U Srednjoj mješovitoj školi u Golubovcima danas su svečano uručene plakete najboljima na 1. Festivalu srednjoškolskog teatra „Dijalog 2020.“ koji je ova vaspitno-obrazovna ustanova organizovala uz podršku Ministarstva prosvjete i Kulturno-informativnog centra Golubovci. Tema ovogodišnjeg konkursa bila je nasilje i posljedice činjenja i ćutanja pred ovakvim oblicima ponašanja.
Od pristiglih dvanaest tekstova, žiri (predsjednik Nikola Tomić, dramaturg i članovi − Tamara Milošević i Mladen Ivanović, studenti Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju) izabrao je najbolje.
Zlatna plaketa za prvo mjesto pripala je dramskom tekstu „Antigona 2.0“ Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada, tj. učenicima Nikolini Dobre, Ireni Kandić, Filipu Ćukoviću, Milošu Smoloviću i Vasiliju Marunoviću. Njihov mentor je profesor Miroslav Minić.
„Ova drama vrednovana je kao prvoplasirana prvenstveno zbog svoje originalnosti.Tretira temu nasilja na nekoliko nivoa, kroz perspektivu mladih ljudi. Tekst šalje poruku o snažnom razumijevanju posljedica koje nasilje ostavlja, a kritički odnos zasniva se na reakciji društva na nasilje, ne na odnosu nasilnik – žrtva. To je upravo ono što ovu dramu razlikuje od drugoh tekstova na konkursu“, stoji, pored ostalog, u obrazloženju žirija.
Zlatnu plaketu i priznanja uručio im je savjetnik u Minstarstvu prosvjete Borjan Radović.
Srebrna plaketa dodijeljena je je Gimnaziji „Stojan Cerović“ iz Nikšića, koja je na konkurs kandidovala tekst „Korijeni i izdanci“.
Žiri je u svom obrazloženju ukazao da ovaj tekst svjedoči o osviješćenosti učenika po pitanju porodičnih vrijednosti na kojima počiva sudbina predaka i potomaka. Sukob korijena i izdanaka reflektuje se na odnos nasilnika i žrtava. Zbog toga dramatizacija tog odnosa za rezultat ima zrelo poimanje uzroka i posljedica nasilja.
Ovo priznanje mentroki profesorici Katarini Čanović i učenici Jeleni Mijušković uručila je direktorica KIC-a Golubovci Evica Maraš.
Bronzanu plaketu zavrijedio je tekst „Ko je ođe Don Kihot?“ Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“ iz Podgorice.
Kako ističe žiri, učenici se, u intertekstualnoj ravni, oslanjaju na pročitanu lektiru i simboliku Don Kihota kao borca za obespravljene i ugrožene.
Autorkama teksta Tijani Vulić i Anđeli Veljović, te njihovim mentorkama Ankici Đurišić i Andrijani Deletić-Milačić nagradu je uručila predstavnica Ministarstva prosvjete Marija Cimbaljević.
Specijalno priznanje žirija dobio je tekst „Kad antijunak vodi“ Gimnazije iz Kotora koje je mentorki Mariji Jevtić i učenici Stefaniji Brčić uručio Mladen Ivanović, član žirija.
Žiri je obrazložio da je ovo priznanje zavrijeđeno opsežnim tematskim okvirom koji na realističan način obuhvata odnos tradicionalne društvene zajednice prema onome što je moderno i za nju, kao takvu, uneobičajeno
Nagrađene i goste pozdravio je direktor SMŠ Golubovci Zoran Klikovac. On je istakao da je više desetina učenika iz brojnih crnogorskih škola pokazalo interesovanje za učešće na ovom festivalu što, kako kaže, govori o visokom stepenu njihove društvene osviješćenosti, takmičarskom duhu i istinskoj privrženosti onome što se zove vrlina i vrijednost. Klikovac je ocijenio da je ovakav festivalski program moćan alat za suzbijanje nasilja u školi i porodici.
Svi nagrađeni istakli su zadovoljstvo što je ova manifestacija organizovana, jer omogućava učenicima da pokažu entuzijazam i na kreaativan način predstave vrijeme i izazove svoje generacije.
Inače, Festival je prvobitno zamišljen kao manifestacija izvođačkog karaktera, ali je zbog realizacije nastave na daljinu finalna faza bazirana na ocjenjivanju prispjelih učeničkih tekstova.
Lj. V.