeren na tri značajne grupe aktivnosti, definisane Strategijom internacionalizacije za period 2020-2025. kao prioritetne oblasti kojima će se u velikoj mjeri unaprijediti kvalitet obrazovanja i istraživanja za studente i osoblje UCG-a”, naglasila je Pekovićeva.
Prema njenim riječima, internacionalizacija kurikuluma, studijskih programa i nastavnih aktivnosti ima cilj da obezbijedi veću međunarodnu kompetetivnost studenata UCG-a i veću globalnu atraktivnost Univerziteta u kontekstu podsticanja dolazne mobilnosti. U ovoj oblasti, osnovne aktivnosti biće usmjerene ka akreditaciji interdisciplinarnih studijskih programa na engleskom jeziku, kojima bi se omogućila „internacionalizacija kod kuće” za domaće studente i privukli ne samo studenti iz regiona već i šire.
„Ovo se nameće kao jedan od ključnih izazova u narednom periodu, budući da je neophodno ne samo ojačati kapacitete akademskog osoblja za izvođenje nastave na stranom jeziku, već i ohrabriti studente da studiraju na jeziku koji im nije maternji, predočavajući sve benefite koje će ovakav vid programa imati za njihov budući lični, akademski i profesionalni rast i razvoj. Takođe, nastojaćemo da osnažimo saradnju sa renomiranim međunarodnim univerzitetima kroz kreiranje studijskih programa sa dvojnim ili višestrukim diplomama, i integrisemo moderne međunarodne trendove u oblasti cjeloživotnog učenja, profesionalnog osposobljavanja i razvoja tzv ‘soft skills’.
Kroz unapređenje internacionalizacije u istraživanju pokušaćemo da obezbijedimo bolju međunarodnu vidljivost crnogorske istraživačke zajednice i njenih postignuća, stimulišući međunarodne, trans-nacionalne i regionalne vidove saradnje na polju naučnog rada. Pod ovim se podrazumijeva ne samo unapeđenje međunarodne kompetetivnosti publikacija akademskog osoblja UCG, već i podsticaj učešću u međunarodnim projektima, kroz povećanje finansijskih sredstava za ove svrhe, kao i obuke osoblja za pisanje, vođenje i učešće u regionalnim, Evropskim i uopšte internacionalnim istraživačkim projektima. Posebnu pažnju posvetićemo internacionalizaciji doktorskih programa kako bi povećali atraktivnost doktorskih studija na UCG, međunarodnu zapošljivost svršenih doktoranada i jačanje istraživačkih kapaciteta mladih istraživača koji će činiti okosnicu crnogorske akademske zajednice u narednim godinama”, poručila je novoizabrana prorektorica.
Nadalje, treće područje djelovanja u narednom periodu fokusiraće se na povećanje podrške odlaznoj i dolaznoj mobilnosti, kroz pojednostavljenje i olakšanje procedura, bolju promociju i veću transparentnost aplikacionih i selekcionih procesa i rokova, osnaživanje alumni klubova i međunarodne studentske saradnje. Kroz redovne evaluacije odlaznih i dolaznih programa mobilnosti i studentska iskustva nastojaće da unaprijede jezičke i interkulturalne kompetencije studenata, istraživača i administrativnog osoblja kako bi se omogućila njihova što uspješnija integracija u međunarodne akademske okvire i bolja implementacija stečenih znanja i kompetencija po povratku u Crnu Goru.
O. Đ.