SMŠ „Bećo Bašić“: UČENICI ISTRAŽIVALI PORIJEKLO IMENA GRADA, PREZIMENA...

Učenici III -1 SMŠ „Bećo Bašić“ u Plavu realizovali su, tokom primjene koncepta #UčiDoma, sa profesoricom Crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti Senadom Đešević zanimljiv projekat iz leksikologije i semantike.

Podijeljeni u grupe, oni su imali zadatak da istraže porijeklo imena grada i nekoliko najinteresantnijih imena mjesta u okolini (legende i istorijske podatke), zapisana prezimena izvedena od imena majke (matronimik) i oca (patronimik), zatim, porijeklo nekoliko najpoznatijih hidronima i oronima u Plavu i Gusinju, nazive nekih ličnih imena dobijenih od naziva nekih biljaka, imena dobijena zavisno od dana rođenja, porijeklo  i značenje imena učenika iz odjeljenja III-1,  kao i statističke podatke  o najčešćim imenima  na nivou škole i na kraju, uz objašnjenje, nastanak i značenje pronađenih nadimaka na nivou škole.

Pored ostalog, plavski literati su zabilježili legende i anegdote o nastanku ovog drevnog grada. Najvjerovatnije su dvije najbliže istorijskoj istini − prva da je to po prelijepoj sestri koja se zvala Plava, a druga po rimskom imperatoru Phlviusu (Flavijusu). Ova druga je uvjerljivija, jer su dugo sa dolaskom naroda sa sjevera ovo naselje zvali Plavijus, što asocira na imperatora Flavijusa. U mnogim zapisima kao najstarije naselje ovog kraja  spominju se Ribaši (današnje Ribare), koje se nalazi na samoj obali Plavskog jezera. U vrijeme Turske carevine izgrađen je grad Plav sa svojim visokim zidinama, gdje su mahom živjeli age i begovi. Među najstarijim bratstvima ovog kraja ističu se Redžepagići, Omeragići, Ferovići, Ferhatovići i drugi.

Tu su i zanimljiva objašnjenja nekoliko najpoznatijih hidronima i oronima u ovom kraju: Plavsko jezero,  Hridsko jezero, Prokletije, Ropojansko jezero, Ali-pašini izvori, Lim...

Back to Top