Snježana Bošković, dobitnica nagrade iz Fonda za kvalitet i talente: ZNANJE SE MNOŽI DIJELJENJEM

Svakom ko predano radi i iskreno je posvećen svom pozivu, uz zadovoljstvo što ostvaruje rezultate, lijepo je kada dođe vrijeme da se taj rad prepozna i nagradi. Tog mišljenja je i nastavnica istorije u OŠ „Olga Golović“ u Nikšiću Snježana Bošković, ovogodišnja dobitnica nagrade iz Fonda za kvalitet talente. Ona je i dodatno  nagrađena kao nastavnica koja je imala najviše bodova u kategoriji osnovnih škola.

„Posebno prija kada to priznanje dolazi od najveće institucije Ministarstva prosvjete, uz podršku kolega.Tako znamo da smo na pravom putu i da smo uradili velike stvari koje imaju dugoročan efekat, i to doprinosi kontinuiranom poboljšanju kvaliteta nastave. Atribut najbolja među najboljima rezultat je mog dugogodišnjeg iskustva u prosvjeti, pomiješanog sa ljubavlju prema ovom pozivu i konstantnom željom da budem bolja i uspješnija. Ova nagrada je upotpunila mozaik koji gradim 33 godine“, kaže ona, i dodaje da osnivanje Fonda za kvalitet i talente pruža veliku motivaciju i nastavnicima i učenicima, jer, „Svako od nas zna koliko radi i koliko vrijedi, ali je u prirodi ljudskog bića da voli da neko taj rad prizna, podrži i nagradi“.

Nije slučajno što je profesorica Bošković dobila ovu nagradu iz Fonda, jer uz redovan rad organizuje stalno vannastavne aktivnosti za učenike. Pored ostalog, vodi sekciju istoričara ,,Onogošt“, Volonterski klub, sekciju Crvenog krsta, folklorno-ritmičku sekciju.

„Iako se za osnovce ne organizuju državna takmičenju u znanju iz istorije,  moji učenici učestvuju na drugim nadmetanjma, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou i osvajaju nagrade. Upravo zbog te činjenice veliku pažnju posvećujem vannastavnim aktivnostima gdje učenici imaju šansu da rade ono što ih interesuje, druže se, a dobro osmišljene vannastavne aktivnosti omogućavju im da  prošire znanje“, ističe ona.

      SVAKO DIJETE JE SVIJET ZA SEBE

O tome koliko je teško prepoznati talentovano dijete, naša sagovornica kaže:  „Svako dijete je svijet za sebe koji posjeduje određeni potencijal i afinitet prema nekoj oblasti. Dugogodišnje iskustvo, posmatranje i uvažavanje svakog učenika individualno, uveliko pomaže da se talenat otkrije, njeguje i razvije“, kaže ona. Prema njenom mišljenju, u radu sa nadarenima najbitnije je da oni osjete da se vjeruje u njih i da se u svakom probudi ono najvrednije, ali i da nauče da dokažu, i sebi, i drugima koliko mogu i koliko vrijede.

Zahvaljujući takvom radu, ni rezultati ne izostaju. Njeni đaci jedini su predstavnici Crne Gore na četiri međunarodna kampa u periodu od 2009. do 2012. godine (Slovenija, Srbija, Bugarska i Makedonija),  gdje su prezentovali rad crnogorskog školstva i izbornog predmeta Istraživanje humanitarnog prava.

Dobitnici su diploma za učešće na nagradnom konkursu ,,Kreativna nastava“ u primjeni savremenih inovacionih tehnologija u nastavi: ,,Srednji vijek“ (2011. godine),  ,,Buđenje Evrope“ (2012. godine) , Oživimo istoriju“ (2013. godine). Teme su povezane sa nacionalnom istorijom Crne Gore.

Nedavno su osvojiili prvo mjesto na Međunarodnom filmskom festivalu ,,KREF“, 2019. godine, u kategoriji obrazovni resursi, sa edukativnim filmom ,,Putujmo kroz vrijeme“'. Festival je akreditovan kod Ministarstva prosvjete Srbije. Učenici škole sa filmom ,,Ruke ljubavi“ dio su zbirke filmova Prosocijalnih vještina u školi, Erazmus + Programa ProSocialValues.  Film promoviše inkluziju u Crnoj Gori, glumci su volonteri škole ,,Olga Golović“ i učenice iz integrisanog odjeljenja. Čas građanskog vaspitanja profesorice Bošković snimila je ekipa Savjeta Evrope.

Ova vrijedna nastavnica organizovala je više humanitarnih akcija, kao i prikupljanje  hrane, odjeće i ostalih potrepština za REA populaciju. Autor je brojnih priredbi i edukativnih radionica za REA populaciju, a realizovala je projekat „Običaji našeg kraja“ i pozorišnu predstavu „Sijelo“.

 

„ŽIVOT NAM VRAĆA SAMO ONO ŠTO DRUGIMA DAJEMO“

 

Iza svega ovoga, uz veliki rad, stoji i ljubav prema nastavničkom pozivu. Profesorica Bošković kaže da je, vođena idejama misionara koji su znanjem sklanjali tamu neznanja, već u osnovnoj školi znala da će studirati istoriju i biti prosvjetni radnik. „Oduvek sam voljela rad sa djecom, volonterske akcije, vannastavne aktivnosti. Od početka svoje karijere sa istim žarom i entuzijazmom ulazim u učionicu i to je svijet u kom uživam sa svojim učenicima, jer, kako reče Andrić ’Život nam vraća samo ono što drugima dajemo’. Prenositi svoja znanja i životna iskustva na djecu iz generacije u generaciju, učiti ih životu i pripremati za budućnost,  velika je i značajna stvar. Prosvjetni radnik treba da zrači  duhom vedrine, ljubavi, pažnje i povjerenja“, ističe ona, i dodaje: „Kroz predmet koji predajem trudim se da razvijem ljubav prema tradiciji, moralnim vrijednostima, zatim empatiju, poštovanje različitosti, kritičko mišljenje. Istorija je predmet opšte kulture koji širi vidike, jer upoznajući prošlost, lakše možemo shvatiti sadašnjost i samim tim biti spremni za sve ono što nas čeka u budućnosti.“

Ona ističe da su u prosvjetnom pozivu najbitniji ljubav prema djeci i prema profesiji, permanentno usavršavanje, cjeloživotno učenje i prihvatanje novog, ali u kombinaciji sa provjerenim trajnim moralnim vrijednostima i postulatima, dodajući:  „Najveća potvrda da smo uspjeli je kada ispred sebe vidimo mlade i uspješne odrasle ljude koji nam se rado vraćaju i prepoznaju vrijednost našeg rada i cijene znanje koje smo im dali“.

Uspjeh u radu  rezultat je stalnog profesionalnog usavršavanja. Profesorica Bošković je nosilac najvišeg zvanja u crnogorskom prosvjetnom sistemu, a to je nastavnik istraživač, koje je dobila 2013. godine. Predstavljala je Crnu Goru na obrazovnim skupovima u Bratislavi, Gracu,  Kopenhagenu, Keremu, Strazburu, Parizu. Trener  je Pestalozi programa, član EPAN (Education Policy Advisers Network/Mreža savjetnika za obrazovnu politiku) tima Savjeta Evrope za podsticanje demokratske klime u školama. Učestvovala je u izradi plana i programa za predmet Istraživanje humanitarnog prava,  kao i u izmjenama plana i programa za Građansko vaspitanje za VI i VII razred. Jedan je od autora priručnika za nastavnike Istraživanje humanitarnog prava, kao i Radne sveske iz istorije za VI I VII razred osnovne škole.  Kruna filantropije je znak Srebrnog krsta CKCG koji  joj je uručen 2017. godine.

Ova iskusna i uspješna profesorica mlađim kolegama poručuje da stalno unapređuju nastavu i učenje, da se trude da stvore pozitivnu, radnu atmosferu, aktiviraju svakog učenika, da oplemenjuju svoj prostor i okruženje, da ih ohrabruju da samostalno rade i razvijaju kritički odnos prema realnosti, da stečeno znanje primjenjuju u svakodnevnom životu i da znaju da se uložena ljubav i znanje vraćaju i umnožavaju, jer znanje je najsigurnija investicija, ne zaboravljujući staru izreku: „Znanje se množi dijeljenjem“.

Lj. Vukoslavović

Back to Top