
Univerzitet Crne Gore (UCG), kako saopštavaju iz Rektorata, kontinuirano podržava mlade istraživače, prepoznajući njihovu važnost za naučni i društveni napredak. U savremenom kontekstu, u kojem znanje dobija sve veći značaj, a međunarodna saradnja postaje neophodnost, Univerzitet kroz posebne programe daje podršku studentima doktorskih studija i postdoktorandima. Ove stipendije predstavljaju priliku za najuspješnije među njima da izađu iz lokalnog okvira, steknu dragocjena međunarodna iskustva i vrate se sa znanjem koje doprinosi razvoju naše akademske zajednice. Boravkom na prestižnim evropskim univerzitetima i institutima, više od 20 doktoranada, koliko ih je stipendirano tokom prethodne dvije godine, imalo je priliku da razvija svoje projekte u vrhunskom akademskom okruženju, uz podršku renomiranih inostranih mentora. Na taj način stekli su nova znanja, kontakte i iskustva koja im služe kao podrška u daljem istraživačkom radu i profesionalnom razvoju.
Sa sajta UCG prenosimo utiske onih koji su već prošli kroz program stipendiranja i koji sa entuzijazmom govore o tome koliko im je ova prilika značila kako profesionalno, tako i lično.
Iskustvo u Trstu – profesionalni i lični iskorak
Mr Aldin Kajević, doktorand i saradnik u nastavi i istraživanju na Elektrotehničkom fakultetu (ETF), jedan je od stipendista koji je boravio mjesec dana na Univerzitetu u Trstu, gdje je imao „izuzetnu priliku da unaprijedi svoje tehničke i lične vještine“. Glavni fokus njegovog rada tokom ovog perioda bio je sticanje praktične obuke u industrijskom softveru Altair Flux, naprednom računarskom alatu za simulaciju elektromagnetnih polja.
„Uz stručnu pomoć svog domaćina, prof. Alberta Tesarola, uspješno sam kreirao model sinhronog turbogeneratora, direktno doprinoseći istraživanju koje sprovodim u okviru doktorskih studija i stekao dragocjene uvide u napredne metodologije i rigorozan akademski pristup“, kaže Kajević.
Osim akademskih koristi, boravak u Trstu donio mu je i značajna lična iskustva. Imao je priliku da upozna italijansku kulturu i tradiciju, proširi vidike i razvije veću osjetljivost na kulturne razlike.
„Interakcija sa drugim stranim doktorandima, pretežno iz Pakistana i Indije, podstakla je razmjenu ideja i različitih perspektiva, pomažući mi da uspostavim trajne profesionalne kontakte sa istraživačima širom svijeta“, kazao je on.
Cjelokupno iskustvo, kako ističe, imalo je pozitivan uticaj na njegov profesionalni i lični razvoj.
Boravak na King’s College London presudan za moj napredak u nauci i nastavi
Istraživački boravak na prestižnom King’s College London, saradnica u nastavi na Ekonomskom fakultetu UCG dr Sunčica Vuković opisuje kao jedno od najznačajnijih iskustava koje je „obogatilo njenu akademsku perspektivu i otvorilo nove horizonte za profesionalni razvoj“.
Kako objašnjava, kroz intenzivnu saradnju sa eminentnim stručnjacima iz Odsjeka za marketing (King’s Business School), dobila je priliku da proširi svoje znanje i izgradi mrežu međunarodnih kontakata.
„Podstaknuta inovativnim pristupima tokom prisustva na nastavi na master programu iz digitalnog marketinga, razvila sam novi model dizajniranja i evaluacije studentskih radova, koji integriše odgovornu upotrebu vještačke inteligencije kao alata za unapređenje kreativnosti, ali i analitičkog razmišljanja.“
Posebnu vrijednost ove razmjene, objašnjava Vuković, predstavlja uvođenje novih alata u nastavni proces na Ekonomskom fakultetu već u ovom semestru, kroz implementaciju savremenih AI alata – Novela i BoodleBox.
„Ovo iskustvo je značajno unaprijedilo moje istraživačke i nastavne kompetencije, ali i inspirisalo novim idejama i mogućnostima za međunarodnu saradnju, koje sam sa entuzijazmom već počela da primjenjujem u našoj akademskoj zajednici“, zaključuje Vuković.
Program stipendiranja važan mehanizam podrške naučnoj izvrsnosti
Mr Ilija Knežević, saradnik u nastavi i korisnik stipendije UCG za usavršavanje mladih istraživača, tokom septembra 2023. godine boravio je na jednomjesečnoj naučnoj mobilnosti u Laboratoriji za električne strojeve i energetsku elektroniku Pomorskog fakulteta Univerziteta u Splitu. Realizacija ove mobilnosti rezultat je višegodišnje kvalitetne saradnje pomorskih fakulteta iz Kotora i Splita.
Tokom boravka, kako objašnjava, imao je priliku da realizuje niz eksperimenata koristeći savremenu laboratorijsku opremu, a dobijeni rezultati predstavljaju važan doprinos njegovoj doktorskoj tezi.
„Zajednički istraživački rad iz Splita prezentovao sam na Međunarodnoj konferenciji pomorskih nauka KIMC 2024, što je dodatno potvrdilo značaj ove mobilnosti“, kaže Knežević.
Osim naučnog rada, kako ističe, tokom boravka u Splitu upoznao se i sa mogućnostima koje nude evropski i međunarodni fondovi za unapređenje istraživačke infrastrukture, a stečena znanja će koristiti s ciljem osnaživanja Laboratorije za brodsku elektrotehniku i elektroniku Pomorskog fakulteta Kotor.
„Program stipendiranja UCG za mlade istraživače pokazuje se kao važan mehanizam podrške naučnoj izvrsnosti i međunarodnoj saradnji, pružajući mladim istraživačima priliku da svoje ideje razvijaju u najkvalitetnijim istraživačkim sredinama“, ocijenio je Knežević.
Kroz ovaj program, kako vidimo iz iskustava stipendista, UCG unapređuje svoju naučnu izvrsnost ali i svoju vidljivost na međunarodnoj sceni, podstičući mlade istraživače da se povezuju, sarađuju i razvijaju u širem akademskom prostoru – izvan granica svoje matične institucije.
O. Đ. Foto UCG