U okviru projekta „Podrška agencijama za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja u primjeni evropskih standarda i smjernica“, juče je održan sastanak predsjednika Evropske asocijacije za obezbjeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) prof. Karla Ditriha i predstavnika Evropskog registra za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (EQAR) Jolante Silke i Gorana Dakovića sa ministrom prosvjete Miomirom Vojinovićem, direktorom Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Goranom Danilovićem i njihovim saradnicima, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.
Kako ističu, tokom skoro dvogodišnje realizacije projekta održane su četiri radionice o ključnim evropskim standardima i Nacionalnom akcionom planu Crne Gore za primjenu ESG-a, a rezultat posjete biće ključni input za primjenu rješenja u zakonskom okviru za obezbjeđenje kvaliteta.
Ministar Vojinović je ukazao na značaj članstva crnogorske Agencije za obezbjeđenje kvaliteta u ENQA i EQAR, što je potvrda dostignutog nivoa kvaliteta, kao i na spremnost Ministarstva da podrži sve reforme koje će sistem visokog obrazovanja u Crnoj Gori i suštinski uvesti u evropski prostor visokog obrazovanja.
Prema njegovim riječima, u Strategiji razvoja visokog obrazovanja 2022-2026, koja je u završnoj fazi izrade, naglašeno je da se sve aktivnosti obezbjeđenja kvaliteta zasnivaju na odgovornosti i poboljšanju koji zajedno stvaraju povjerenje u rad ustanova visokog obrazovanja.
Ministarstvo prosvjete kontinuiranim radom na zakonima i podzakonskim aktima vrši usaglašavanje sa svim važećim dokumetima iz EHEA prostora. U tom pravcu, sa posebnom pažnjom se radi na nacrtu Zakona o visokom obrazovanju, koji bi trebalo, ne samo da omogući dalji rast i razvoj Agencije, već da obezbijedi uslove za dobijanje kvalitetnijeg i konkurentnijeg visokog obrazovanja u Crnoj Gori.
Direktor Agencije Goran Danilović podsjetio je na svrhu primjene standarda, a to je kvalitet znanja i osposobljenost studenata. Saradnju Agencije sa ustanovama visokog obrazovanja i njihovo razumijevanje procesa istakao je kao ključne za uspješne postupke eksterne evaluacije. U tom smislu je naveo primjer reakreditacije Univerziteta Crne Gore koji je evaluiran za četiri mjeseca i u čijoj su evaluaciji učestvovala 54 eksperta, od čega više od 90 odsto inostranih.
Tijana Stanković, pomoćnica direktora Agencije, govorila je o izazovima sa kojima se sistem obezbjeđenja kvaliteta suočava i predlozima za unapređenje zakonskog okvira, prvenstveno postizanje nezavisnosti Agencije u operativnom smislu i u donošenju odluka, uključenosti svih zainteresovanih strana u proces i to prioritetno studenata, naknadnu kontrolu ispunjenosti preporuka i unapređenja nacionalnih standarda u smislu jasnoće i jednostavnosti.
Predstavnici EQAR-a i ENQA-e su bili zainteresovani za dinamiku usvajanja novog Zakona o visokom obrazovanju, bez kojeg proces implementacije evropskih standarda i smjernica za obezbjeđenje kvaliteta u evropskom prostoru za visoko onbrazovanje (ESG) ne može početi. Ove dvije organizacije su izrezile spremnost da podrže crnogorske institucije na tom izazovnom i dugotrajnom putu. Zaključke sa sastanka i ocjenu Nacionalnog akcionog plana za implementaciju ESG-a, evropski stručnjaci će dostaviti do kraja jeseni, kada se projekat završava.
Sastanku su prisustvovali generalni direktori Direktorata Ministarstva prosvjete, Neda Ojdanić i Goran Drobnjak, koji su doprinijeli diskusiji detaljima o Nacrtu zakona na kojem je Radna grupa radila u periodu od septembra do decembra 2021. godine.
Ideju ENQA-e da se organizuje regionalni sastanak između Ministarstava i Agencija zemalja Zapadnog Balkana, predstavnici crnogorske strane su podržali kao korisnu za razmjenu ideja, znanja i iskustva.