Za one koji vole svoj posao, odgovorni su i savjesni, a uz to posjeduju potrebno znanje, nijedno vrijeme nije prepreka da budu uspješni i pronađu motiv da se dodatno dokazuju. Takva je profesorica hemije u Gimnaziji „Tanasije Pejatović“ u Pljevljima Rosanda Terzić. U ovoj školi radi neprestano od 1978. godine i u tom periodu uspjela je da motiviše mnoge učenike da zavole ovaj predmet, a one talentovane da se takmiče i osvajaju nagrade.
Kako kaže, i sama je zavoljela ovaj predmet veoma rano jer on daje odgovore na brojna pitanja iz svakodnevnog života i već u osnovnoj školi osvojila drugo mjesto na Opštinskom takmičenju iz hemije.
„To što sam već sa prvim zaposlenjem postala profesorica u školi koja ima dugu tradiciju, bila je velika čast. Pljevaljska gimnazija je u pravom smislu hram znanja. U duši sam dijete i prava je privilegija biti okružen mladim, lijepim, pametnim i kreativnim, ljudima. Znala sam da je to nešto što želim da radim i da želim da se tome bezrezervno posvetim“, kaže ona.
Njeni učenici su na državnim takmičenjima osvojili oko 35 nagrada (prvo, drugi ili treće mjesto). Pored ostalih, Mladen Ječmenica bio je prvi 1993. godine na Državnom takmičenju u Beranama. Bilo je to njeno prvo učešće kao mentora na državnom takmičenju. Dijana Džarić bila je državni prvak iz hemije 2007, 2008 i 2009. godine, a Andrijana Borović 2015. i 2016. godine.
Uspjeh nije izostao ni ove godine. Dušica Kušljević (98 poena) bila je prva, a Pavle Džuverović drugi na Državnom takmičenju znanja.
„Ima veoma talentovane i nadarene djece u svakoj generaciji. Volim da radim sa njima. Oni koji su najviše posvećeni postižu i rezultate. Veoma sam ponosna na njih““, ističe ova profesorica,
Za ostvarene uspjehe više puta je nagrađivana. Pored ostalih, bila je od strane Ispitnog Centra Crne Gore, Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje uvrštena u najuspješnije mentore Crne Gore za period od 2006. do 2009. godine i tim povodom nagrađena.
„U SMJELOSTI IMA GENIJALNOSTI“
O tome u čemu je tajna dobrih rezultata, profesorica Terzić kaže: „Volim ovaj posao. Posebno zadovoljstvo mi je da nadopunjujem kvalitet svog rada i jačam stepen zalaganja sa nadarenim učenicima. Prepoznajem ih i izdvajam iz mnoštva sjajnih i odličnih đaka. Razvijam kod njih osjećaj zadovoljstva zbog rasta saznanja, razvijam i podstičem zdrav takmičarski duh, samopouzdanje i smjelost. Gete je to lijepo rekao: ’Što god možeš da uradiš ili sanjaš da možeš, započni. U smjelosti ima genijalnosti, moći i magije. Počni sada’“.
Svjesna da prosvjetni poziv zahtijeva izuzetnu posvećenost i odgovornost, ova profesorica ističe da je u ovom poslu najvažnije voljeti djecu, ali i ono što radite. „Morate imati strpljenja i volje da ulažete svake godine iznova svoje vrijeme i znanje. Ali lično zadovoljstvo koje dobijete na kraju, sa svakom generacijom je neprocjenjivo, i to je ono što me motiviše“, naglašava.
Iako smatra da osnovno vaspitanje i prave vrijednosti djeca stiču u porodici, a škola tome može da doprinese, profesorica Terzić tvrdi da vaspitna uloga u školi nije zapostavljena.
„U savremenoj školi još je više izražena s obzirom na izazove sa kojima se mladi danas susreću. Razlika je samo u načinu rada. Nije to više samo suvo ’pridikovanje’ sa velike distance, već su tu interaktivne metode u sklopu vannastavnih aktivnosti, različitih vidova edukacija, stalno ukazivanje na negativnosti, a promovisanje pravih vrijednosti. Osim toga u svim većim školama rade pedagozi psiholozi pa smatram da je škola poslije roditelja najjača karika koja ne popušta ni kada odgovornost roditelja izostane. Briga o mladima je prioritet i mislim da se u ovo značajnije mora uključiti cjelokupno društvo“, smatra ona.
Profesorica Terzić nije uspješna samo u nastavi. Veoma je angažovana u dodatnim aktivnostima u prosvjeti. Bila je član komisije za izradu obrazovnih programa Biohemija za učenike četvrtog razreda opšte gimnazije i kooautorka obrazovnog nastavnog programa za obavezni izborni predmet Metode i tehnike istraživanja u hemiji za učenike drugog razreda gimnazije. Recenzent je više udžbenika (udžbenika Hemija za treći razred opšte gimnazije i nekoliko zbirki zadataka i pitanja), ali i koautor udžbenika, praktikuma i skripte za obavezni izborni predmet Biohemija za učenike četvrtog razreda gimnazije, član komisije za izradu Ispitnog kataloga za polaganje maturskog ispita iz hemije, test administrator za vrijeme polaganja maturskog ispita (stalno od 2011. godine). Nosilac zvanja nastavnik – viši savjetnik.
STALNO UNAPREĐIVATI VJEŠTINE I KOMPETENCIJE
Dobre rezultate duguje i stalnom profesionalnom usavršavanju.
„Nauka stalno napreduje, a uz nove tehnologije i brži protok informacija taj proces je još više ubrzan. Čime god se bavite, morate svakodnevno unapređivati znanje, naročito danas kada su informacije lako dostupne. Cjeloživotno učenje je obaveza svih nas. Unapređivanje vještina i kompetencija jedan je od ključnih zahtjeva koje pred nastavnika postavlja savremeni obrazovni system, a cilj je poboljšanje kvaliteta vaspitno-obrazovnog rada”, ističe profesorica Terzić.
Pohađala je razne vidove stručnog usavršavanja – seminare, programe, kurseve.
Pozitivnim ocjenjuje formiranje Fonda za kvalitet i talente.
„To je svakako inicijativa koja promoviše prave društvene vrijednosti, stoga je veoma značajna. Nadam se da će poslužiti da se prepoznaju i podstaknu najkvalitetniji“, kaže ona.
Mlađim kolegama poručuje: „Veoma je važno voljeti djecu, ali i sebi stalno postavljati ciljeve. Polako ih ostvarivati, i sve tako iznova, jer život nije ništa bez novih ciljeva, novih izazova. Važno je vjerovati u sebe i svoje mogućnosti, sve ostalo je samo snaga volje i upornosti“.
IZUZETNO PREDANA I POSVEĆENA
O radu profesorice Terzić najbolje govore njeni učenici.
“Ona je, prije svega, izuzetno predana i posvećena osoba. Još od prvog časa hemije oduševljavala me je lakoća kojom predaje i spremnost da sa zadovoljstvom odgovori na sva postavljena pitanja. Tokom priprema za takmičenja nije joj bilo teško da sa mnom provodi sate i sate posle časova, kako bih postigla što bolje rezultate. Uvijek je nastojala da me motiviše i podstakne da što više razmišljam. Naučila me je da ne postoji težak zadatak, ako mu ozbiljno pristupim. Za mene je bilo pravo zadovoljstvo slušati je kako svaki put sa uživanjem govori o hemiji. Uprkos tome što se mnogo godina bavi prosvjetnim radom i dalje joj ne nedostaje entuzijazma i energije i to bi trebalo da posluži kao primjer i mnogo mlađim generacijama”, kaže učenica Dušica Kušlević, i dodaje: „Veoma sam joj zahvalna što me je, osim hemije, naučila kako je važno biti uporan, vrijedan, predan i istinski voljeti ono što radiš, jer je to jedini način da ostvariš svoje ciljeve”.
SVAKI DODATNI ČAS BIO JE UŽIVANJE
I Pavle Džuverović, učenik III razreda opšte gimnazije i takmičar iz hemije, smatra da je profesorica Terzić pravi mentor.
“Osvojili smo mnoga takmičenja, održali mnoge dodatne časove, a svaki dodatni čas je bio uživanje, i kruna nedjeljnog rada u školi. Nikada nisam pomislio u sebi ono standardno: joj, sad mi je dodatna, kasno ću doći kući. Naprotiv, svaki taj produženi boravak u školi mi je davao energiju i motivaciju, ne samo za vježbanje i izučavanje hemije, već i ostalih predmeta”, ističe on.
Pavle ukazuje da je profesorici Terzić veoma zahvalan za znanje koje je stekao, za sigurnost koju sada ima, sigurnost da uvijek iznese svoje mišljenje. “Sve ovo, jer je profesorica Rosa jedan od rijetkih profesora koji nijesu zaboravili da biti profesor znači i biti pedagog, a ne samo doći i ispredavati lekciju”, veli on.
PRIMJER KAKO SE GRADI AUTORITET BEZ POVIŠENOG TONA
O profesorici Terzić pozitivno ne govore samo njeni takmičari, već i drugi đaci.
“Iako su moja interesovanja okrenuta više ka drugim prirodnim naukama, najveću zahvalnost za svoje uspjehe dugujem baš njoj, jer je u meni probudila pravu želju za bavljenjem naukom. Motivisala me je da radim i napredujem jer je uvijek govorila da je znanje ono što odvaja”, kaže Sara Milinković, učenica III razreda opšte gimnazije i takmičarka iz fizike.
Ona ukazuje da profesorica Rosa nesebično pomaže i svojim kolegama i učenicima. “Omiljeni je profesor, kako onim odličnim učenicima koji uživaju slušajući o čarima hemije, tako i onim slabijim koje uspije da zainteresuje svojim načinom predavanja i odličnom atmosferom koja uvijek vlada tokom trajanja časa. Pravi je primjer svim kolegama kako se gradi autoritet bez povišenog tona i kako se radom s ljubavlju postižu najbolji rezultati”, kaže učenica Milinković.
Lj. V.