Kroz izmjene zakona o obrazovanju, koje su planirane da budu gotove do septembra, Sindikat prosvjete Crne Gore, između ostalog, ponudiće rješenja kojim bi se prilikom zapošljavanja u školama, ali i prilikom odabira čelnika ustanova, smanjila koncentracija moći koju trenutno imaju direktori i ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, piše Pobjeda.
Nedavno je zabilježen slučaj u podgoričkoj školi ,,21. maj“ da je komisija predložila jednog kandidata, profesora, da se zaposli, ali direktorica nije uvažila taj prijedlog i na osnovu svog diskrecionog prava odabrala je drugog kandidata. Jer mišljenje komisije nije obavezujuće. Slično se dešava i prilikom izbora direktora škola. Komisija i nastavnička vijeća mogu da predlože kandidata, ali po zakonu je na kraju ministarka ta koja daje posljednju riječ.
Potpredsjednica Sindikata prosvjete i predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta prof. Stanka Vukčević navodi primjer Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ u Podgorici, kojom je, kako kaže, rukovodila, vrlo sposobna osoba i čekala je da se imenuje za direktoricu. Ona je bila na razgovoru u Ministarstvu i sve je proteklo odlično, a kada je nastavničko vijeće trebalo da se izjasni o kandidatu za
čelnika te ustanove, nešto prije početka sjednice, stigao im je dopis iz resornog ministrstva da su donijeli odluku da neko drugi bude direktor.
Vukčević podsjeća da je ranije školski odbor imenovao direktore, a nastavničko vijeće prije toga glasalo. Ona smatra da nastavnici najbolje znaju ko je najbolji kandidat za rukovodioca, te da velikim dijelom pri izboru treba da doprinesu nastavnička vijeća.
„To ćemo da tražimo, vidjećemo hoće li biti razumijevanja“, rekla je Vukčević, dodajući da politička situacija otežava planirane izmjene zakona, odnosno da još nijesu krenuli u tu proceduru, da nijesu formirane radne grupe.
Ona smatra i da prilikom zapošljavanja u školama treba da postoje jasni kriterijumi, i podsjeća da je ranije bilo dobro rješenje da ključna odrednica prilikom odabira kandidata za profesora bude prosjek i radno iskustvo.
Prema njenim riječima, iz Sindikata su predlagali da se to ponovo uvede, ali to nije uvažila ni sadašnja, ni prošla vlast.
Vukčević ocjenjuje da će se, ako se kroz propise ne vrate ovi kriteirjumi, na konkursima uvijek birati kandidati na osnovu nekih procjena koje ima direktor i onda se pojavljuju problemi što se ne poštuje prijedlog komisija.
„Kada budu postojali ti kriterijumi, onda možemo pričati da nema političkog i drugog zapošljavanja“, naglasila je ona.
Izvor: pobjeda.me