SREDNJE STRUČNE ŠKOLE ODGOVORILE IZAZOVIMA

Izazovi pred kojim se našlo obrazovanje zbog pandemije virusom korona nijesu mimoišli ni srednje stručne škole. Potreban je bio dodatni napor da se pripreme za nove okolnosti.

Prema riječima našag sagovornika iz Centra za stručno obrazovanje Vladislava Koprivice, rukovodioca Odjeljenja za kvalitet i kontinuirani profesionalni razvoj, stručne škole su u tome bile dosta uspješne. S obzirom na to da samo učenici prvog razreda imaju nastavu u školi, a ostali onlajn, bilo je veoma važno da se dobro pripreme za taj način rada.

„Prema akcionim planovima koje su nam škole poslale zaključujemo da su se  one dobro organizovale za nastavu na daljinu. Nastavnici su napravili planove rada, pripremili sadržaje, obučili se za onlajn komunikaciju. Imali su i prethodno iskustvo u organizovanju učenja na daljinu. U školama se takođe trude da đaci koji imaju onlajn nastavu što više budu u školi, tj. da što češće organizuju konsultacije za njih,  jer su svjesni da nastava na daljinu teško može da na pravi način zamijeni rad u učionici“, ističe Koprivica.

On ukazuje da je najčešći problem bio raspored časova, jer svaka škola je trebala da napravi dva, tri pa i više rasporeda. Nedoumica je bilo i oko vođenja dnevnika rada (kako da se upisuju časovi, kako da se bilježi odsustvovanje učenika i td.). Uspjeli su to da prevaziđu. Takođe su u predviđenom roku  ocijenili đake.

„Nastavnicima je trebalo malo vremena da se svi naviknu na Ofis 365, koji moraju sada da koriste svi, a prošle školske godine su upotrebljavali različite elektronske platforme. Bilo im je potrebno i da se prilagode dužem radnom vremenu zbog podjela učenika u grupe i onlajn nastave, kao i konsultacija. Oni su  veoma opterećeni, ali uspijevaju da odgovore obavezama“, ističe Koprivica, i dodaje da su se, kada je bilo potrebno, uspješno prilagođavali sistemu  „semafora“  i prelazili na onlajn nastavu i u I razredu.

Veoma osjetiljivo pitanje u radu srednjih stručnih škola je praktična nastava. Ona, kako kaže naš sagovonik, funkcioniše  prema dogovorenom planu.  

„Prema našem saznanju, u većini slučajeva poslodavci su se prilagodili novim  okolnostima i organizuju rad u skladu sa epidemiološkim mjerama. U slučajevima kada to ne mogu, praktična nastava se realizuje u školi, ukoliko zato postoje uslovi“, kaže Koprivica.

On ocjenjuje da će se, ipak, ukoliko ovakav način rada bude tokom cijele godine to će se svakako odraziti na kvalitet praktične nastave.

Da bi nastava u srednjim školama uspješno funkcionisala, bilo je potrebno pipremiti nastavnike. U tom cilju Centar za stručno obrazovanje organizovao je više obuka.

„U cilju što kvalitetnije pripreme održane su onlajn obuke nastavnika za realizaciju modularizovanih obrazovnih programa preko aplikacije Zoom, u trajanju od osam sati dnevno. U edukaciju su bila uključena 293 nastavnika stručnih modula iz oblasti: Ekonomije i Prava,  Trgovine i Ugostiteljstva,  Nautike i Brodomašinstva, Špedicije, carine i organizacije transporta,  Farmacije, Fizioterapije i Kozmetike, Mehatronike i Automehatronike, Elektrotehnike i Informacionih tehnologija, Hemijske industrije, Usluga, Građevinarstva i Uređenja prostora, Veterine, Prehrambene tehnologije, Obrade drveta i Muzičke umjetnosti“, kaže Sandra Brkanović, rukovoditeljka Odjeljenja za istraživanje i razvoj kvalifikacija.

Ona dodaje da su u toku obuke nastavnicima predstavljeni obrasci za planiranje vaspitno-obrazovnog rada, odnosno Godišnji plan rada i Plan realizacije ishoda učenja i data su im uputstva o načinu njihovog popunjavanja, kao i uputstva o načinu evidentiranja nastavnog časa i ocjenjivanja ishoda učenja u novoj Odjeljenjskoj knjizi koja važi za modularizovane obrazovne programe.

„Osim nastavnika koji učestvuju direktno  u izvođenju nastave modularizovanih obrazovnih programa, održane su i online obuke za 24 direktora/pomoćnika direktora, pedagoga/psihologa kao i 56 koordinatora za praćenje implementacije modularizovanih obrazovnih programa, koji do sada nisu prošli obuku, iz svih srednjih stručnih škola u Crnoj Gori. Takođe, u saradnji sa Zavodom za školstvo organizovano je zajedničko savjetovanje za nastavnike opšteobrazovnih predmeta koji realizuju nastavu u modularizovanim obrazovnim programima, kome su prisustvovala 292 nastavnika iz srednjih stručnih i mješovitih škola“, ističe Sandra Brkanović.

Lj. V.

Back to Top