SNIMLJEN ETNOGRAFSKI FILM „IGLA KAO MASTLO“ UČENICA GIMNAZIJE „30. SEPTEMBAR“

Radionica pod nazivom „Igla kao mastilo“ okupila je petnaest talentovanih učenica rožajske Gimnazije „30. septembar“, koje su sa velikom pažnjom i ljubavlju radile različite ručne radove šilom, jednom iglom ili dvjema iglama.

Kako kažu iz Gimnazije, tokom radionice nastao je veliki broj različitih ručnih radova, a posebno se izdvaja slogan povodom Dana maternjeg jezika koji su učenice izvezle na čaršafu.

„Njihove vješte ruke i strpljenje izradile su prekrasne vezove koji su slavili jezik i tradiciju. Svaka učesnica radionice dala je svoj jedinstveni doprinos ovom kreativnom projektu, stvarajući rad pun simbolike i estetike. Radionica je bila izvanredna prilika za učenje, druženje i izražavanje umjetničkog duha na raznim materijalima i pomoću raznih sredstava“, navodi se u saopštenju.

Proces ručne izrade, kao i končni produkti, snimljeni su u vidu etnografskog filma.

„On predstavlja spoj muzike, jezika, književnosti i etnografije, a nadasve  je želja i težnja za očuvanjem kulture i tradicije. Zahvaljujući entuzijazmu učenica, posvećenosti profesorica Adele Kuč-Halilović i Dženise Mujević, koje su bile mentorke, i podršci Radio-televizije Rožaje, snimljen je etnografski film 'Igla kao mastilo', u kojem je predstavljen proces izrade ručnih radova, osvrt na etnografiju i povezanost književnosti, jezika i tradicije. Film je prikazan u Gimnaziji povodom Dana maternjeg jezika“, ističu iz Gimnazije.   

Kako dodaju, učenice su na radionicama rado prihvatale zadatke i pokazivale su izuzetno interesovanje, „iznosile su svoja zapažanja o pletenju i heklanju, iglama, koncima i tehnikama izrade, te su, uprkos nesigurnostima, uspjele da savladaju i najteže tehnike pletenja i heklanja.“

„Učenice su marljivo radile, istraživale, analizirale, konsultovale se nanama, mamama, tetkama, sa ciljem da urade što bolji ručni rad. Radile su po uzoru na stare vezove iz muzeja i etno soba, istražujući i učeći na koji način se radi vez. Tako se budila kreativnost, a učenice su na svaku radionicu dolazile sa novim idejama za izradu ručnih radova. Cijeli proces snimljen je i fotografisan, a na kraju su predstavljeni i njihovi utisci. Finalnu aktivnost na ovim radionicama činilo je snimanje filma 'Igla kao mastilo'“, podjseća se u saopštenju.

Pošto su se učenice sa oduševljenjem pridruživale radionicama, nakon snimanja filma izrazile su želju i za formiranjem folklorne sekcije u okviru škole, iznoseći ideje za naredne aktivnosti. Shodno tome formirana je sekcija koja je okupila tridesetak kreativnih učenica i učenika Gimnazije „30. septembar“.

„Ručne radove nastale u okviru radionice 'Igla kao mastilo', rađene pomoću konaca, vunica, igala i šila, uručile su kao poklon muzeju Ganića kula. Rukotvorine učenica se ne mogu smatrati muzejskim predmetima, jer da bi nešto zavrijedilo takav status, moralo bi biti staro barem 60 godina, a u nekim slučajevima najmanje 80, te će ovi ručni radovi ukrasiti unutrašnjost sehara Muzeja, pa vremenom i steći status muzejskih predmeta. U znak zahvalnosti podrške kustos Erdžan Fetahović, Edita Hodžić i Amela Kalač su u ime muzeja učenicama uručili simbolične poklone. Sa osobljem Muzeja učenice su razgovarale o kreativnim idejama za izradu novih ručnih radova, te o mogućnostima buduće saradnje Folklorne sekcije sa muzejom Ganića kula“, zaključuje se u saopštenju.

N. N.

Back to Top