Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Bar: PROJEKAT „Bridging Cultures“

U Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi Bar u je toku implementacija projekta „Bridging Cultures“, koji je započeo 16. 01. i realizuje se do 24. 08. 2021. Projekat se sprovodi u kolaboraciji partnera United World College iz Mostara, Education Innovators Kosovo (NVO Obrazovne inovacije Kosovo) iz Mitrovice, NVO EDUFONS ‒ Centar za cjeloživotno učenje iz Novog Bečeja barske srednje škole, a pod pokroviteljstvom Regionalne kancelarije za saradnju mladih RYCO, u okviru trećeg javnog poziva za projekte saradnje na Zapadnom Balkanu.

„U okviru ovog projekta 'mostove tolerancije i razumijevanja' grade 32 učenika/ca i mladih učesnika/ca iz četiri države Zapadnog Balkana, iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije i Kosova. Zbog proglašene pandemije, međunarodna razmjena, koja je srž ovog i ovakvih projekata, nije moguća 'live', s toga su u realizaciju uključeni digitalni alati, putem kojih pokušavamo da mlade upoznamo i povežemo u okviru projekta, kako bi na kvalitetan način prenijeli i ostvarili ciljeve projektne ideje. Projektna ideja je da se postigne bolja komunikacija među mladima Zapadnog Balkana, da se bolje razumiju razlike kako u religijskom, kulturnom, umjetničkom, etičkom, istorijskom smislu, tako i kroz razumijevanje i prihvatanje razlika kada su u pitanju osjetljive društvene grupe. Kroz radionice: o prevenciji nasilja među mladima, interkulturalnoj komunikaciji, rasizmu, kolonijalizmu, ljudskim pravima, istoriji i organizovanjem debata na ove teme, mladi imaju priliku da iskažu svoje mišljenje i da nauče nešto novo, da shvate kako drugi ljudi iz različitih sredina razmišljaju, imaju priliku da sa vršnjacima iz različitih država pronađu zajedničke stvari“, saopštili su iz SEUŠ Bar.

Sa druge strane, kako su naveli, učesnici/ce imaju priliku da steknu i nove vještine i znanja o pisanju projekta, menadžmentu projekta i podnošenju aplikacije. Djeca rade u timovima, čiji su članovi učesnici iz ove četiri države, a u cilju podsticanja saradnje, komunikacije, tolerancije, i uopšte društvene kohezije. Kao digitalne alate u funkciji komunikacije, učenja i saradnje koriste se aplikacije Mighty Networks, Discord, Slack i Zoom. Učesnici rade u prijepodnevnim časovima, dok im je za poslijepodne organizovan tzv. Social event, koji obuhvata filmsko veče, „slobodni mikrofon“, literalno veče ili društvene igre, kao npr. „Werewolf“.

„Poseban segment projekta je kulturni šou, koji pripremaju učesnici, da bi na specifičan način predstavili svoj kulturni identitet, koji njih kao mlade identifikuje, a povezuje sa istorijom zemlje i markira njihovu budućnost“, istakli su iz ove škole.

Selekciju za učestvovanje u projektu su prošli: Elma Useinović, Nina Krivokapić, Samra Mujanović, Enesa Sukić, Ksenija Žarković, Bulatović Stefan, Mitar Berilažić i Božidar Marđokić. Konkurs za učesnike je bio organizovan u junu 2020. i trajao je 7 dana, a mogli su se prijaviti učenici SEUŠ Bar. Koordinatorka projekta za Crnu Goru je nastavnica Jelena Vlahović.

N. N.

Back to Top