Slobodan Savović: NAGLE SMJENE DIREKTORA ODRAZIĆE SE NA PRIPREMU NASTAVE

Nagla smjena direktora osnovnih i srednjih škola odraziće se na kvalitetnu pripremu školske godine, upozorio je predsjednik gradskog odbora Sindikata prosvjete Slobodan Savović koji je prije dva dana imao sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.

- Pratili smo cijeli taj proces i skrenuli pažnju na probleme, jer je ovo veliki sistem, nagla smjena direktora dovešće do toga da ljudi koji su postavljeni tek na funkcije treba da se uhodaju, a nemaju vremena za to - kazao je Savović.

On kaže da bivši direktori mogu početi da ulažu tužbe što bi moglo da ugrozi budžet.

- Skrenuli smo pažnju na tu činjenicu. Tražićemo od poslaničkih klubova da utiču na to da dođe do izmjene u Zakonu onih tačaka koje se tiču izbora direktora - istakao je Savović.

Kako je prethodno i najavljeno, 12. jula Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta kojim rukovodi prof. dr Vesna Bratić donijelo je rješenja o imenovanju svih vršilaca dužnosti direktora škola i vrtića.

Ministarstvo je po novom Oštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju do tog datuma imalo rok da razriješi i imenuje oko 250 direktora škola i 150 vrtića u Crnoj Gori.

- I pored velikog nesnalaženja i smjene ogromnog broja direktora, što može da ugrozi sistem, kao čovjek i sindikalac zadovoljan sam uspjehom jer smo uspjeli da za veliki broj naših kolega napravimo da nema prekida radnog ugovora i da su ljetos primali platu. Samo to da smo napravili, učinjeli smo mnogo – rekao je Savović.

 

Nema štrajka?

 

Štrajk nastavnika najavljen od septembra, zbog nejednake norme časova u osnovnim i srednjim školama je stavljen na čekanje. Predstavnici nastavnog osoblja su razgovarali sa poslaničkim klubovima, kako bi se o tom pitanju raspravljalo u Skupštini.

Savović je rekao da su od poslaničkih klubova dobili čvrsto obećanje da će se na narednom Skupštinskom zasijedanju o tome govoriti.

- Mi kao strukovna organizacija nemamo pravo da podnosimo amandmane, pa će to za nas uraditi neki od poslaničkih klubova na prvom narednom zasijedanju i nadamo se najboljem ishodu. To će biti vjerovatno u septembru - najavio je Savović.

Naime sedmična norma časova u osnovnim školama je 18, a u srednjim je 22, pa su tako nastavnici dovedeni u nejednak položaj. Zbog toga su tražili izmjenu člana 107 Zakona o stručnom obrazovanju i člana 56 Zakona o gimnazijama kako bi se uskladila sedmična norma časova. Na taj način bi bila otklonjena nejednakost, odnosno diskriminacija između nastavnika u srednjem i osnovnom obrazovanju.

Savović je kazao da je ostalo otvoreno pitanje zakonskog normiranja onlajn nastave.

- Tu ima dosta primjedbi u smislu da smo praktično van zakona, jer svako davanje ocjena, izricanje mjera đacima i slično tome nema zakonsku osnovu jer zakon ne prepoznaje onlajn nastavu. Mi smo insistirali da tu treba nešto uraditi i da treba ići prema Skupštini sa zahtjevom i predstavnici resornog ministarstva su saglasni sa tim - naveo je Savović.

 

Kritika

 

Otvorena je kritika, kaže Savović, upućena ne samo Ministarstvu, već i Centru za srednje stručno obrazovanje i Zavodu za školstvo jer „sporo idu pripreme sa nastavnim planovima“.

- Moraju se formirati radne grupe koje će preduzeti aktivnosti da se nastavni planovi prilagode onlajn nastavi jer nije isto izvoditi nastavnu jedinicu uživo i preko platforme, pa su tu potrebne promjene - ukazao je Savović.

Sastanak je, kaže naš sagovornik bio sadržajan i korektan, a govorili su i o mogućnostima aktiviranja neke druge platforme za onlajn nastavu, nalik na onu koja je postojala pod nazivom „Uči doma“.

- U slučaju da se pandemija pogorša ponovo će morati da se pređe na onlajn nastavu, pa je dogovor da Ministarstvo preduzme aktivnosti u tom smjeru, jer postoji platforma Školski portal koja je možda pogodna za to, a preko koje bi mogli da se realizuju časovi uz dodatne nastavne sadržaje – pojasnio je Savović.

Govorili su i o nabavci dezinfekcionih sredstava u školama, i dobili obećanje da će sve biti spremno za novu školsku godinu.

Prema navodima pojedinih direktora škola, resorno ministarstvo tokom prethodne školske godine nije uspjelo da riješi problem nabavke dezinfekcionih sredstava.

 

Dopuniće se norma onima koji nemaju dovoljan broj časova

 

Sredinom avgusta predstavnici Sindikata prosvjete imaće sastanke Aktiva direktora osnovnih i srednjih škola iz Podgorice, Tuzi i Danilovgrada kako bi konačno utvrdili liste slobodnih časova, kako bi onim prosvjetnim radnicima koji nemaju dovoljno časova bila dopunjena norma.

- To je prije dva dana dogovoreno na sastanku posvećenom pripremama nove školske godine - rekao je Savović.

On je istakao da je to dobra vijest, jer je u prethodnom periodu oko ovog pitanja bilo neizvjesnosti.

 

Ombudsman traži da Ministarstvo informiše javnost o organizaciji školske godine

 

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore apelovala je na Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta da u što kraćem roku informiše javnost na koji način će se ostvarivati pravo na besplatne udžbenike za osnovce kao i o početku školske godine.

Institucija Zaštitnika je uputila 2. avgusta dopis ministarki Vesni Bratić u kojem je podsjeća da je Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju propisano da pravo na besplatne udžbenike za osnovnu školu, na teret budžeta države, ima svaki učenik.

U zakonu piše da uslove, pravila i postupak nabavke i dodjele, kao i način korišćenja prava utvrđuje organ državne uprave nadležan za poslove prosvjete uz saglasnost Vlade.

- Imajući u vidu navedeno te činjenicu da se Zakon primjenjuje od školske 2021/2022. godine, za koju je blagovremeno objavljen Školski kalendar, kao i da se roditelji interesuju u vezi sa ovim pitanjem, potrebno je da u što kraćem roku informišete djecu, njihove roditelje i cjelokupnu javnost na koji način će se ovo pravo ostvarivati - piše se u apelu institucije Zaštitnika.

Institucija je pozvala Ministarstvo, da imajući u vidu cjelokupnu situaciju, posebnu pažnju posveti načinu organizacije početka školske godine i da blagovremeno infromiše djecu i roditelje kako bi se omogućio kvalitetan početak školske 2021/2022. godine.

 

Nemoguće sada birati nove pomoćnike

 

- Nemoguće je u ovom momentu birati nove pomoćnike direktora škola - rekao je Pobjedi Slobodan Savović.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić uputila je novi dopis školama, tražeći od novoizabranih v. d. direktora da raspišu konkurse za izbor njihovih pomoćnika. Kako su prenijele Dnevne novine u dopisu piše da je nove pomoćnike direktora neophodno izabrati u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu izmjena Zakona o obrazovanju i vaspitanju, odnosno do 12. avgusta.

Savović ističe da bi pomoćnike mogli da mijenjaju samo ako su prekršili zakon.

- Kako je za direktore kao razlog za razrješenje formalno nađen, za pomoćnike nema čak ni formalnog razloga. Mislim da je nemoguće sada mijenjati pomoćnike, osim u slučaju da su se ogriješili o zakon. Tim prije što je većina direktora neupućena u rad ustanova, a posla na pripremi nove nastavne godine je mnogo.

Narednih dana će školama biti distribuirani besplatni udžbenici koje treba kompletirati i podijeliti, pa raspodjela časova i još mnogo toga. Moja je sugestija da se sa zamjenicima pronađe model automatskog v.d. stanja i da se oni biraju poslije konkursa za direktore - poručio je Savović.

Izvor: Pobjeda

Back to Top