U Ukrajinskom centru održano je savjetovanje za nastavnike i stručne saradnike iz škola u kojima nastavu pohađaju djeca iz Ukrajine.
Ova aktivnost organizovana je u cilju implementacije programa „Podrška uključivanja djece iz Ukrajine u obrazovni sistem Crne Gore“ koje Ministarstvo prosvjete realizuje u saradnji sa kancelarijom UNICEF-a i ambasadom Ukrajine u Crnoj Gori,
„Naime, zbog rata u Ukrajini ponovo smo svjedoci talasa izbjeglica među kojima se nalaze i djeca na čije razvojne i akademske potrebe je važno odgovoriti. Odgovor se zasniva na međunarodnim smjernicama za podršku djeci iz te zemlje ugroženoj ratnim konfliktima. Među njima su one koje je izradila Evropska unija pod nazivom ’Podrška uključivanju raseljene djece iz Ukrajine u obrazovanje’, kao i ’Operativne smjernice UNICEFa za obrazovanje za ukrajinsku djecu u stanju izbjeglištva’“, ističu iz Ministarstva prosvjete.
Takođe ukazuju da, dodatno, shodno Zakonu, strani državljani koji imaju privremeni boravak ili stalno nastanjenje u Crnoj Gori, jednaki su u ostvarivanju prava na obrazovanje sa crnogorskim državljanima bez obzira na nacionalnu pripadnost, rasu, pol, jezik, vjeru, socijalno porijeklo, invaliditet ili drugo lično svojstvo.
„Dakle, svoj djeci iz Ukrajine neophodno je osigurati pristup obrazovanju. Osim toga, važno je ukazati da se ovaj dokument može sprovoditi i sa ostalom djecom koja su pogođena bilo ratnom krizom, ili drugim stresogenim okolnostima koje su ih dovele u stanje potrebe za akademskom i razvojnom podrškom“, naglašavaju iz resora prosvjete.
Program „Podrška uključivanja djece iz Ukrajine u obrazovni sistem Crne Gore“ zasnovan je na principima inkluzivnog, integrativnog, interktulturalanog i pristupa prilagođenog specifičnim potrebama učenja i razvoja, kao na i podršci učenju, savladavanju jezika i psiho-socijalnoj podršci.
Kroz ovaj program će se sprovoditi akademska i psihosocijalna procjena da bi se na osnovu njih uradio plan psiho-socijalnog rada, organizovala redovna i dopunska nastava, omogućila jezička medijacija, te ponudio kulturološki odgovor angažovanjem suportativnih nastavnika (lica iz Ukrajine sa pedagoškim i nastavnim iskustvom).
Ukrajinskoj djeci biće pružena podrška kroz različite psihološke radionice, radionice za prevenciju nasilja, diskriminacije, dane kulture i jezika i slično.
Savjetovanju su prisustvovali i angažovani pedagoški radnici iz Ukrajine.
Izvor: Ministarstvo prosvjete