Sastanak Mediteranskog komiteta za obrazovanje za održivi razvoj: PREDSTAVLJENE INICIJATIVE I AKTIVNOSTI

Na prvom sastanku Mediteranskog komiteta za obrazovanje za održivi razvoj u Nikoziji predstavljene su inicijative i aktivnosti u oblasti obrazovanja za održivi razvoj zemalja učesnica, razmijenjena znanja i iskustva, promovisana regionalna saradnja i dogovoreni budući zajednički planovi i aktivnosti na promovisanju i implementaciji Strategije.

Organizovana je i regionalna obuka za koordinatore zemalja za obrazovanje za održivi razvoj radi promovisanja i implementacije Mediteranske strategije za održivi razvoj i Akcionog plana.

Skup je otvorio ministar prosvjete i kulture Kipra Kostas Kadis, a izlagači i moderatori na sastanku bili su prof. Mihael Skulos, vođa tima za projekat „SWIM-Horizon 2020 SM“, i Aravela Zahariu, profesorica na Pedagoškom insitutu na Kipru.
Članovi međunarodnih organizacija − Miriam Terik iz UNESCO-a, Igor Kitaev iz UNESCO kancelarije u Venciji, Žulijen le Telier iz kancelarije UN Environment/MAP, Zal Lomtadze iz kancelarije UNECE-a, Đuzepe Provanzano iz Sekretarijata Unije Mediterana i Doa Kalifa iz Lige arapskih zemalja prezentirali su  pregled napretka sprovođenja Mediteranske strategije i Akcionog plana i sinergije sa drugim ključnim međunarodnim strategijama u oblasti obrazovanja za održivi razvoj (Agenda 2030 i UNECE strategije za održivi razvoj i sl.), kao i plan za nastavak aktivnosti.

Mediteranska strategija za održivi razvoj (2016-2025) je usvojena u februaru 2016. godine na 19. zasijedanju članica Barselonske konvencije, kao rezultat participativnog pristupa vlada, obrazovnih institucija, nevladinih organizacija i međunarodnih organizacija zemalja, i ključna je regionalna strategija za ostvarenje ciljeva održivog razvoja. Ova strategija i akcioni plan imaju za cilj da podstaknu zemlje Mediteranskog regiona da rade na unapređenju obrazovnih sistema, partnerstava i regionalne saradnje u cilju prevazilaženja izazova uspješne implementacije obrazovanja za održivi razvoj.

Sastanku su prisustvovali predstavnici ministarstava prosvjete i životne sredine i institucija iz zemalja Mediteranskog regiona (Kipra, Malte, Maroka, Tunisa, Alžira, Libije, Egipta, Libana, Izraela, Grčke, Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Italije) koji su predstavili svoje nacionalne aktivnosti i inicijative u oblasti obrazovanja za održivi razvoj u formalnom i neformalnom obrazovanju.

Predstavnice Crne Gore na sastanku − nacionalna koordinatorka za obrazovanje za održivi razvoj u Zavodu za školstvo Nevena Čabrilo i koordinatorka za UNESCO mrežu pridruženih škola u Ministarstvu prosvjete Milena Roganović prezentovale su iskustvo Crne Gore u integrisanju obrazovanja za održivi razvoj u formalni obrazovni sistem, uključujući primjer međunarodnog projekta za unapređenje klimatskih akcija kroz izradu akcionih planova i 'whole- school' pristup u obrazovnim ustanovama koje su dio mreže pridruženih škola UNESCO-a.
Skup i obuku organizovali su Kiparski pedagoški institut i Ministarstvo obrazovanja i kulture Kipra u okviru EU regionalnog projekta „SWIM-Horizon 2020 mehanizam podrške“.

Lj. V.

Back to Top