
Saradnja između obrazovnih institucija i privrede je ključ za razvoj relevantnog i kvalitetnog stručnog obrazovanja, poručeno je sa završne prezentacije projekta „Unapređenje kvaliteta obrazovanja i obuke u jugoistočnoj Evropi – EQET SEE“, koja je održana u Privrednoj komori Crne Gore. U fokusu ovog programa je razvoj tržišno orijentisanih standarda zanimanja i kvalifikacija, unapređenje nastavnih planova i programa sa elementima učenja kroz rad, kao i osiguranje kvaliteta kroz eksterne evaluacije i obuke za nastavnike i instruktore u kompanijama.
Događaj su zajednički organizovali Privredna komora Crne Gore, Centar za stručno obrazovanje i Zavod za školstvo, uz podršku Education Reform Initiative of South Eastern Europe (ERI SEE) i drugih međunarodnih partnera.
Otvarajući skup, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG dr Mladen Perazić kazao je da je poseban fokus stavljen je na VET komponentu – stručno obrazovanje i obuku, jačanje saradnje između privrede i obrazovnog sektora, kao i uvođenje elemenata učenja kroz rad.
„Fokusirali smo se na povećanje relevantnosti stručnog obrazovanja i obuke, kao i na unapređenje osiguranja kvaliteta u srednjem obrazovanju. Kvalitet obrazovanja nije samo ključ za individualni razvoj, već i za ekonomski napredak i društvenu koheziju“, istakao je on.
Direktorica ERI SEE Sekretarijata Tina Šarić ukazala je u pozdravnom govoru na važnost zajedničkog djelovanja i regionalne saradnje u obrazovanju, osiguranju kvaliteta i povezivanju sa poslovnim sektorom.
„Crna Gora je bila jedan od inicijatora regionalne mreže i ostaje ključni nosilac svih aktivnosti. Kroz saradnju obrazovnog i poslovnog sektora pokrenuli smo Alijansu Zapadnog Balkana za učenje kroz rad kao veliki regionalni projekat, a ključ uspjeha jeste partnerski pristup svih institucija“, kazala je ona.
Na događaju su predstavljeni regionalni i nacionalni rezultati projekta EQET SEE, s naglaskom na ključne pomake u razvoju stručnog obrazovanja, izradi regionalnih standarda kvalifikacija i unapređenju eksterne evaluacije. Bilo je rijieči i o rezultatima rada na osnaživanju nastavnika i mentora, izradi nastavnih materijala i promociji ekološke održivosti u obrazovanju, a istaknuto je da je kroz saradnju sa institucijama za osiguranje kvaliteta, razvijen regionalni program za unapređenje eksterne evaluacije.
O regionalnim postignućima govorile su Ivana Živadinović i Marina Papović iz ERI SEE, dok su nacionalne rezultate predstavili Sandra Brkanović i Ivan Marković iz Centra za stručno obrazovanje, te Vesna Babović iz Zavoda za školstvo. Takođe, učesnici projekta su podijelili svoja iskustva i ukazali na značaj saradnje između obrazovnih institucija i privrede u kreiranju savremenog i kvalitetnog obrazovanja.
Završna prezentacija projekta EQET SEE potvrdila je značaj regionalne saradnje u unapređenju stručnog obrazovanja i njegovom povezivanju sa privredom. Zaključeno je da postignuti rezultati, uključujući razvoj tržišno orijentisanih kvalifikacija i unapređenje osiguranja kvaliteta, doprinose stvaranju konkurentnog obrazovnog sistema.
Lj. V.
Izvor: Privredna komora Crne Gore
