SREDNJA EKONOMSKO-UGOSTITELJSKA ŠKOLA IZ BARA NA KONFERENCIJI “MODEL UJEDINJENIH NACIJA”

Delegacija Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Bara učestvovala je na konferenciji “Model Ujedinjenih Nacija” koja je održana u Mostaru. Ovaj trinaesti skup, koji se organizuje u kontinuitetu od 2007. godine, okupio je 250 učesnika iz 70 zemalja svijeta, a organizatori su bili: United World College, Univerzitet “Dževad Bijedić” i Sveučilište iz Mostara.

Mentorka učenicimaiz Bara bila je profesorica engleskog jezika Marta Nikolić, a bile su im dodijeljene sljedece zemlje i vijeća u kojima se diskutovalo na teme: Adela Beharović bila je delegat Kuvajta, a Lucija Milović Južne Afrike i učestvovale su u radu CCPJ (Komitet za prevenciju kriminala i pravdu)  unutar koga se se bavili temama “Sprečavanje nelegalne trgovine lakim i malokalibarskim naoružanjem” i “Trgovina ljudima i ostali vidovi eksploatacije migranata”; Vasilisa Jovovic delegirala je Norvešku u UNEP (Komitet za zaštitu životne sredine) unutar koga su diskutovali o “Devastaciji Balkana” i Ispitivanju SDG 14: Obezbjeđivanje okeana”; Anastasija Pavlović bila je delegat Fidžija u UNHRC (Komitet za ljudska prava) koji je razmatrao teme “Pritvor Ujgurskih Muslimana” i “Trgovina oružjem na Balkanu i zločini nad ranjivim grupama”; Minja Martinić predstavljala je Jordan unutar Arapske Lige i bavili su se temom “Budućnost Sirije”.

Uslov za učešće bio je da učenice, tj. delegati napišu pozicione papire i uvodna izlaganja na zadate teme kojima će se vijeća baviti kako bi definisali stav svojih (dodijeljenih) zemalja po zadatim pitanjima. Bilo je neophodno detaljno proučiti veliki broj pravila i procedura koja važe na zasijedanjima.

Na svečanom otvaranju govorio je generalni sekretar ovogodišnjeg MMUN-a Matic Gumpout, kao i ostali članovi iz organizacionog tima, te ambasadorka Njemačke Kristin Hofman (ovaj događaj pomaže i Njemačka saradnja) i predstavnici KFOR-

a.

Tema panel diskusije tom prilikom bila je “Trgovina lakim i malokalibarskim naoružanjem na Balkanu”.

Na svečanom zatvaranju dodijeljeni su sertifikati, ali i posebne nagrade („honourable mentions“) delegatima koji su se posebno isticali tokom diskusija na zasijedanjima svih komiteta. Tom prilikom obratili su se i predsjedavajući („CHAIR“) svih deset vijeća i upoznali učesnike sa ishodima zasijedanja, kao i sa rezolucijama koje su eventualno usvojene.

Organizatori su izrazili zadovoljstvo saradnjom sa Ministarstvom prosvjete Crne Gore koje je svim crnogorskim skolama proslijedilo njihov poziv za učešće na konferenciji.

Iz ove ove škole ističu da su ovakvi skupovi izuzetno značajni za svakog učesnika, jer omogućavaju razmjenu mišljenja o više aktuelnih tema od globalnog značaja, nadogradnju formalnog obrazovanja, sticanje smjernica za odabir daljeg školovanja, kao i razvoj komunikacijskih i govorničkih vještina i to na stranom jeziku, poštovanje procedura, zamjenu sopstvene perspektive nekom potpuno drugačijom, te razvoj tolerancije, upoznavanje raznih kultura i tradicija i sklapanje poznanstava sa vršnjacima iz cijelog svijeta. Svi ti kontakti omogućavaju dalje učešće na sličnim manifestacijama kako bi što većem broju učenika omogućili sticanje značajnih iskustava ali i sertifikata.

Pripremila: Lj.V.

Back to Top